Yeni Haberler

İkinci el mezadı

Dünyanın dinamiklerini değiştiren koronavirüs, ikinci el araç piyasasını da etkiledi.

Sıfır araç tedariğinde yaşanan sorun, kredi destek paketlerinin açıklanması, düşük faiz oranları ve en önemlisi de ikinci el araca olan talep bir anda piyasayı mezad yerine çevirdi. Anlık fiyat artışları yaşansa da ikinci el pazarı 8 aylık süre zarfında yüzde 25.5 büyüyerek 4 milyon 439 bin 890 adet satışa ulaştı.

Dünyanın dinamiklerini değiştiren koronavirüs, ikinci el araç piyasasını da etkiledi. Değerinin kat kat üstünde ikinci el aracını satışa çıkaran bir takım fırsatçılar bilgisayar başında anlık fiyat artışları yapsa da ilgi azalmadı ve pazar yüzde 25.5 büyüdü. Bu yoğun talep neticesinde de ikinci el araç satışları 2020 Ocak ve Eylül döneminde 4 milyon 439 bin 890’a çıktı. Sadece Ağustos ayında ise geçtiğimiz yılın aynı ayında 444 bin 290 adet olarak kayıtlara geçen satışlar, bu yılın aynı ayında 589 bin 426’ya yükseldi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu ve MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç ikinci el araç pazarını değerlendirdi.

EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ARACI

Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu

Sıfır araç tedarikinde yaşanan olumsuzluklar ve ÖTV oranlarındaki değişiklikler nedeniyle ikinci el otomobile talebin arttığını belirten Melih Mutlu “İkinci ele olan ilgi, sıfır araçlardaki fiyat artışı ve talebin karşılanamaması nedeni ile devam ediyor. Bu dönemde fiyatların yükselmesiyle talep daha uygun fiyatlı olduğu için 10 yaş ve üzeri araçlara doğru kaydı. Bu nedenle de ikinci el fiyatlarının da artmaya devam edeceğini ön görüyoruz. Otomobil 2020 yılının en çok kazandıran yatırım aracı oldu, tüketiciler araç almaya ya da araçlarını farklı marka veya modeller ile değiştirmeye devam ediyor” diye konuştu.

“FİYATLARDA DÜŞÜ BEKLİYORUZ”

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç ise,
İkinci el araç satışlarının ocak-eylül döneminde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 25,5 arttığını söyledi. Erkoç, “Bu dönemler itibarıyla satış sayısının 3 milyon 537 bin 698’den 4 milyon 439 bin 890’a çıktı. Geçen sene ağustosta 444 bin 290 adet olarak kayıtlara geçen satış sayısı bu yılın aynı ayında 589 bin 426’ya yükseldi. . İkinci el sektörü olarak bu yılı 8 milyonun üzerinde bir satışla kapatmayı bekliyoruz. Fiyatlarda da bir düşüş yaşanmasını umuyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu