Yeni Modeller

540 beygirlik İtalyan canavarı Giulia GTA

111 yıllık tarihindeki en başarılı modellerinden birinden esinlenen yeni Giulia GTA, tasarım, mekanik mükemmellik ve sürüş keyfini ortaya koyuyor

 

111 yıllık tarihindeki en başarılı modellerinden birinden esinlenen yeni Giulia GTA, tasarım, mekanik mükemmellik ve sürüş keyfini ortaya koyuyor. 540 HP güç üreten Alfa Romeo GTA, litre başına 187 HP ile sınıfının en iyi litre başına güç değerini ortaya koyan 2,9 V6 Bi-Turbo motorla hayat buluyor. GTA, tasarımında kullanılan ultra hafif malzemeler sayesinde Giulia Quadrifoglio’ya göre 100 kg’a kadar ağırlık avantajı ile 0’dan 100 km/s hıza 3,6 saniyede ulaşıyor.

SINIRLI SAYIDA ÜRETİLDİ

Alfa Romeo Giulia GTA ve GTAm, marka tarihinin en başarılı modellerinden biri olan Giulia Sprint GTA’nın 1960’larda geliştirildiği Balocco Test Pisti’ndeki Autodelta Atölyesi’nde tanıtıldı. Yeni Alfa Romeo Giulia GTA, İtalyancada “hafifletilmiş” anlamında kullanılan Alleggerita kelimesi otomobil tarihinin efsanelerinden biri ve marka tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olan 1965 Giulia GTA’ya (Gran Turismo Alleggerita) bir anlamda tekrar hayat veriyor. Alfa Romeo Giulia GTA, aynı zamanda 111 yıl önce kurulan markanın, performans ve touring dünyasının köklerine dönüş niteliği de taşıyor. Alfa Romeo, sertifikalandırılmış ve numaralandırılmış olarak sınırlı sayıda üretilen Giulia GTA ve GTAm versiyonları için sipariş almaya başladı.

BÜYÜLEYİCİ TASARIM

Alfa Romeo tasarımcıları, her dönemde estetik ve işlevselliği harmanlayan benzersiz otomobilleri hayata geçirdi. Bugünkü tasarımıyla Giulia GTA, Quadrifoglio versiyonunu esas alan ve çok daha üstün bir performans seviyesi sunan sunarken, daha büyük hava girişleri kadar karbon fiber teknik eklentileriyle, motorun gücüne ve performansına vurgu yapıyor. Efsanevi ızgara “Trilobo” da DNA’sına sadık kalarak Giulia GTA’nın gücüne ve performansına uyarlandı. Karakteristik Alfa Romeo unsurlarından biri olan ızgara üzerindeki yarıklar soğutma sürecini optimize ediyor. Karbon fiber yan etekler, genişletilen ön ve arka çamurluklar yandan bakıldığında otomobilin gücüne ve dinamizmine vurgu yapıyor. Formula 1 dünyasına ait bir özellik olan ve bir sedanda ilk kez kullanılan merkezi tek bijona sahip yeni 20 inçlik jantlar görünümü tamamlarken hafif yapılarıyla otomobilin performansını tamamlıyor. İç mekânda; kapı panelleri, ön konsol, direk kaplamaları ve koltukların merkezinde kullanılan Alcantara® döşeme ile şık ve sportif bir görünüm sergilerken, kalite algısını da üst seviyeye taşıyor.

5 KOLTUKLU SPOR AİLE OTOMOBİLİ…

Alfa Romeo Giula GTA’da, Giulia Quadrifoglio versiyonunda uygulanan hafif alaşım tavan ve motor kaputuna ek olarak ön ve arka tampon dışında ön çamurluklarda karbon fiber gibi hafif malzemelerin kullanılması, özel karbon fiber tek parça spor koltuklar sayesinde toplam ağırlık 100 kg’a kadar azaltıldı. Yine ağırlığı azaltma önlemleri çerçevesinde motor, süspansiyon ve kapılarda yoğun bir şekilde alüminyum ve benzeri hafif alaşım malzemeler kullanılırken, yan ve arka cam çerçevelerinde polikarbonat kullanıldı. Ağırlığın önemli oranda azalmasıyla 540 HP güç daha da etkileyici bir performans ortaya koyan model Launch Mode sistemiyle 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3,6 saniyede tamamlıyor. GTA versiyonundan farklı olarak Giulia GTAm versiyonunda yol kullanımına uygun iki koltuklu ve takla barlı bir seçenek de sunuluyor. Öte yandan GTA versiyonu 5 koltuklu iç mekanıyla aile kullanımına uygun bir süper spor otomobil olarak öne çıkıyor.

PİSTLERİN EFENDİSİ

Alfa Romeo mühendisleri, aerodinamik verimliliği en üst seviyeye taşımak için Sauber Engineering’in bilgi birikimi ve deneyiminden yararlandı. 27’si F1 olmak üzere motor sporlarında 50 yıllık bir tecrübeye sahip olan İsviçreli firma, aerodinami alanında derin bir bilgi birikimine sahip ve Avrupa’nın en gelişmiş rüzgar tünellerinden biri ile çok önemli bir avantajdan yararlanıyor. Sauber ekibi yeni Giulia GTA’yı aerodinamik açıdan optimize ederken çok önemli bir rol oynadı. Manuel olarak ayarlanabilen ön lip ve arka spoyler sayesinde Giulia GTAm farklı pistlerle sürücüsünün istek ve beklentilerine uyarlanabiliyor. Yine GTA ve GTAm versiyonlarında sunulan yeni hava çıkış kanalları özellikle yüksek hızlardaki yol tutuş özelliklerine katkı sağlıyor. Alfa Romeo ve Sauber teknisyenlerinin hayata geçirdiği iyileştirmeler sayesinde Giulia GTAm, Giulia GTA’ya kıyasla iki kat ve Giulia Quadrifoglio’ya kıyasla üç kat daha yüksek aerodinamik verimlilik sunuyor. Araçlara entegre edilen karbon bileşenleri ve araçların aerodinamik yapılarının test edildiği Balocco Test Pisti’ndeki çalışmalara Alfa Romeo takımının pilotları, Kimi Räikkönen ve Antonio Giovinazzi katıldı. Dünyaca ünlü pilotlar, limitlerde testler yaparak gerçek yol koşullarında veri topladılar ve aerodinami ile yol tutuşu optimize etmek için mühendislerle yakın iş birliği içerisinde çalıştılar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu