Genel

Citroen Ami toplu taşımadan daha ucuz

Cep telefonu gibi 220 volt standart bir prizde 3 saatte şarj olan mobilite aracı yüzde 100 elektrikli Citroen Ami ile şehir içinde, fosil yakıt bir otomobilden ve toplu taşımadan daha ucuza seyahat edebilirsiniz.

İstanbul Şile’de düzenlenen toplantıda Citroen, şehir içi mobilite aracı yüzde 100 elektrikli Ami’yi otomotiv gazetecilerine tanıttı. Herkes için ulaşılabilir mobilite mottosuyla hareket eden Citroen, cep telefonu ya da tablet gibi 220 volt standart prizde 3 saatte şarj edilebilen Ami’yi şimdilik sadece kurumsal firmalara satıyor.

2022’nin Mart ayında bireysel müşterilere de satışı başlayacak elektrikli mobilite aracı Ami, tek şarjla ile 75 kilometre mesafe kat ediyor.

Toplu taşıma (otobüs, tramvay, yeraltı) ile iki veya üç tekerlekli (bisiklet, moped veya scooter) diğer bireysel ulaşım araçlarına alternatif olarak tasarlanan Ami, Avrupa’da 14 yaşından itibaren ehliyetsiz sürülse de ülkemizde 16 yaşından itibaren B1 ehliyetiyle kullanılabilecek.

AMİ, KURYE FİRMALARININ RADARINDA

Şimdiye kadar 150 adet satılan Ami, her ilçeye özel hizmet sunan kurye firmalarının, turizm firmalarının, bölge dağıtıcılarının ve araç paylaşım firmalarının radarında. Azami hızı 45 km/saat olan iki kişilik Ami, otobanda kullanılamazken, köprülerden ve Avrasya tünelinden geçemiyor. ÖTV’den muaf olmayan ve teşvikte almayan elektrikli Ami’nin şu an fiyatı belli değil fakat 150 bin ila 200 bin arasında olacağı öngörülüyor.

ALKİM:  MÜŞTERİLERİMİZİN EVİNE KADAR GÖTÜRECEĞİZ

Tamamen online satışa çıkacak olan Ami’ye sahip olmak için yasalar gereği sadece notere gitmeniz gerekeceğini söyleyen Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Yüzde 100 elektrikli Ami, dijital dünya üzerinden; araç paylaşımı, farklı sürelerde kiralama veya satın alma olsun çeşitli formüllerle kullanıcıların ulaşıma erişimlerini kolaylaştırıyor. O yüzden Ami’yi müşterimize online bir yolculuk ile sunmaya hazırlanıyoruz. Her müşterimize de aracını evine kadar gönderme gibi ayrıcalıklı bir hizmet sunacağız” dedi.

“İSTEYEN MÜŞTERİMİZ BAYİDEN GÖREBİLECEK”

“Bu noktada Ami ile birlikte bayi yapılanması da değişiyor mu?” sorusuna cevap veren Alkım, “Şu anda öyle bir durum yok. Yine bayilerimizle birlikte hareket edeceğiz. İsteyen müşterilerimiz bayilerimiz aracılığıyla Ami’yi inceleyebilecek ve test sürüşleri gerçekleştirecek. Ayrıca bayi ağımızda da çok hızlı büyüme var. 2019’da 42 nokta ile başladık, Türkiye’nin yüzde 59’unu kapsıyorduk. Bugün 55 tane yetkili satıcımızla hizmet veriyor, ülkenin %90’undan fazlasını  kapsıyoruz” diye konuştu.

“16 YAŞTAN İTİBAREN HERKES KULLANABİLİR”

Dengeli yapısı ve 45 km/s maksimum hızı ile Ami, şehir içi kullanımlarda güven veriyor ve kolay bir kullanım sunuyor. Eğlenceli etkinlikler için gençler, kısa geziler için genç yetişkinler veya her yaştan hareketli bir hayatı olanlar tarafından kullanılabileceğini vurgulayan Selen Alkım, “Citroën Ami’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi 16 yaşından itibaren B1 ehliyetine sahip herkes için uygun bir çözüm olarak öne çıkması. Ami, evden işe günlük gidiş gelişler için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor. Vites kolu veya debriyaj olmadığından Ami kolay ve pratik bir kullanım sunuyor” dedi.

“İLK ETAPTA KURUMSAL MÜŞTERİLERE”

Yepyeni modelin Türkiye satış stratejisi hakkında da bilgiler paylaşan Selen Alkım, “Türkiye’de satışını gerçekleştirdiğimiz yüzde 100 elektrikli ilk mobilite ikonumuz olan Ami’nin, 2021 yılında önce kurumsal firmalara satışı başladı. Bu dönemde 150 adetlik bir satışı şimdiden gerçekleştirdik. İlk etapta özellikle yenilikçi araç paylaşım sistemleriyle de ortaklık görüşmelerimiz oldu. Son tüketiciye yani bireysel müşterilerimize direkt perakende olarak satışımız ise 2022 yılının ilkbahar aylarında başlayacak” bilgisini verdi.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım

“SATIŞ HEDEFİMİZİ İKİ KATTAN FAZLA ARTIRDIK”

2021 yılının son aylarıyla birlikte kurumsal müşteriler için satışa sunulan elektrikli mobilite çözümü Ami’ye olan talebin beklentilerin de çok üzerinde olduğunu vurgulayan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “2022 için sadece bireysel müşterilere perakende satış hedefi olarak 1.000 adet belirlemiştik. Ancak talep ve aldığımız sinyaller bize gösteriyor ki, perakende satışlar da bu rakamın çok daha üzerine çıkacağız. Şu an için gelecek sene için bireysel satışlarda perakende hedefimizi 3.000 adet olarak güncelledik” açıklamasında bulundu.

“CARGO VERSİYONUNU DA TÜRKİYE’YE GETİREBİLİRİZ”

Özellikle kurumsal müşterilerin ve ticaret yapan işletmelerin radarında modelin “Cargo’ versiyonunun de olduğunu belirten Selen Alkım, “Ami’nin Cargo versiyonu da oldukça dikkat çekiyor. Fransa’da lansmanı da henüz yeni gerçekleştirildi. Biz de talep olursa Türkiye’ye getirebiliriz” dedi.

Ami’nin bazı özellikleri

– 75 kilometre menzile sahip.

– Azami hızı 45 km/sa

– İki kişilik ve tek kişilik cargo modeli var.

– İki kişilik: 63 litre bagaj hacmi.

– Cargo modeli: 260 litre bagaj hacmi var.

– 6 kW güç, 40 Nm tork

– 220 volt ile 3 saatte yüzde 100 şarj oluyor.

 

Ami ile gidemeyeceğiz yollar

– Otoyoldan, köprülerden ve Avrasya tünelinden geçemezsiniz.

 

Ami’yi kimler kullanabilir

– 16 yaşından itibaren ve B1 ehliyeti olan herkes kullanabiliyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu