Sürüş İzlenimi

Güçlü ve sevimli SUV Ford EcoSport

SUV çılgınlığı, tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de etkisini en yükseklere çırarmaya devam ediyor. Bu sınıfta Kuga ve Edge öne çıkan Ford, EcoSport modeli ile pazarda oldukça iddialı.

Küçük ölçüleriyle dikkat çeken EcoSport, heybetli görünen yapısı sayesinde küçük bir SUV olduğunu son derece başarılı bir şekilde gösteriyor.

Ajansoto.com’un bu haftaki konuğu başarılı sürüş özelliklerine sahip olan Ford EcoSport ST-Line 1.0 EcoBoost. Özellikle büyükşehirlerde park problemlerine çözüm olarak üretilen küçük otomobiller de kullanıcıların beklentileri doğrultusunda SUV gibi olmaya başladı. Bizde sizler için Ford Ecosport’u İstanbul’da test etmek imkanı bulduk ve bunu sizlerle paylaşıyoruz.

SPORTİF VE HEYBETLİ DIŞ TASARIM

Yeni Ford EcoSport’un tasarımına ve yüz çizgilerine baktığımız zaman heybetli görünen yapısı sayesinde küçük bir SUV olduğunu son derece başarılı bir şekilde arka plana itiyor. Olduğundan daha büyük ve olduğundan daha heybetli görünmeyi tasarım çizgileriyle çok rahat bir şekilde gösteren EcoSport, yer yerde dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

ARKA TASARIM SUV KARAKTERİNİ GÖSTERİYOR

Kaslı yüz tasarımı son derece kişilikli ve dikkat çekici. Motor kaputunun yanlardan profil detaylarına kadar şişkin olması ona agresif bir görünüm kazandırırken, büyük tamponuna yine büyük tasarlanmış aydınlatma grubu elemanları eşlik ediyor. Profil görünümünde de özellikle alt tarafta SUV karakteri belirgin kılan kabartma tasarım detaylarına yer verilmiş. Arka tasarımda da SUV karakterini ortaya çıkaran yapıya sahip.

FERAH İÇ MEKAN

İç mekana geçtiğimiz anda bizi ferah bir ortam karşıladı. Ergonomik bir noktaya yerleşen multimedya ekranı, SYNC3 yazılımıyla birlikte eski nesil Ford’lardakilere göre çok daha iyi. B&O imzalı ses sistemiyse bu segmentte pek rastlanmayacak kadar güzel çalıyor.

Orta konsolun üzerine konumlandırılan büyük ekranı ıldukça dikkat çekiyor. Bütün bilgilere yine bu ekran üzerinden ulaşmak mümkün. Genişlik açısından yaşam alanında başarılı olan sonuçları sunan araçta iki yetişkin gerek ön tarafta gerekse arka tarafta sıkışmadan, rahat yolculuklar yapabiliyor. Baş ve diz mesafeleri yeterli alanı sunabiliyor. Görüş açıları konusunda da oldukça başarılı olan modelin koltuk yapıları ve ayarlanma sınırları da oldukça yerinde.

İç mekanda kullanılan malzeme kalitesi açısından da beklentiler tüm Ford modellerinde olmaya başladığı gibi EcoSport içinde yeterli. Bagajı biraz küçük görünse de kalabalık olmayan ailelerin işini görebilecek hacme sahip; ayrıca yükleme eşiği ile bagaj zemini aynı seviyede tutulmuş. Arka bagaj kapağı yana doğru açılıyor. Bagaj kapısını bu farklı yapısı size bazı yerlerde avantaj sağlıyor.

MOTOR VE ŞANZIMAN

Konuğumuz olan Ford EcoSport ST-Line kalbinde 1.0 litrelik EcoBoost 125 HP güç üreten benzinli motora sahip. 3 silindirli otomobilimiz turbo beslemeli motoru 6000 devirde 125 HP’lik güç üretirken 1400-4500 devirde 170 Nm’lik tork değeri sunuyor. 0-100 hızlanmasını 11.6 saniyede gerçekleştiren Ford EcoSport’un maksimum hızı ise 180 km/s. Fabrika verilerine göre ortalama 5.8 litre yakıt tüketimi verilen aracımız, test süresi içerisinde ortalama 7.2 litre yakıt tüketimi gerçekleşti.

Ford EcoSport ST-Line gerekli yol hız ortalamalarını zorlanmadan karşılarken, ani hızlanma isteklerini şanzımanın başarılı çalışma karakteriyle üstesinden geliyor. Yol tutuşu ve güvenli sürüş dinamikleriyle yolculuklarınızın keyifli geçmesini sağlıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Silindir Hacmi 998 cc

Maksimum Hız 180 km/s

Beygir Gücü 125 HP

0-100 Km Hızlanma 11.6 sn

Maksimum Tork 170

Nm Uzunluk 4096 mm

Vites Tipi 6 İleri Otomatik

Genişlik 1816 mm

Yakıt Türü Benzin

Yükseklik 1713 mm

Test Ortalama Tüketim 7.2 lt

Boş Ağırlık 1249 kg

Şehir Dışı Ortalama Tüketim 5.0 lt

Bagaj Hacmi 356 lt

Karma Yakıt Tüketimi 5.8 lt

Yakıt Deposu 52 litre

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu