Motosiklet

Aprilia Tuono 660 Türkiye’de

Aprilia, spor naked kategorisindeki temsilcisi Tuono 660’ı tanıtarak dünya pazarlarına sundu.

Motosiklet severlerin gönlünde özel yeri olan İtalyan Aprilia, yeni modeli Tuono 660 ile performans ile özgün tasarımı birleştirmeyi başarmış. Etkileyici sportif performansının yanında iddialı bakışı ve renkleriyle sezona girerken heyecan yaratıyor. Bileği bükülemeyen abisi Tuono V4 1100’ün genlerini taşıyan Tuono 660, segmentinde rakipsiz güç/ağırlık oranıyla fark yaratmaya geldi. 183 kg boş ağırlık ve 95 HP güç üreten yeni nesil 660cc çift silindirli motoru ve 5 farklı sürüş moduyla hem pist hem de günlük kullanımda keyif veriyor. Doğan Trend Otomotiv tarafından 129 bin 900 TL’lik lansman fiyatıyla, Doğan Holding güvencesiyle satışa sunuluyor.

BÜYÜLEYİCİ TASARIM

Geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından erişilebilir ve kullanılabilir bir motosiklet olarak öne çıkan Tuono 660, benzersiz görünümüyle spor naked modellerden ayrılıyor. Üst grenajda DRL profil ile çevrelenen LED far ünitesi özgün bir görünüm sunuyor. Profiller içerisinde yer alan sinyal lambalarıysa, ön bölümün kompakt yapısını tamamlıyor. İdeal sertlikteki dolgu malzemesiyle konforlu bir oturum sunan sele, aynı zamanda yanları inceltilmiş formuyla ayakların yere basmasını ve manevraları kolaylaştırıyor. Tuono 660’da isteğe bağlı olarak yolcusuz tek koltuklu kuyruk tasarımı da sunuluyor. Motorun altına yerleştirilen egzoz, yolcu ayak desteklerini daha iyi konumlandırarak daha fazla hareket özgürlüğü kazandırıyor. Gövdeye ideal bir şekilde entegre edilmiş yakıt deposu 15 litre kapasite sunuyor. Aprilia’nın en sportif modellerinde olduğu gibi Tuono 660’ta da; aynalar, yolcu ayak destekleri ve plaka braketi gibi pist kullanımında gerekli olmayan tüm unsurlar hızlıca sökülebiliyor. Tuono 660’ın salıncak kolu, hafif ve minimalist bir yapı oluşturmak adına doğrudan motora yönlendiriliyor. Ek bağlantıya gerek duymayacak şekilde montajlanan ayarlanabilir amortisörler ise ağırlık avantajına katkı sağlıyor.

YOLA HAKİM KONTROLLÜ BİR SÜRÜŞ SAĞLIYOR

Tuono 660, şasi mimarisi yönünden yarış dünyası için tasarlanmış bir motosikletten yola çıkılarak daha geniş kitleler için üretildi. Tuono 660’da iskelete sabitlenen üst grenaj, tüm Aprilia modellerinin tasarım dilini yansıtacak biçimde göze çarpıyor. Ön tarafın ağırlığını azaltan ve klasik spor naked motosikletlerde pek rastlanmayan bu özellik, yol rüzgarına karşı üstün bir koruma sağlıyor. Daha az gövde yüzeyi ve Aprilia RS 660’ın aerodinamik spoyler özelliğine sahip çift gövde elemanı konsepti; hafiflik, performans ve konfor sunan optimum tasarımı destekliyor. İki gövde elemanı duvarı arasında yönlendirilen havanın basıncı ise, yüksek hızlarda stabiliteyi iyileştiriyor ve motordan çıkan sıcak havayı da yönlendirerek sürüş konforunu artırıyor. Ağırlığı artırmadan tasarlanan geniş gidon, özellikle şehir içi sürüşlerde rahat ve konfor sunuyor. Tuono 660’ın sele-ayak desteği-gidon üçlemesinin sağlamış olduğu ergonomi; farklı boya sahip sürücülere rahat oturum ve yola hakim kontrollü bir sürüş sağlayarak uzun yolculuklarda sürücüyü yormuyor. Çok yüksek olmayan, titreşim sönümleyici kauçuk eklere sahip olan ayak destekleri sayesinde, bacaklar doğru şekilde bükülüyor.

YENİ 95 HP ÇİFT SİLİNDİR MOTOR…

Tuono 660’ın hafif yapısı ve kompakt boyutları, üstün motor performansıyla birleştiğinde sürüş hakimiyeti keyife dönüşüyor. Tüm yeni Aprilia’larda kullanılmak üzere yeniden tasarlanan ve RS 660 modelinde de kullanılan çift silindir motor, yeni Tuono 660’da 10.500 d/d’de 95 HP güç üretirken, maksimum 11.500 d/d çevrim sağlıyor. Yeni nesil ve kompakt boyutlu 660 cc’lik öne-dönük motor, 8.500 d/d’de ise 67 Nm maksimum tork üretirken, toplam torkun yüzde 80’ini 4.000 d/d’de ve yüzde 90’ını da 6.250 d/d’de sağlıyor. Ayrıca Tuono 660, ehliyeti yeni olan sürücüler için 35 kW’lık bir motor versiyonuyla da sunuluyor. Kendisini Aprilia V4 modelinde de ispatlamış olan çift silindirli motor, Tuono 660’da 81 mm çap ve 63,9 mm strokla sunuluyor. V4’teki bu teknolojiyi kullanmak, yüksek piston hızı da dikkate alındığında olağanüstü performansı beraberinde getiriyor.

ELEKTRONİK SİSTEMLERLE DONATILMIŞ

2007 yılında elektronik gaz kelebeği kontrolünü sunan ilk üretici olan Aprilia, yeni Tuono 660’da da yine öncü teknolojileri kullanıyor. Aprilia Tuono 660; daha fazla performans ve daha fazla güvenlik için sınıfının en kapsamlı elektronik sistemleriyle donatılıyor. Üst düzey yarışlarda geliştirilen ve motosiklet dünyasındaki en gelişmiş sistem olarak gösterilen APRC (Aprilia Performance Ride Control), Tuono 660’ın performans keyfinin güvenle çıkarılmasını sağlıyor. APRC kapsamındaki Aprilia Traction Control (ATC) ayarlanabilir çalışma prensibiyle sportif sürüşleri destekliyor. Aprilia Wheelie Control (AWC) ayarlanabilir tekerlek kaldırma kontrol sistemi olarak yol ile temasını yumuşatıp dengeliyor. Aprilia Cruise Control (ACC) sürüş hızını belirlenen hızda sabit tutuyor. Aprilia Engine Brake (AEB) ayarlı yapısıyla yavaşlarken motor frenini yönetiyor. Aprilia Engine Map (AEM) ise motor karakteristiğini ve güç üretimini ayarlıyor.

VİRAJ ALMA ÖZELLİĞİ…

Aprilia Tuono 660, en kapsamlı verileri sunan ve maksimum güvenlik sağlayan fonksiyonlarla da avantaj sağlıyor. Motosikletin yoldaki sürüş durumunu ivmeölçer ve jiroskoplarla kaydeden “altı eksenli atalet platformu”, kullanıcının sürüş bilincinin artmasına katkı sağlıyor. Ayrıca çok haritalı ABS’nin “Viraj Alma” özelliği etkinleştirildiğinde, motosikletin sportif performansından ödün verilmeden güvenlik artıyor. Bu kapsamda fren hareketi, ön fren koluna uygulanan basınç, eğim ve sapma açısı gibi çeşitli parametreleri sürekli izleyen özel bir algoritma sayesinde kontrol ediliyor. Kontrolle birlikte yavaşlama ve stabilite arasında bir denge ortaya çıkıyor. Tuono 660’da ayrıca gazı kesmeden veya debriyaj kullanmadan, seri bir şekilde vites değiştirmeye izin veren elektronik şanzıman AQS – Aprilia Quick Shift de yer alıyor. Sistem dahilinde bulunan ve pist kullanımlarında herhangi bir donanım değişikliği yapmadan debriyajsız vites küçültme işlevi de ayrıcalık sağlıyor.

5 FARKLI SÜRÜŞ MODU

Aprilia Tuono 660’da sürüş deneyimini üst düzeye çıkaran ve kullanımı eğlenceli hale getiren 5 farklı sürüş modu yer alıyor. Sürücünün anlık sürüş gereksinimleri doğrultusunda; çekiş kontrolü, tekerlek kaldırma kontrolü, motor freni, ABS ve diğer parametreler seçilen moda bağlı olarak aktifleşiyor. Bu kapsamda; kent içi kullanımlarda “Günlük”, sportif sürüşlerde “Dinamik”, elektronik sistemlerin kişiselleştirilmesine yönelik “Kişisel” mod seçilebiliyor. Pist kullanımlarında ise Tuono 660’ın tüm potansiyelini kullanıma sunan “Challenge” ve elektronik sistemlerin kişiselleştirilmesine olanak tanıyan “Time Attack” sürüş modu yer alıyor.

DİJİTAL GÖSTERGELER

Aprilia Tuono 660’ta elektronik ayarlar, sol gidonda bulunan dört düğmeli kumandayla, hız sabitleme ve çekiş kontrol sistemi kumandalarıyla gerçekleştiriliyor. Farklı ekran seçenekleri sunan ışık sensörlü TFT dijital gösterge panelinde, yol ve pist olmak üzere iki ekran teması yer alıyor. Bilgi-eğlence sistemi platformu olan Aprilia MIA ise sunduğu işlevlerle Tuono 660’ın cazibesini taçlandırıyor. Aprilia MIA sayesinde akıllı telefon motosiklete bağlanabilirken, gösterge paneli işlevleri daha da gelişiyor. Ayrıca sesli asistan ya da sezgisel gidon kontrolleri aracılığıyla; telefon görüşmeleri, müzik ve navigasyon özelliklerinin yönetilmesi ve akıllı telefon batarya tüketiminin aza indirgenmesi sağlanıyor. Aprilia MIA ayrıca, sürücünün seyahat rotalarını kaydetmesine ve telemetri işleviyle de verilerin analiz edilmesine olanak tanıyor.

Motosiklet renkleri konusundaki öncü kimliğini Tuono 660’a da yansıtan Aprilia, iddialı grafik şemalarıyla da yeni modelinde dikkatleri üzerine çekiyor. RS 660 ile sunulan Asidik Altın’a ek olarak parlak gri -kırmızı kombinasyonlu İridyum Gri ve siyah ağırlıklı, parlak kırmızı vurgulu Konsept Siyah kombinler, Aprilia’nın yarış mirasının izlerini hissettirerek geniş kitlelerin beğenisine sunuluyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu