Yeni Modeller

Bursalı Egea hibritler Çanakkale Boğazı’nı geçti

Türkiye’de üretilen 48V hibrit teknolojisine sahip Fiat Egea’lar, 1915 Çanakkale Köprüsü’nden boğazı geçti. Yeni üretilen yerli Egea hibritlerle, yeni açılan dünyanın en uzun asma köprüsünün buluşması tarihi bir hatıra olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli Fiat Egea’lar hibritlendi. Çanakkale’de düzenlenen basın etkinliğiyle dünyada ilk defa Türk gazetecilerin karşısına çıkan Egea hibritler, bir ilke daha imza attı. Onlarca 48V hibrit teknolojisine sahip Egea’lar, 18 Mart 2022’de kullanıma açılan, orta açıklık alanı 2023 kilometre olan dünyanın en uzun asma köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçti.

Ortalama 5 litre yakıt tüketimi

Daha bir ilki bünyesinde barındıran Egea hibritlerle, Fiat markasında ilk defa 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanda kullanılmış oldu. Yüzde 100 elektrikli modda kalkış ve sürüş imkanı olan Egea hibritler, 1.5 litre 4 silindirli turbo benzinli FireFly motoruyla, şehir içinde ortalama 5 litre yakıt tüketimine sahip. Sedan, hatchback, cross ve cross wagon gövde tipleriyle 509 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkan Egea hibritlerle birlikte, 1.6 Multijet II 130 HP’lik Dizel otomatik şanzımanlı versiyonlar da bayilerdeki yerini aldı.

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Egea

 Sürüş dinamikleriyle öne çıkacak

Çanakkale’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Egea’nın, sahip olduğu 48V hibrit teknolojisi sayesinde, çevreci yaklaşımı ve yakıt tüketiminde sunduğu avantajın yanı sıra keyifli sürüş dinamiğiyle de öne çıkacağını belirtti. Sektörle ilgili de açıklamalarda bulunan Aytaç, “Egea, 2021 yılının sonunda altıncı kez “Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobili” oldu. Tofaş’ta üretilen ilk Crossover olan “Egea Cross” pazardaki ilk yılında, 21 bin adedi geçen satış rakamıyla ‘Türkiye’nin En Çok Satılan Crossover’ı oldu” dedi.

“Liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz”

Aytaç, Fiat’ın, müşteri deneyimini sürekli geliştirerek, farklı uygulama ve hizmetlerle de otomotiv sektörüne öncülük ettiğini hatırlattı.  Lansman süresince Fiat Yol Arkadaşım Connect’i deneyimleyen basın mensuplarına teşekkür eden Aytaç  “Bildiğiniz gibi ürünlerimiz ve teknolojiyi bütünleşik olarak pazara sunuyor. Bu sayede Egea’nın da felsefesiyle uyumlu olarak teknolojiyi de geniş kitleler için ulaşılabilir kılıyoruz. FIAT Yol Arkadaşım Connect uygulamasını çok önemsiyor ve müşterilerimize yarattığımız değeri çok daha yukarıya taşımak için sürekli olarak çalışıyoruz”dedi. 2018 yılından bu  yana kullanımda olan Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasının 32 Bin kullanıcıya ulaştığına  değinen Altan Aytaç “Fiat Yol Arkadaşım Connect’te de yeni hizmet ve fonksiyonları bu yıl da zenginleştirek müşterilerimizin hayatlarını kolaştırmaya devam edeceğiz. Bağlanabilirlik teknolojisinde  de liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Gaz pedalına basmadan ilerliyor

Egea’daki hibrit teknolojisi; aracın yüzde 100 elektrikli modda kalkış yapabilmesine (e-launch) ve tamamen elektrikli modda ilerlemesine (e-creep) imkan sağlıyor. Egea Hybrid, sadece elektrik motorun gücü ile kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor (e-queueing). Egea Hybrid tamamen elektrik modunda park edilebiliyor (e-park).

Yeni Egea hibritlerin bazı özellikleri

– Yeni nesil 130 HP güç ve 240 NM torka sahip, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli FireFly motor.

– 48-Volt bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motor.

– 0-100 km hızlanması 8,6 saniyede.

– ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’,’ Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’ gibi güvenlik donanımları.

– “Anahtarsız giriş ve çalıştırma”, “kablosuz akıllı telefon şarjı”, “kablosuz multimedya bağlantısı” ve ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’ ile (Sedan gövde tipinde) “otomatik bagaj açma sensörü” gibi özellikler.

– Egea Hybrid, Easy (Sedan) / Street (Hatchback ve Cross), Urban ve Lounge olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu