Yeni Haberler

Karakaş: İkinci el de stok yap, bekle, yüksek fiyata sat sistemi

Bayilerde olmayan sıfır araçların galericilerde fahiş fiyattan satılması, araçların stok yapılıp satılmaması ve sıfırdan iki kat fiyata satılan ikinci el araçlar vatandaşları usandırdı. Otomotiv sektöründe yaşanan bayi-distribütör-kötü niyetli alıcıdan kaynaklı üçgen kurulduğunu söyleyen Otomerkezi.net CEO’su Karakaş, “Çözüm, özel yetki alanı oluşturulup, konunun uzmanlarının olduğu bir teşkilat kurulmalı” dedi.

 

Otomotiv sektöründe bir çok etken yüzünden olmayacak işler oluyor. Kur farkı, dövizdeki artış, ÖTV ve tedarik sorunundan kaynaklı araçlarda ciddi artışlar yaşandı. Fakat vatandaşları çileden çıkaran ve fırsatçılıkta son noktaya ulaşan mevzu ise; sıfır araçların bayilerde olmaması, galericilerde ve sarı sitede fahiş fiyattan satılıyor olması. Bayi ve galericiler arasında bir teşkilat kurulduğu belirtildiği için Bakanlık dahi araştırmaya başladı.
Sektörde yaşanan bu durumu ve gelişmeleri Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş’a sorduk. Maalesef hem bayilerden hem distribütörden hem de kötü niyetli alıcılardan kaynaklı üçgende oluşturulduğunu söyleyen Ali Karakaş, “Sıfır otomobili liste fiyatı üstünden satmak isteyen bayi, elden para alıyor ve bu bayinin işine geliyor. Bayideki çalışan para alıyor onun işine geliyor. Daha bitmiyor, onun koyduğu bir fark var liste fiyatının üzerine de karaborsacı fark koyuyor. Karaborsacıdan da başka biri alıyor ve nihai tüketiciye ulaşmasındaki süreç ne kadar artarsa otomobil fiyatı son tüketiciye ulaşana kadar daha yüksek bir fiyatı buluyor” diye konuştu.

KARAKAŞ: ÖZEL YETKİ ALANI OLUŞTURULMALI

“Bu konuda bakanlığın ciddi denetimleri olduğunu biliyoruz” diyen Karakaş, “Özellikle bayilere vergi denetimi konusunda bir çok müfettişin sahada olduğunu biliyoruz. Fakat bununla bitmiyor. Satıcı ve distribütör iyi bir denetim kontrolünden geçmeli. Bununla ilgili Türkiye’de ikinci elde ve sıfır araçlarda maalesef bu işi yapacak bir teşkilat yok. Dolayısıyla önce böyle bir teşkilatın kurulması ve ikinci el sektörüyle ilgili özellikle bugün Cumhurbaşkanlığı sisteminde özel bir yetki alanı oluşturup, işi bilen insanları bir araya getirip, ne gibi çözümler üretilmesiyle ilgili konuşulması gerek. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine hızlı bir sonuç için geçilmişti. Dolayısıyla o hıza ancak kurullarla ve teşkilatlarla ulaşabiliriz” ifadesini kullandı.

KARAKAŞ: BİZ TEMBEL OLMAYACAĞIZ

Son zamanlarda bayilerin, ikinci el araç kurumsal firmaların ve bazı galericilerin araç stokladığı konusuyla ilgili de konuşan Karakaş, “Tabi ki her teşkilatın her markanın kendi kararı. Bir şey diyemeyiz ama bir marka veya bir kurumsal satıcının böyle uygulama yapmaması lazım. Fakat bizim insanlarımız maalesef biraz fırsatçı; stok yap, bekle, daha yukarı bir fiyata sat sistemi uyguluyorlar. Bu onlar için daha kolay daha zahmetsiz geliyor, tembelliği seçiyorlar. Biz tembel olmayacağız, alabildiğimiz müddetçe satacağız” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu