Yeni Modeller

Elektrikli Berlingo Van görücüye çıktı

Citroen, 2021'in ikinci yarısında satışa sunulacak olan elektrikli Berlingo Van’ı tanıttı

Citroen, elektrikli sürüşün tüm avantajlarını modülerlik ve yükleme kapasitesinden ödün vermeden kullanıma sunan ve tamamen yeni teknolojilerle profesyonel kullanıcılara daha fazla üretkenlik sağlayan hafif ticari aracın elektrikli versiyonu e-Berlingo Van’ı tanıttı.

E-BERLİNGO BENSZERSİZ BİR KONFOR SUNUYOR

Yeni elektrikli Berlingo modelini değerlendiren Citroën Genel Müdürü Vincent Cobée: “Hafif ticari araç pazarının öncülerinden olan Citroën Berlingo Van, son derece pratik bir kullanımı beraberinde getiren birçok yenilikçi çözümüyle ünlenen bir araç. Yeni ë-Berlingo Van gelişmiş elektrikli araç teknolojileriyle profesyonellere yükleme kapasitesi ve kullanım alanından hiçbir şekilde ödün vermeden benzersiz bir konfor seviyesi, hareket özgürlüğü ve düşük işletim maliyetleri gibi avantajlar sunuyor. Uluslararası Yılın Vanı seçilen ë-Jumpy ve ë-Jumper modellerimizin ardından yollara çıkan ë-Berlingo Van, elektrikliye geçiş hamlemiz açısından son derece önemli bir adım oluşturuyor.” dedi.

BİR BATARYA İLE 275 KİLOMETRE YOK GİDİYOR

ë-Berlingo Van, 50kWh kapasiteli lityum-iyon batarya ile sürüş koşullarına bağlı olarak 275 km’ye varan bir elektrikli sürüş menzili kullanıma sunuyor. ë-Berlingo Van, Groupe PSA’nın gelişmiş e-CMP platformu üzerine yükseliyor ve bu segmentteki kullanıcıların günlük gereksinimlerini karşılayan elektrikli sürüş menzilini sunuyor.

ë-Berlingo Van, elektrikli sürüş menzilini en üst seviyeye çıkartmak için fren veya yavaşlama anında oluşan enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor. Daha etkin bir enerji geri kazanımı için orta konsoldaki “B” düğmesine devreye giriyor. Bataryalar koltukların ve yükleme zemininin altında gizleniyor, aracın iç hacmi ile kargo alanına etki etmiyor ve sekiz yıl veya 160.000 km (bu garanti süresinin sonunda %70 batarya kapasitesi ile) garanti ile uzun kullanım ömrü sunuyor. Bir yıl veya 20.000 km sonra ve ardından her iki yıl veya 40.000 km sonra gerçekleştirilen bakım sonrasında bir batarya kapasite belgesi düzenleniyor.

SESSİZ SÜRÜŞ KEYFİ

Ë-Berlingo Van rahatlatıcı ve sessiz bir yolculuk deneyimi sunuyor. İlk hareket anından itibaren kullanıma sunulan yüksek tork değeri ile vitessiz güç aktarımı sayesinde akıcı ve kesintisiz ivmeye sahip bir sürüş oluşuyor. Doğal olarak tüm sürüş gürültü ve titreşimlerden arındırılmış bir şekilde gerçekleşiyor. Yüksek oturma pozisyonu ve süspansiyon karakteristiği ile 10,8 metrelik kısa dönüş çapı rahat, keyifli ve pratik sürüş özelliklerini beraberinde getiriyor.

ë-Berlingo Van sürüş koşullarına ve sürüş moduna bağlı olarak güç üretimini ayarlayan 100 kW/136 HP güce ve 260 Nm torka sahip bir elektromotorla donatılıyor. Sürücü sürüş modunu konsoldaki seçim düğmesiyle seçebiliyor. Sistem Normal sürüş modunda 80 kW/180 Nm kullanıma sunuyor ve menzil ile sürüş dinamizmi arasında ideal bir denge oluşturuyor. Eko sürüş modu 60 kW/190 Nm üretiyor ve güç üretimini kısarken ısıtma ve iklimlendirme sisteminin kullanımını kısıtlayarak, ancak devre dışı bırakmadan enerji tüketimini optimize ediyor. Güç sürüş modu 100 kW/260 Nm üretiyor ve maksimum yükleme kapasitesi dahil her zaman etkileyici bir sürüş performansı sunuyor. ë-Berlingo Van tercih edilen sürüş moduna bağlı olarak 130 km/s hıza ulaşabiliyor.

30 DAKİKADA YÜZDE 80 ŞARJ SAĞLIYOR

Standart şarj soketinden 30 dakikada yüzde 80 şarj kapasitesi sağlayan süper hızlı şarja kadar farklı şarj seçenekleri bulunuyor. Basit bir Green’Up soket, bataryanın büyük bölümünün bir gecede şarj edilmesini sağlayarak bir günlük kullanım için hazır hale getiriyor.

Standart olarak sunulan ev tipi Mod 2 kablo evde, iş yerinde veya araç parkında kullanım için devreye giriyor. Bu şarj modu standart 8A soketi veya gelişmiş 16A soket (Green’Up ünitesi ve soketi) ile uyumlu olup şarj süresini yarıya indiriyor ve bataryayı 15 saatten daha kısa sürede tamamen veya 5 saat 30 dakikada 100 km’lik menzil için şarj ediyor.

Bireysel veya halka açık hızlı şarj, 3,7 ila 22 kW Wallbox hızlı şarj ünitesi kurulumunu ve isteğe bağlı olarak sunulan Mod 3 kablosu gerektiriyor. Böylece %0’dan %100’e şarj etmek için 7 saat 30 dakika (tek fazlı 7,4 kW Wall Box) veya 5 saat (üç fazlı 11 kW Wall Box) yeterli oluyor.

Halka açık bir istasyonda süper hızlı şarj, şarj cihazına entegre Mod 4 kablosuyla 100 kW’a kadar gerçekleşiyor. Bu çözüm 50kWh’lik bataryanın %80 doluluğa 30 dakikada ulaşmasını sağlıyor. ë-Berlingo Van, hızlı şarj süresi açısından pazarda kendi segmentinin en iyisi olarak öne çıkıyor.

KULLANIŞLI İÇ MEKAN

ë-Berlingo Van, Berlingo ürün ailesinin bir üyesi ve sol arka kapı logosunun önündeki “ë” ile şarj soketi kapağı dışında görsel olarak ayrışmıyor.

Yeni Citroën ë-Berlingo Van’ın iç mekanı kullanımı kolaylaştırmak üzere tasarlandı. Orta konsolda bulunan ë-Toggle seçim düğmesi; Park, Geri, Boş, Sürüş ve Fren fonksiyonları olmak üzere şanzımanı kumanda ediyor. Yine bu bölümde Eko, Normal ve Güç olmak üzere üç farklı sürüş moduna ait seçici düğme de bulunuyor. 5 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekranın menüsünde bulunan “Enerji” ikonu; sürüş modundan elektro motora ve bataryanın şarj durumuna kadar elektrik sistemine ait bilgileri gerçek zamanlı olarak gösteriyor. Bunun dışında 10 inçlik yüksek çözünürlüklü daha büyük bir ekran ve yükseltilmiş gösterge ekranı isteğe bağlı olarak sunuluyor.

MODÜLERLİK VE SAKLAMA ALANLARI

Konu modülerlik olduğunda da elektrikli versiyon ödün vermeyi gerektirmiyor. İçten yanmalı motora sahip kardeşleri gibi o da bir Extenso® Kabin versiyonu sunuyor. Citroën’e özgü bu yenilikçi çözüm ön sırada üç adet koltuk anlamına geliyor. Bu ise gereksinimlere bağlı olarak ek kullanım kombinasyonları oluşturma olanağı sağlıyor. Katlanan ön yolcu koltuğu ile uzun nesnelerin taşınması için ek alan oluşuyor. Yolcu koltuğu yukarıya kaldırılarak ek kargo alanı elde edilirken, sırtlığın öne doğru katlanmasıyla kabin içinde mobil bir ofis oluşturulabiliyor. ë-Berlingo Van’ın iç mekanına zekice dağıtılan toplam 113 litre saklama alanı kabin içi fonksiyonelliği ve ergonomiyi destekliyor.

GÜVENLİK İÇİN 18 FARKLI TEKNOLOJİK DONANIM

ë-Berlingo Van, sürüş rahatlığını ve güvenliğini destekleyen 18 farklı teknolojiyle donatılıyor ve bu özelliği ile sınıfına öncülük ediyor. Eller serbest giriş ve çalıştırma, bu segmentte tamamen yeni olan yükseltilmiş gösterge ekranı, yokuş kalkış desteği, ön park sensörleri, arka çevre görüşlü geri görüş kamerası, akıllı farlar, elektrikli el freni ve aşırı yük göstergesi (bu segmentte tamamen yeni) gibi donanımlar sürücünün hayatını önemli oranda kolaylaştırıyor. Aktif güvenlik freni, aktif şeritten ayrılma uyarı sistemi, sürücü dikkat uyarısı, çarpışma riski uyarısı, römork bağlantısı denge kontrolü, eğim iniş yardımcısı, kapsamı genişletilen trafik işareti tanımlama ve önerme sistemi ile kör nokta izleme sistemi gibi donanımlar ise sürüş güvenliğini destekliyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu