Yeni Haberler

En çok Renault kiralandı

5,6 milyar TL’lik yatırımla 2020 yılının ilk 9 ayında 29 bin adet yeni aracı filosuna katan operasyonel kiralama sektöründe, en çok tercih edilen marka Renault oldu.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), 2020 yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını içeren “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”nu açıkladı.

Raporda, otomobil satışları 2020 yılının ilk 9 aylık döneminde geçen yıla göre yüzde 70 artarak yaklaşık 388 bin adet olduğu ve araç kiralama sektörü de bu satışın yüzde 7,5’i ile yaklaşık 29 bin adet yeni aracı filosuna kattığı belirtildi.

Bu dönemde, 5,6 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yapan sektörün aktif büyüklüğü ise 31,5 milyar TL’ye ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12 daralma yaşayan sektörün üçüncü çeyrek itibariyle filosundaki araç sayısı 249 bin 800 adet olarak gerçekleşti.

En çok Renault kiralandı

TOKKDER raporuna göre, ilk dokuz ayda Renault yüzde 25,9’luk pay ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok tercih edilen markası oldu. Renault’u yüzde 14,5 ile Fiat, yüzde 11,6 ile Volkswagen ve yüzde 11,4 ile Ford markaları takip etti. Ayrıca, sektörün araç parkının yüzde 89,5’ini dizel araçların oluşturması dikkat çekerken, otomatik vitesli araçların payı ise yüzde 64,7 olarak gerçekleşti.

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici

‘Araç kiralaması uzamalı’

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Pandeminin, önemini ortaya çıkardığı unsurlardan birisi de tasarruf oldu. Birçok sektör müşterisi, bu dönemde kiralama yöntemiyle edindiği mevcut araçlarını yenilemek yerine, bu araçların kira sürelerini uzatmak istiyor. Mevzuat gereği sektör olarak 48 aydan uzun süreli araç kiralaması yapamamaktayız. Bu durumun aşılması için ilgili devlet kurumları nezdinde girişimlerimizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu