Sürüş İzlenimi

Güçlü ve konforlu SUV: Seat Ateca

Ajansoto’nun bu haftaki konuğu makyajlı Seat Ateca oldu. Seat’ın ilk Suv modeli Ateca heybetli duruşu ile daha şık tasarım ve daha modern iç mekanı ile beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Seat’ın kompakt Suv temsilcisi Ateca, Türkiye’de FR- XPERIENCE olmak üzere iki farklı donanım ve 1.5 litrelik benzinli motor seçeneği ile pazardaki yerini alıyor. DSG şanzımanla kombine edilen Seat Ateca, düşük tüketim ve sportifliği bir arada sunuyor. Ayrıca Ateca modellerinde yer alan Seat sürüş profili sistemi, Eko, Konfor, Spor ve Kişisel ayarlarına sahip. Ateca’nın aynı zamanda sınıfındaki en hafif araçlar arasında olması, hem şehirdeki trafik koşullarında hem de şehir dışında çevik bir sürüş sunmasını sağlıyor. Son yıllarda otomobil almak isteyenlerin en çok tercih ettikleri sınıf kompakt SUV modeller. Her SUV’un kendine has has özellikleri bulunuyor. Ancak hem uygun fiyatıyla hem de başarılı performansıyla Seat Ateca benim tavsiye edeceğim bir araç. İsmini, Seat geleneğine uygun olarak İspanyol coğrafyasına ait İber Yarımadası’nın ortasında, Zaragoza’nın batısındaki Ateca kasabasından alan Seat Ateca’nın tasarımı ilk bakışta dikkat çekiyor.

TÜM BEKLENTİLERİNİZE CEVAP VEREN BİR SUV

Seat Ateca test aracını kullandığım süre boyunca konfor ve sürüş özellikleri beklentilerine çok rahat bir şekilde cevapverdiğini söyleyebilirim. Seat Ateca, yaşam alanında bulunan herkesi mutlu edecek bir araç. Güvenlik ve dayanıklılık konusunda Seat SUV ailesinin diğer üyeleriyle aynı genleri taşıyan Ateca, en ileri teknolojiye sahip güvenlik özellikleri ile donatılmış durumda. Geniş kapsamlı bir güvenlik paketi sunan Ateca ile her yolculuğa rahat bir şekilde çıkabilirsiniz.

KAPILAR AÇILDIĞINDA ATECA ADI VE SİLUETİ YERE YANSIYOR

Şık tasarımıyla yeni Ateca’da makyaj sonrası ilk göze çarpan değişiklik ön kısımda kendini gösteriyor. Ateca’daki tipik Seat özellikleri arasında, mükemmel parlaklığa sahip, tercihe bağlı full led ön farlar bulunuyor. Led gündüz sürüş farların üçgen imzasıyla birleştiğinde yarattığı genel etki gözden kaçmıyor. Ateca’da sinyal lambaları da bu imzanın bir parçası. Seat Ateca’da gelişmiş teknoloji duygusal bir deneyimle birleştirilmiş; bunun bir örneği “karşılama ışığı”. Kapı kilidini açtığınız anda, dış aynalardaki LED ışıklar, ön kapıların altındaki alanı aydınlatıyor ve Ateca adı ve siluetini yere yansıtıyor.

BAGAJ HACMİ 510 LİTRE

Konuğmuz olan Ateca’da tasarım, bir önceki nesilde sahip olduğu genişliği (1.841 mm) ve yüksekliği (1.615 mm) korurken, ön ve arka tamponları 18 mm büyüyerek 4.381 mm’lik bir uzunluğa ulaşmış. Ayrıca opsiyonel olarak sunulan bagaj kapağı eller dolu iken ayağınızı altına gezdirdiğinizde bagaj kapağı otomatik olarak açılıyor. Yeni Ateca bagaj hacmi ise 510 litre.

FERAH VE GENİŞ İÇ MEKAN

Aracın iç mekanına geçildiğinde ise kullanılan malzeme kalitesi ve başarılı işçilik Seat’a yakışır şekilde dikkatleri çekiyor. Arıcın dış tasarımındaki yenilikler iç mekan konforuna katkıda bulunularak daha ferah ve şık bi ryaşam alanına dönmüş. Kalite algısı yüksek iç mekanda, ön ve arkada yeterli derecede genişlik sunan Ateca, baş ve diz mesafesiyle de sürücü ve yolculara konforlu yolculuklar yaşatıyor. Ayrıca yenilenen sportif üç kollu direksiyon simidi, 10.25 inç komple dijital gösterge, standart olarak sunulan 8.25 inç’lik multimedya ekran, sportif sürüşe katkıda bulunan sürücü yan destekli sürücü koltuğu, yeterli derecede konumlandırılmış saklama alanları ile şehir içi ve uzun yolculuklarda konforlu sürüş vaad ediyor. Ayrıca standart olarak sunulan 8.25 inç’lik multimedya ekrana sahipken, opsiyonel olarak alınabilen daha geniş 9,2″ multimedya sistemi, kullanıcı etkileşimini basitleştirmek için sesli komut sistemini sunuyor.

BAŞARILI MOTOR İLE HUZUR VEREN PERFORMANS VE HUZURLU YOLCULUK

Konuğumuz olan Seat Ateca 1.5 Xperience DSG, 7 ileri DSG Otomatik benzinli şanzımana sahip, 1.5 cc motor hacminde 150 HP güç üretiyor. 250 Nm tork değeri sunan araç, 202 km/s maksimum hıza sahip ve 0-100 km/s hızlanma değeri ise 8.6 saniye. Yeni Ateca’nın vites geçişlerini hissetmiyorsunuz başarılı yalıtımından dolayı da yüksek hızlarda bile sizi rahatsız edecek yol ve rüzgar sesini içeri almıyor. Oldukça konforlu ve huzurlu bir yolculuk imkanı sunan Seat Ateca’nın başarılı yol tutu, sert girilen virajlarda bile yere sağlam basarak kayma eğilimi göstermiyerek size güven veriyor. Güvelik ve teknoloji: Yeni Seat Ateca teknolojik özellikleri ile sürücü ve yolculara rahat ve konforlu bir sürüş keyfi yaşatırken, onların güvenliğinden de ödün vermiyor.

NELER VAR?

Sürücü ve Yolcu Ön-Yan-Perde Hava Yastıkları, Sürücü Diz Hava Yastığı, Ön Yolcu Hava Yastığı İptali, Aktif Gergili Ön Emniyet Kemeri, Arka Koltuklarda 2 adet Çocuk Koltuğu Sabitleyici (ISOFIX) ve Top Tether, Hırsızlığa Karşı Korumalı Şifreli Bijonlar, Ön ve Arka Disk Frenler, Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Elektronik Dinamik Diferansiyel Kilidi (XDS), Elektronik Motor Çekiş Kontrolü (MSR), Hidrolik Fren Asistanı (HBA),Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi (ESBS), Ön Bölge Asistanı (Front Assist) / Şehiriçi Acil Frenleme Fonksiyonu (EBA), Hız Sabitleme Sistemi (Cruise Control) ve Hız Sınırlayıcı, İkincil Çarpışma Freni, Ani Frenlemede Otomatik Yanan Flaşörler, Yorgunluk Tespit Sistemi, Lastik Basınç Uyarısı, Yokuş Kalkış Destek Sistemi (Auto Hold), Tüm Koltuklarda Sesli ve Görsel Emniyet Kemeri Uyarısı, Immobilizer (Elektronik Hırsızlık Önleme Sistemi),Uzaktan Kumandalı Merkezi Kilit Sistemleri ile size ve ailenize en üst düzey güvenlik sağlıyor.

Fiyat: Seat Ateca 1.5 FR DSG (559.000 TL) ve Seat Ateca 1.5 Xperience DSG ise 639.000TL.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu