Yeni Modeller

591 km. menzil sunan MG ZS EV Türkiye’de!

Türkiye’de Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen İngiliz otomobil markası MG’nin yüzde 100 elektrikli yeni modeli ZS EV, Mart ayı itibarıyla lansmana özel 1.379.000 TL’den satışa sunuldu.

Yeni MG ZS EV’nin 440 km WLTP menzili, şehir içi kullanımlarda 591 km’ye ulaşıyor. Yeni ZS EV, sunduğu yeni teknolojilerden biri olan V2L (Vehicle to Load) araçtan araca şarj özelliği sayesinde bilgisayar, klima, elektrikli ısıtıcı gibi elektronik cihazları kullanmaya imkan sağlıyor. Aynı zamanda bu özellik sayesinde bir e-scooter, e-bisiklet ve elektrikli otomobilleri de şarj etmek mümkün.

Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal

 Euro NCAP’ten kazandığı 5 yıldız ile güvenliğini kanıtlayan ZS EV’nin Luxury versiyonunda panoramik açılabilir cam tavan, MG Pilot teknolojik sürüş destek sistemi, kablosuz telefon şarjı, V2L araçtan araca şarj özelliği, karbon fiber görünümlü ön konsol, sportif kırmızı dikişli koltuklar ve 448 litre bagaj hacmi standart olarak sunuluyor. Premium özellikleri standart olarak sunmasıyla dikkat çeken yeni ZS EV’nin şehir içinde 591 km’ye varan menzil sunabilmesi ise en çok dikkat çeken özellik olarak öne çıkıyor. Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal yaptığı açıklamada; “Ülkemizde MG’ye gösterilen ilgi ve başarılarımız sayesinde yeni ZS EV’nin geliştirilmesinde aktif rol alan ülkelerden biri olduk. Yeni ZS EV’nin müşterilerimizin geri bildirimleri doğrultusunda geliştirildiğini söyleyebiliriz. Yeni ZS EV, sınıfının üstünde boyutları, 5 yıldızlı Euro NCAP güvenliği, ileri teknolojisi ve standart olarak sunulan premium özellikler  ile rakiplerinden ayrılıyor” dedi.

Tibet Soysal: “Elektrikli otomobil denilince akla ilk ZS EV geliyor”

Yeni ZS EV’nin elektrikli menzili konusuna da vurgu yapan Tibet Soysal, “Ülkemizde yüzde 100 elektrikli denilince ilk akla gelen modellerden olan yeni ZS EV, kapasitesi artırılan bataryası sayesinde 440 km menzil sunuyor. Şehir içi kullanımlarda ise menzili 591 km’ye ulaşabiliyor. Markamıza olan yoğun talebin farkındayız. Satış ve pazarlama konusundaki faaliyetlerimiz globalde markanın dikkatini çekti ve Türkiye pazarını önceliklendirmelerinde etkili oldu. Bu da araç bulunabilirliği konusunda istediğimiz adetleri talep edebilmemizi sağladı. Bu sayede müşterilerimize çok beklemeden araç teslim avantajı sağlayabileceğiz” dedi.

  “Yeni ZS EV, kullanıcıların isteklerine göre geliştirildi”

 ZS EV modelinin MG markası için ne kadar değerli olduğunu vurgulayan Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal; “Yüzde 100 elektrikli ZS EV modeli ile birçok konuda öncü olmayı başardık. Ülkemizde ilk defa televizyonlarda elektrikli bir otomobilin reklamını yayınladık. ZS EV, sınıfının Euro NCAP’ten 5 yıldız alan ilk yüzde 100 elektrikli modeli oldu. Valueguard ikinci el değer koruma programımız ve Wallbox şarj istasyonu ile müşterilerimize kendi evlerinde hızlı şarj çözümü sunmamız ile de birçok yeniliği Türkiye’ye getiren marka olduk. En önemlisi de ülkemizde MG’ye gösterilen ilgi ve başarılarımız sayesinde yeni ZS EV projesinde aktif rol alan ülkelerden biri olduk. Müşterilerimizin geri bildirimlerini yakından takip ederek üretim merkezi ile yaptığımız paylaşımların sonucunda yeni ZS EV taleplerimiz dikkate alınarak geliştirildi. Satışa çıktığı ülkelerde birçok prestijli ödül kazanan ve İngiltere’de ‘Yılın En İyi Elektrikli Aile Otomobili’ seçilen yeni ZS EV’yi yollarda görecek olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Yeni ZS EV bir önceki ZS EV’yi şarj ediyor, 273 km de menzili kalıyor!

Teknolojisi gelişen iç tasarımı, eklenen yeni güvenlik önlemleri ve Türkiye için yepyeni bir teknoloji olan V2L (Vehicle to Load) yani araçtan araca şarj özelliği sayesinde yeni ZS EV, elektrikli araçlar arasında adından çokça söz ettirmeye hazırlanıyor. İngiltere ve İsveç’te “Yılın Otomobili” seçilen yeni ZS EV’nin araçtan araca şarj (V2L) özelliği sayesinde elektronik cihazları şarj etmek veya çalıştırmak mümkün olduğu gibi bu özellik ile ZS EV, bir elektrikli otomobili de şarj edilebiliyor. Hatta yeni ZS EV, 2021 yılında satışa sunulan bir önceki ZS EV’yi yüzde 20’den yüzde 80’e kadar şarj ettikten sonra 273 km daha menzili kalmasıyla da öne çıkıyor. Elektriğin bulunmadığı ortamlarda elektrik enerjisi sağlayan ZS EV, kampçılar ve karavan sahipleri tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Elektrikli sürüşte güçlü performans özellikleri

ZS’in en yeni versiyonu yüzde 100 elektrikli ZS EV’nin performans değerlerinde de önemli gelişimler sağlandı. 105 kW yerine artık 115 kW güç üreten elektrik motoru besleyen batarya kapasitesi de 44,5 kWsa’den 72,6 kWsa’e yükseltildi. Şarj süresini kısaltacak geliştirmeler de yapıldı, dahili AC şarj gücünün kapasitesi 11 kWsa’e artırıldı. Azami DC şarj gücü 92 kW’ye yükseltilerek yüzde 30’dan 80’e olan şarj süresi 40 dakikadan 30 dakikaya indirildi. Yeni ZS EV’nin enerji tüketimi 17,8 kWsa/100 km’ye düşerken WLTP menzili 263 km’den 440 km’ye çıktı. Yeni model, tüm bunlara ek olarak artık şehir içinde 335 km yerine 591 km’lik menzile ulaşabilmesiyle segmentindeki en iddialı seçeneklerden biri konumuna geliyor. Maksimum hız ise 140 km/sa’ten 175 km/sa’e yükseltilen Yeni ZS EV, 0-50 km/s hızlanmasını 3,6 saniyede ve 0-100 km/s hızlanmasını 8,6 saniyede tamamlıyor.

 

MG ZS EV                                        Teknik özellikler

 

Uzunluk:                                            4.323 mm

Genişlik:                                             1.809 mm

Yükseklik:                                         1.649 mm

Aks mesafesi:                                     2.585 mm

Yerden yükseklik:                            161 mm

Bagaj hacmi (Koltuklar dik/katlı): 448/1166 litre

Maksimum güç:                                 115 kW (156 PS)

Maksimum tork:                                280 Nm

Hızlanma 0-50 km/s:                        3,6 sn

Hızlanma 0-100 km/s:                      8,6 sn

Maksimum hız:                                  175 km/s

Batarya kapasitesi:                            72,6 kWsa

WLTP menzili:                                 440 km

Şehiriçi menzil:                                 591 km

Enerji tüketimi:                                 178 kWsa/km

Entegre şarj cihazı (AC):                  11 kW

DC %5-80 şarj süresi:                       40 dk

Boş ağırlık:                                         1.620 kg

Çekme kapasitesi (frensiz):             500 kg

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu