Yeni Haberler

İkinci el araçlarda satışlar yüzde 10 arttı

Bayram ikinci el otomotiv pazarını ve araç kiralama sektörünü de bereketlendirdi. Uzmanlar, son ayda ikinci el araç satışlarında yüzde 10’luk bir artış yaşandığını söylerken, günlük araç kiralamaya da ciddi talep olduğunu ifade etti.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan Bayramı öncesi piyasalar hareketlendi. Buna havaların ısınması ve fiyat artışı söylentisi de eklenince ikinci el otomotiv pazarında son bir ayda yüzde 10’luk bir artış yaşandı. Bayram ve yaz aylarının gelişi sadece ikinci eli hareketlendirmedi. Günlük ve saatlik araç kiralama sektöründe de yoğun bir talep var. Piyasalardaki bu hareketlilikle ilgili 2Plan, MASFED ve TOKKDER yöneticileri açıklamalarda bulundu.

 

Bayram sonrası da hareketli geçecek

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, “Son iki haftadır ikinci el satışlarında önemli bir hareketlilik görüldü. 2022 Mart ayında 647 bin ikinci el araç satış gerçekleşti ve Nisan ayında bu rakamın 700 binin üzerinde olması bekleniyor. 2022 yılı geneline baktığımızda ise durgun geçtiğini belirttiğimiz ilk 3 aya rağmen toplamda son 4 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15’lik artış söz konusu olacak. Bayram sonrası Mayıs ayı çok daha hareketli geçecek” dedi. Ülgür, ikinci elde tüketici yöneliminin ekonomik araçlara kaydığını ve geçtiğimiz yıllarda toplam satışların yüzde 50’sini 10 yaş ve üzeri araçların oluşturduğunu da belirtti.

 

Pazarda yukarı yönlü bir değişim yaşandı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç ise, “Yaz mevsiminin ve bayramın gelmesi her sene olduğu gibi bu sene de sektöre olumlu yansıdı. 2021 yılının ilk 3 ayında 1 milyon 64 bin 434 adet olarak gerçekleşen ikinci el otomobil pazarı, 2022 yılının aynı döneminde 1 milyon 178 bin 550 adet olarak gerçekleşti. Yani pazarda yüzde 10 oranında yukarı yönlü bir değişim yaşandı” diye konuştu. Durgunluk devam ederken fiyatlar da stabil seyretti” diyen Erkoç, “Sıfır araç fiyatlarındaki artışın bu ay itibariyle ikinci el araç fiyatlarına da yansıyacağını ve fiyatların da yükseleceğini tahmin ediyoruz’’ ifadesini kullandı.

 

Karavan kiralamaya da yoğun talep var

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici de, özellikle bayram ve tatil dönemlerinde günlük araç kiralamaya olan talepte artış yaşandığını belirtti. Ekici şunları söyledi: “Bireylerin izole, hijyen standartları yüksek ve kontrollü ulaşım ihtiyacıyla birlikte, şehir içi ulaşımda toplu taşımaya olan, şehirler arası yolculuklarda ise uçak, tren ve otobüs taşımacılığına olan talebin belirli bir oranının bireysel ulaşıma kaydığını, araç kiralama ve araç paylaşımına olan talebin yükseldiğini gözlemliyoruz. Bunun yanı sıra, otel konforunda hizmet sunulan karavan kiralama seçeneğinin bu yıl da yoğun talep görmeye devam edeceğini tahmin ediyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu