Motor Sporları

DS Automobiles, şampiyonluğu bırakmadı

DS Automobiles, Formula E şampiyonluğunu iki sezondur kimseye bırakmıyor

DS Automobiles, Formula E şampiyonluğuna katılan ilk premium üreticiydi. Yalnızca elektrikli otomobillere yer veren bu yarışın üreticilere açılmasından bu yana da rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Marka, 2018-2019 sezonunda DS TECHEETAH ve Jean-Éric Vergne ile takımlar ve pilotlar olmak üzere iki şampiyonluğu da kazanmıştı. Bu sezon da DS TECHEETAH ve António Félix da Costa ile şampiyonluk payesini korumuş oldu. Üstelik iki şampiyonluk da ilk defa sezonun son yarışından önce kazanıldı.

DS Automobiles şu anda en fazla art arda şampiyonluk (2 Takım ve 2 Pilot), en fazla pol pozisyonu (13) ve tek bir takım için en fazla birinci sıra pozisyonu (DS TECHEETAH ile 2) rekorlarını elinde tutuyor. DS Automobiles 2016’dan beri her yıl ePrix yarışlarını kazanan tek üretici.

2019-2020 sezonu sonunda, dört galibiyet, dokuz podyum finişi, beş pol pozisyonu ve 11 ePrix yarışında üç en hızlı tur ile DS E-TENSE FE20 modeli otomobiller; Nissan IM02, Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01, Audi e-tron FE06, BMW i.FE20, Jaguar I-Type IV, Porsche 99X Electric, Mahindra M6Electro, PENSKE EV-4 ve NIO FE-005’i geride bıraktı. Daha önce ne bir takım (77 puan fark ile) ne de bir sürücü (71 puan fark ile) sezonu bu denli büyük fark atarak bitirmemişti.

António Félix da Costa, Jean-Éric Vergne’in galibiyetinden bir yıl sonra art arda üç pol pozisyonu, tek bir sezonda art arda üç galibiyet ve Berlin’de gerçekleştirdiği ilk hat-trick (pol pozisyonu, galibiyet ve en hızlı tur) ile birkaç rekora birden imza atmış oldu.

DS Automobiles ayrıca elektrikli modellerini geliştirirken Formula E’de kazandığı uzmanlıktan da 2015 yılından beri faydalanıyor. Bu uzmanlık, elektrikli modellerin ilgili kategorilerdeki değerlendirme ölçütlerinde de kendini gösteriyor. Markanın, şimdiye kadar yazılım yönetim sisteminin yanı sıra elektrikli motor, batarya ve güç takibi alanındaki teknoloji seçimlerinde Formula E deneyiminden faydalanıldı. DS 3 CROSSBACK E-TENSE modelinin yanı sıra (bu türdeki araçlarda bulunmayan eşsiz bir zarafeti de barındıran, tamamıyla elektrikli bir model), DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 300 ve DS 7 CROSSBACK E-TENSE 225 (CO2 emisyon salınım oranları 30g/km üzeri olan, şarj edilebilir hibritler) modelleri DS Automobiles’i, araçlarında birden fazla enerji kullanan üst düzey markaların arasına soktu.

Formula E yarışlarındaki çifte şampiyon E-TENSE teknolojisi, Eylül ayı itibariyle Türkiye yollarında DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 300’ün kalbinde yol almaya başlayacak.

Elektrik teknolojilerinin karayolu araçlarındaki kullanımı üst sınıf araçların lüksünü, yüksek performansa dönüştürerek gözle görülür bir verimlilik sağlıyor. DS Automobiles, 360 beygire kadar güç üretebilecek şarj edilebilir yeni sedan hibrit modeli DS 9 E-TENSE 4×4 ile de elektriğe geçiş dönemindeki yeniliklerini sürdürecek. 2025 yılında markanın tüm yeni modellerini sadece elektriklenmiş otomobiller oluşturacak.

Béatrice Foucher, DS Automobiles CEO’su: “DS Automobiles, Formula E yarışlarında başarılı bir performans sergiledi. 2015’deki hedefimiz elektriklenmiş modellerimizin gelişimini hızlandırmaktı. Geçen seneden beri tüm serilerimiz ya elektrikli ya da şarj edilebilir hibrit modellere kavuştu. Diğer takımlarla beraber Almanların da yer aldığı bu müsabakalarda elde ettiğimiz şampiyonluklar ünümüzü artıracak, pazar payı elde etmemize yardımcı olacak. Teknolojik ve stratejik uzmanlığımızı yansıtan şampiyonlar takımımızı, gösterdikleri olağanüstü performanstan ötürü tebrik ederim.
FIA şampiyonluklarını kazanan DS TECHEETAH’yı ve tamamıyla elektrikli olan en iyi yarış otomobillerini tasarlayan DS Performance’ı kutluyorum.”

DS TECHEETAH, önümüzdeki sezon da şampiyonluk unvanını sürdürme iddiasıyla António Félix da Costa ve Jean-Éric Vergne ile yarışlara katılacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu