Sürüş İzlenimi

Fiat 500 C Dolcevita boyundan büyük işlere imza atıyor

Fiat’ın ilk olarak 1957 yılında, Torino’da  ürettiği  ikonik modeli Fiat 500’ün hibrit motor sahip 500 C Dolcevita versiyonda bulunan cabrio bu hafta konuğumuz oldu.

Aracın dış tasarımı, Fiat 500 geleneklerine uygun özellikleri taşımaya devam ediyor. Küçük, sevimli, havalı, kendine özgün tasarımıyla görenleri kendine hayran bırakan Fiat 500 C Cabrio her yerde dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Tasarım o kadar etkileyici ki, 10 sürücüden en az 7 si sizin aracınıza bakabiliyor, veya park idip indiğinizde yanınıza yaklaşan insanlar “Merhaba çok tatlı bir araba içine bakabilirmiyim, üstünü rica etsem açabilirmisiniz” gibi bir çok soruyla da karşılaştık.

Hatta arabalara meraklı olan 5 yaşındaki oğlum İbrahim Ata “Baba neden herkes bizim arabaya bakmak istiyor” diye sinirlendiğini de söyleyebilirim. Öncelikle belirtmek isterim ki büyükşehirde yaşıyorsanız bu araçla park sorununuz olamaz en dar alanlara bile kolaylıkla park edebilirsiniz.

Yani kocaman bir alana ihtiyacınız yok ve şehir içi kullanımlarda oldukça pratik, ancak otoyollarda biraz içeri fazla ses alan minik konuğumuzun yuvarlak LED gündüz lambaları, tamponun üst kısmında mercekli büyük yuvarlak ön lambalar, orta kısımda marka logolu panjur, yan çamurluklara doğru kıvrımda gündüz LED lambalarının içinde yanan sinyal lambaları ve krom detaylarla ile ön kısım tamamlanmış. Yan ve üst bölümde ayna ile kumaş tavan yapısı göz alıcı pastel renklerin kombine edilmesi sayesinde Retro, her yılın otomobili olma yönünü ortaya koymuş.

KÜÇÜK VE SEVİMLİ İÇ MEKAN

Aracın iç mekanına geçildiğine ise sizi Fiat 500’ün, modern teknolojinin tüm öğelerinin bulunduğu bir ortam karşılıyor. Dokunmatik ekranlı 7 inçlik AndroidAuto / Apple Car Play destekli bilgi ve eğlence sistemi, 7 inç TFT gösterge paneli ve otomatik klima, 16 inç alaşımlı janntlar, sis farları ve yağmur- karanlık sensörleri standart olarak sunuluyor.  Kullanıcılar, Apple CarPlay ve Android Auto desteği sayesinde sürücü ellerini direksiyondan ve gözünü yoldan ayırmadan telefon görüşmelerini yapabiliyor, mesaj alabiliyor veya gönderebiliyor ve akıllı telefon üzerinden müzik dinleyebiliyor.

YOL TUTUŞU KONUSUNDA SİZE GÜVEN VERİYOR

Konuğumuz küçük boyutlarına göre yol tutuş konusunda hem sürücüsüne hem de diğer yolculara güven veriyor.  Hız sınırlarını yükselttiğiniz zaman yol ve rüzgar sesini içeri alıyor. Ancak hava iyiyse üstü açılınca size keyifli dakikalar sunmayı da ihmal etmiyor. Özellikle yaz akşamlarında deniz kenarına  aracı çekip üstünü açtığınızda yıldızların muhteşem görüntüsünü izleyebilirsiniz.

YÜZDE 20 YAKIT TASARRUFU SAĞLIYOR
1.0 litrelik, 70 HP’lik hibrit motorlu Fiat 500’de görev yapan yeni nesil, 3 silindirli atmosferik motor, 12V lityum iyon bataryası ile benzinli motor seçeneğine göre yüzde yirmilik yakıt tasarrufu sağlıyor. 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen yeni nesil hibrit motor teknolojisi, CO2 emisyon seviyesinde de yüzde 21’e kadar düşüş sağlıyor. Fiat 500’ün 1.0 litrelik  içten yanmalı motorunda, kalkış ve hızlanmalar sırasında bir kayış yardımıyla enerji sağlanırken, yavaşlama ve/veya frenleme sırasında ise; aracın sahip olduğu hareket enerjisinden yararlanılarak, enerji üretip, yeniden kullanılmak üzere 12 Volt’luk lityum bataryasında enerji depolanıyor. Böylelikle 500, hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de emisyon miktarlarını azaltıp çevreyi gözetiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu