GenelYeni Haberler

DİKKAT! İkinci el araç alırken dolandırılmayın

Heyecanla araç ararken bizi av gibi bekleyen dolandırıcılardan nasıl korunacağız? İşte dikkat etmeniz gerekenler...

Herkesin hayalinde bir otomobil sahibi olmak vardır. Hayalimizdeki aracı alamasak da bütçemize uygun tercih etmeye çalışırız. Bazen ihtiyaçlarımızdan kısar para biriktiririz. Heyecanla araç ararken bizi av gibi bekleyen dolandırıcılardan nasıl korunacağız . Oto alım satımında birçok dolandırıcılık yöntemi var.

ARACI SATARKEN, ÜSTÜNE BİR DE PARA VERMEK

Aracı satışa çıkardınız… Dolandırıcı muhakkak sizin satmayı tercih edeceğiniz rakamı teklif ediyor ve parayı transfer ediyor. Açıklamada da plakalı aracın satış bedeli yazıyor. Tam notere giderken cenazem var, acil durum var gibi kabul edeceğiniz bir beklenmedik durumla satışı kardeşim, kuzenim, akrabam dediği bir başkasına vermenizi istiyor. Para nasıl olsa geldi diye düşünüp devri yapıyorsunuz ve 3 gün sonra gelen ihtarla şok oluyorsunuz çünkü “Parayı yolladım, satış olmadı, parayı iade et” diyor. Savcılığa başvuruyorsunuz ve aracı devrettiğiniz adamla size para gönderen arasında en ufak bağ bulamıyorlar. Arabayı devralan da “Ben parayı elden verdim, bu da noter belgesi, araba benimdir” diyor.

NOTERDE ANAHTARI VERİP, ‘NE KOPARSAM KÂR’ TAKTİĞİ

Herşey tamam, notere arabayı devralmaya gidiyorsunuz, yine bir son dakika acil durum icadıyla arabaya göre az miktar bir para istiyor. Örneğin bin TL… Gitmeden anahtarı da size veriyor ki, nasılsa anahtar sende diyor. Parayı cebe attığı gibi ortadan kayboluyor. Anahtar tabii yedek anahtar.

İNTERNET BANKACILIĞI ŞAŞIRTMACASI

Bu senaryoda gözünüzün önünde aracınız için internet bankacılığından EFT yapılıyor. Fakat mutlaka EFT saati geçtikten sonra olmasına dikkat ediliyor. Siz parayı aldığınızı zannederken EFT ertesi güne kadar gerçekleşmeyeceğinden hemen EFT işlemini iptal ediyorlar. Ya da hesabınıza havale çıkarıp paraya bloke koyuluyor. Parayı hesapta görüyorsunuz fakat kullanamıyorsunuz. Bu yüzden bir-iki bankada hesabınız olsun. Aynı anda bir kısmını diğer hesabınıza yollayın.

VEKALET ÇIKARTTIRIP ORTADAN KAYBOLMAK

Sözde alıcının veya bir tanıdığının adına vekalet çıkarttıktan sonra, fiyatta ve ödemede anlaştınız. İşte olay burdan sonra başlıyor. Aracı deneyeceğim, Para yatmamış başka banka şubesine gideceğim, Aracı servise götüreyim gibi bahanelerle sizi ikna ediyorlar ve oyalıyorlar. Siz beklerken noter işlemleri gerçekleşiyor ve yeniden suret çıkarttırıp otomobili başka birine satıyorlar.

Noter aracılığıyla verilen vekaletnameleri, kesinlikle aracın parasını almadan alıcıya vermemelisiniz! Gidilecek yerlere mutlaka beraber gitmeli, ruhsatla-vekaletnameleri birlikte alıcılara vermemelisiniz.

HASAR KAYDI OLMAYAN AĞIR KAZALI ARACI YÜKSEK FİYATA SATMAK

Kaza yapmış araçları ucuza alıp, 45 gün içinde de tamir ettirip satışa çıkarıyorlar. Araç satıldığında da hasar kaydı ortaya çıkıyor. Bu senaryoda satışı yapanlar ortadan kaybolmuyor çünkü herşey usulüne uygun gerçekleşmiş oluyor. Noterde de rakamı düşük yazdırdılarsa ve kalanı da nakit ödediyseniz ekstra zarar etmiş oluyorsunuz. Bazı durumlarda sizden aracı daha ucuza yeniden satın alıp başka bir satışla yeniden kâr elde ediyorlar. Burada aslında döngüyü başlatan, tam hasarlı araçların bedellerini sahiplerine ödedikten sonra satışa çıkaran sigorta şirketleri. Dolandırıcılar bu araçları yeniden dolaşıma sokmuş oluyor.

KAPARO DOLANDIRICILIĞI

Bu bir klasik olsa da hâlâ geçerli olduğundan yer vermek istedik. Sadece kaparo koparmak için bu pazarda olan dolandırıcıların araba almak veya satmakla bir alakası yok aslında. Onların tek derdi türlü bahanelerle sizden bir ön ödeme koparıp ortadan kaybolmak. Bahaneler sürekli değişiyor fakat konu hep aynı. Eğer satıcı sizden kaparo istiyorsa başka bir ilana bakmanızı öneririz.

GÜVENLİ KURUMLARI TERCİH EDİN!

Araç alırken güvenilir kurumları tercih etmeniz. Yada bu kurumlardan aracılık yapmalarını isteyiniz.

Mutlaka ekspertiz raporu alın.

Araçta hasar kaydı var mı sorgulayın. 5664 sms ve bir sigorta acentesinden aracın geçmişini sorgulatın. 5664 sms’de sisteme son rapor girmemiş olabilir.

Varsa servis kayıtları

Araç sahibi yabancı biri ise para öderken noter banka sistemini kullanın.

Çok beğendiğiniz araç başkasına satılır diye acele etmeyin. Dürüst satıcı bekler.

Merak ettiğiniz her konuda bize sorabilirsiniz.

Saygılarımızla…

 

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

otomobilhaber.com.tr

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu