Sürüş İzlenimi

Büyüleyen SUV Peugeot 3008

SUV segmentinin yakışıklı Aslanı Peugeot 3008 bu hafta konuğumuz oldu.

Bugün gelinen noktada tüm segmentler göz önüne alındığında her 10 otomobilden 1’i SUV ailesine mensup. 3008 ilk görüşte güçlü ve çekici tasarımıyla dikkat çekiyor. Araç, tasarım, konfor ve yol tutuşu arasında adeta yeni bir sentez sunmuş. 3008, yolda, parkta nerede olursa olsun dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

3008’i ilk teste aldığımda yakıt almak için durduğum bir benzin istasyonunda hemen yanıma gelen 40 yaşlarında bir çift “Pardon rica etsek aracın içine bakabilirmiyiz” dediler. Bu çiftin 3008’e öyle bir bakışları vardı ki inan aşık olmuş gibi bakıyorlardı. Pandemiden dolayı aracı almak için sıra beklediklerini söyleyen çift, aracın iç mekanını iyice incelediler. Kendilerine 3008’i nasıl bulduklarını sordum. İsminin Ela olduğunu söyleyen hanımefendi o kadar heyecanlıydı ki anlatırken adeta sesi titriyordu.

3008’i çok beğendiğini belirten Ela hanım “Bu benim hayalimdeki araba almak için sabırsızlanıyorum” dedi. Kendisine peki bayilerdi gidip hiç aracı yakından inceleme şansının olup olmadığını sordum, aldığım cevap beni çok şaşırttı. “Evet bir çok bayide aracı görüp inceledim ama, ne yapayım elimde değil nerede görsem aracı bakmak istiyorum” diyerek teşekkür edip yanımdan ayrıldılar. Gerçekten 3008’in insaları özellikle bayanları çok büyüleyen bir tasarımı var.

RAKİPLERİDNE BİR ADIM ÖNDE

Şimdi size biraz da araçla ilgili bilgiler verelim. Tarzıyla rakiplerinden bir adım önde olmaya devam eden SUV 3008’in ön tasarımı, her zamanki gibi özgün ve benzersiz bir görünüm sunuyor. Heyecan uyandıran tasarım, modernliğin bir sonraki aşamasına ait kodları bünyesinde barındırırken, aynı zamanda daha çekici ve daha dinamik bir görünümü beraberinde getiriyor.

AGRASİF BİR GÖRÜNÜM SUNUYOR

Ön farlar da daha agresif bir görünüm sunan ve markanın güncel tasarım kodlarını yansıtacak şekilde yeniden tasarlanmış. Giriş seviyesinden itibaren LED teknolojisiyle donatılan farlar krom uçlu pençe şeklindeki gündüz farları ile gelişimini sürdürüyor. Güncel Peugeot tasarımıyla mükemmel bir uyum içinde olan ışık imzası aynı zamanda henüz ilk göz temasında otomobilin tanınmasını sağlıyor. GT/GT Pack donanım seviyelerinde sunulan Full LED farlar, viraj aydınlatma işlevi (EVS) sayesinde 90 km/s’e kadar hızlarda görüşü optimize ederken gelişmiş bir ışık imzası ve daha teknolojik, daha özgün bir görünüm sunuyor. Ayrıca ön çamurluklar ve bagaj kapağındaki GT logolarının tasarımı da güncellenmiş ve oldukça şık duruyor.  

BÜYÜLEYEN İÇ MEKAN

3008’in iç mekanına geçildiğinde ise kendinizi 5 yıldızlı bir otelin suit odasında hissediyorsunuz. Şık ve ferah bir ortam sızı karşılıyor. Koltukların rahatlığı, geniş diz mesafeleri, kullanılan kaliteli malzemeler, Peugeot’ya yakışır şekilde tasarlanmış.

Yeni dokunmatik merkezi ekran 10 inç büyüklüğe sahip. Yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı yedi adet şık piyano tuşundan oluşan bir kumanda paneli tamamlıyor. “Şalter tipi anahtarlar”; radyo, klima, sesli komutlu 3-Boyutlu bağlantılı navigasyon, araç ayarları, telefon, mobil uygulamalar ve dörtlü flaşörler olmak üzere temel konfor işlevlerine doğrudan erişim sağlıyor. Şarj edilebilen hibrit versiyonlarda elektrik fonksiyonları menüsüne erişim sağlayan özel bir düğme bulunuyor. Ayrıca Çift camlı açılır tavan, çok nokta masajlı koltuklar ve elektrikli el freni, sürücüyü ve yolcuları adeta mest ediyor.

ÜÇ FARKLI SÜRÜŞ MODU

Otomatik şanzımanla donatılan tüm içten yanmalı motorlu versiyonlarda standart olarak sürüş modu seçici özelliği sunuluyor. Sürücü orta konsoldaki sürüş modu kumanda düğmesinden Normal, Spor ve Eko olmak üzere üç farklı sürüş modundan birini seçebiliyor.

GECE GÖRÜŞ SİSTEMİ

Ayrıca 3008’de yer alan özel “Gece Görüş” sisteminin kızılötesi kamerası, gece sürüş koşullarında daha etkin bir görüş için farların menzilinin 200 metre ilerisindeki alanı tarayarak yayaları ve hayvanları algılıyor ve sizi uyarıyor. Yayanın veya bisikletlinin araca çok yakın olması halinde otomatik acil durum freni tetiklenebiliyor.

KEYİF VEREN VE YORMAYAN BİR SÜRÜŞ İMKANI SUNUYOR

Yeni 3008 eski modellerine göre daha iyi bir yol tutuşuna sahip. Başarılı süspansiyonlar işini fazlasıyla iyi yapıyor. Şehir içi yollardaki yol bozukluklarını araç artık daha iyi törpülüyor. Fren hassasiyeti konusunda oldukça başarılı bir otomobil olan 3008’in fren sistemi bir çok rakibinden daha iyi. Yüksek süratlerde arka arkaya yapılan sert frenlerde bile aracın izinde sapma olmadığını gördük. Yenilenen tasarımla ile birlikte 3008’de ses yalıtım konusunda da bir takım yenilikler beraberi

nde gelmiş. Bir çok rakibine göre daha az ses alan 3008 daha doğrusu sesi pek hissettirmiyor. Yerden yüksek yapısına rağmen yan rüzgarlardan çok az etkilenen araç, direksiyon sistemi ise özellikle yüksek süratlerde artık direksiyondaki tepkiler çok daha hızlı. Şehir içinde de yorucu olmayan direksiyon sistemi sürücüye sürüş esnasında yolla ilgili bilgileri sağlama konusunda da işini iyi yapıyor.

Özetlersek muhteşem bir yol arkadaşı olan 3008, ne sürücüyü ne de yolcularını yoruyor, başarılı bir sürüş performans sunarak sizi evinizede hissettiriyor. Konuğumuz olan 3008’in kaputunun altında 1.6 puretech 180hp EAT8 motar görev alıyordu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu