Yeni Haberler

Güvenlik donanımları ÖTV dışı olsun

ÖTV matrahında düzenleme yapıldı ve bazı araçların fiyatları düştü. Fakat hayati öneme sahip güvenlik sistemleri eklendikçe araç fiyatları yukarıya doğru çıkıyor. Bu nedenle tehlike riskini en aza indiren bu sistemler ÖTV dışı tutulursa hem fiyatlar artmaz hem de güvenli araçlara bineriz.

Otomobil tutkunlarının ve sektörün beklediği Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi Resmi Gazete yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe girdi.

Matrahta yapılan düzenlemeyle birlikte yüzde 45’lik dilim 80 bin TL’den 92 bin TL’ye yükseltilirken, yüzde 50’lik dilim de 130 bin TL’den 150 bin TL’ye yükseltildi. Böylece yüzde 50’lik matrah dilimine giren araç sayısı arttı ve bazı sıfır araç modellerinin bazı donanım seviyelerinde yüzde 5 ila yüzde 17 arasında fiyat indirimi gerçekleşti.

İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Bazı sıfır otomobillerde fiyatlar aşağı çekilince bu defa vatandaşlar ‘İkinci el araçlarda da fiyat düşer mi?’ sorusunun cevabını aradı.

Yapılan düzenlemeden sonra ikinci el araçların durumuyla ilgili Cardata ve otomerkezi.net’ten açıklama gelirken OYDER, Renault ve Toyota yöneticileri de gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Fakat ÖTV düzenlemesinden sonra araç fiyatlarının durumu konuşulurken otomotiv sektörüne 26 yılını vermiş gazeteci Halit Bolkan hayati bir konuyu gündeme getirdi: “Güvenlik donanımları ÖTV dışı olsun.”

OLASI BİR KAZANIN ÖNÜNE GEÇİYOR

Hepimizin malumu trafik kazalarının yaklaşık yüzde 90’ı sürücü kaynaklı. Bu nedenle kazayı en aza indiren güvenlik sistemleri çok önemli. Çünkü aracın çeşitli yerlerine konuşlandırılan kamera ve teknolojiyle entegre edilen bu güvenlik sistemleri sürücüyü uyarıyor ve gerektiği yerde de müdahale ederek olası bir kazanın önüne geçiyor. Diyelim ki; her şeye rağmen trafik kazası meydana geldi. Bu sefer de marka ve modele göre farklılaşan araçların 6, 8 ya da 10 noktasında bulunan hava yastıkları içeride bulunan sürücü ve yolcuları koruyor.

Fakat ülkemizde farklı donanım seviyeleriyle satışa çıkan araçlarda fiyatı en aşağıda tutmak için bu hava yastıkları 2’ye indirilebiliyor. Donanımlar eklendikçe de fiyatlar farklılaşıyor.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt

BOZKURT: YERLİYİ DESTEKLEYECEKTİR

“Uzun bir süredir umutla beklediğimiz ve dile getirdiğimiz ÖTV matrahlarında yapılan düzenlemeyi sektörümüz açısından çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum” diyen Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Otomobil fiyatlarında artan kur baskısını azaltmak için çok uygun bir zamanda alınmış yerinde bir karar. Son dönemde yüzde 50 ÖTV baremine giren model neredeyse kalmamıştı. Bu düzenleme yerli üretimi de destekleyecektir” ifadesini kullandı.

ÇAĞDAŞ: ZAMANLAMA YERİNDE

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Matrah güncellemesi, ivmenin azalmaya başladığı sektöre nefes aldırırken, yüzde 45 ve 50’lik ÖTV diliminde daha fazla modelin yer almasıyla tüketiciler için seçenekler artacak. Yılın son çeyreği öncesinde yapılan bu revizyonun, esasen pazar dinamikleri açısından zamanlamasının da yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatların bir miktar aşağıya çekilmesiyle birlikte daha sakin geçen yaz aylarının ardından pazarda pozitif bir rüzgâr bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın

YALÇIN: İKİ AYI BULUR

Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Düzenleme ile birlikte yüzde 50’lik ÖTV dilimine giren araç sayısı artacak ve fiyatlarda yüzde 16’yı aşan düşüş yaşanacak. Bu 300 TL”lik bir aracın yaklaşık 50 bin TL düşmesi demek” diye konuştu. İkinci el araç fiyatlarıyla ilgili de konuşan Yalçın, “İkinci el fiyatlarındaki düşüş de C ve B segmenti araçların bazı modellerinde olur. Ama fiyatların düşmesi iki ayı bulur” dedi.

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş

KARAKAŞ: SPOTÇULAR ETKİLENECEK

ÖTV matrahının ikinci el otomobil sektörüne yansımasıyla ilgili konuşan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “İkinci elde spot ticareti yapanlar, bu indirimlerden olumsuz etkilenecek. 1-2 yaşındaki ikinci el otomobillerde yüzde 10-15 değer kaybını önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Bunun dışında kalan otomobillerde maksimum yüzde 3-4 fiyat düşüşü beklentimiz var. Bir hafta kadar durağan bir pazarla karşılaşacak, sonrasında hareketlilik göreceğiz” açıklamasını yaptı.

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin

MERSİN: PİYASAYI CANLANDIRACAK

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin, “Bu düzenleme sayesinde içten yanmalı motora sahip araçların anahtar teslim fiyatı 320.000 TL’ye kadar olanlarında 40 bin ile 53 bin TL arasında bir ucuzlama olacağı görülüyor. Bu da piyasayı canlandıracaktır. Ayrıca hibrit modellerde yapılan ÖTV matrah düzenlemesi de hibrit modellere olan talebi canlandıracak ve çevre koruması için de olumlu katkı sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu