Yeni Haberler

Kargo fiyatları yedek parça fiyatlarını geçti

“Yakın tedarik zinciri politikasıyla Avrupa’nın en gözde otomotiv yedek parça sektöründe tedarik yapan ülkesiyiz” diyen OSS Başkanı Özalp: “Kargonun yedek parça ve servisin maliyetlerini geçmiş durumda olduğu durumlar var. Herhangi bir filtreyi A noktasından B noktasına götürdüğümüz zaman filtrenin maliyetinin iki katı kadar kargo maliyetleri ödemekteyiz.”

İstanbul’da düzenledikleri toplantıda gazetecilerle buluşan Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanı Ziya Özalp, sektörle ilgili açıklamalarda bulundu. OSS Başkanı Özalp, “Biz 247 üyesiyle toplam 5 milyar dolarlık bir pazarın yüzde 80 anlamında temsilciliğini yapıyoruz. Aslında bu kademeli bir pazar. Üretici, dağıtıcı, perakendeci, servis ve son araç kullanıcısına inen bir pazar olduğu için toplam pazarın 6 milyar doların biraz üzerinde olduğunu biliyoruz. Ve toplamda da 75 binin üzerinde bir istihdam sağlıyoruz” dedi.

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanı Ziya Özalp

Yedek parça üretiminde yüzde 75’lerdeyiz

Mühendisten mavi yakadaki ustabaşına kadar birçok alanda istihdamı önemsediklerini söyleyen Özalp, “Üreticilerimiz ana sanayiye ürün verdikleri gibi aftermarkete de üretim yapan ve ihracatları çok kuvvetli olan firmalarımız var. Verilere göre, ana sanayide üretimimiz yüzde 67’lerde fakat yedek parça üretiminde yüzde 75’lerdeyiz. Bu da gerçekten ana sanayi dışında da çok ciddi bir şekilde ihracat pazarlarında güçlü olduğumuzu gösteriyor ki, başta Avrupa Birliği olmak üzere tüm ülkelere ihracat yapabilen potansiyele sahip üreticilerimiz var” diye konuştu.

Konsolidasyon yüklenmeliyiz

Özalp, “İhracat potansiyeli çok yüksek bir sektörüz. Nitekim otomotiv, 31,5 milyar dolar ihracatla Türkiye’nin ikinci en büyük sektörü oldu. Rakamın 12 milyar dolar dış satımla önemli bir kısmını tedarik sanayi gerçekleştirdi. Bu noktada otomotiv sektöründe sadece tedarik sanayinin 12 milyar dolardan 50 milyar dolara gelmesiyle ilgili formülleri aktarmak için hazırız. Bunun için de herhangi bir kamusal destekten daha çok sadece gerçekten sektörün genel anlamdaki biraz konsolidasyon ve biraz bir araya gelmesi yeterli” dedi.

Aftermarket zirvesi 8 Haziran’da

Bu anlamda 8-11 Haziran 2023’te düzenlenecek olan Automechanika İstanbul fuarının fırsat olduğunu belirten Özap şöyle konuştu: “Hâlâ Amerika’dan ve Çin’den fuar alanı ve stant isteniyor. İnanıyoruz ki yine haziran ayında otomotiv satış sonrası pazarının biraz önce söylemiş olduğumuz 50 milyar dolar göstergeleri de bunlar olacak. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen, Avrupa’da başlamış olan Amerika’da başlamış olan, uluslararası büyük toptancılar ve bununla beraber belki de üreticilerin de olduğu büyük bir aftermarket zirvesi yapacağız.”

 ‘Fiyatlar düşüyor kargo şirketleri uygulamıyor’

“Çok defa dile getirdiğimiz konulardan bir tanesi de kargo maliyetleri” diyen Özalp, “Kargonun yedek parça ve servisin maliyetlerini geçmiş durumda olduğu durumlar var. Herhangi bir filtreyi A noktasından B noktasına götürdüğümüz zaman filtrenin maliyetinin iki katı kadar kargo maliyetleri ödemekteyiz. Bu kargo maliyetlerindeki artış da biraz pazarın az oyuncuyla olmasından kaynaklı olabilir. Bu noktada maliyetlerin alt kırılımlarına baktığımız zaman; ne akaryakıt fiyatlarıyla ne de işçilik fiyatlarıyla maalesef karşılaştıramıyoruz” ifadesini kullandı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu