Yeni Haberler

Kiralamada dizelin payı azalıyor benzinlinin payı artıyor

Türkiye’de ve dünyada dizel yakıtla çalışan otomobillerin üretimi ve satışı azalıyor. Bu yılın ilk 7 ayında 226 bin 292 adetle yüzde 65,4 paya ulaşan benzinli araç satışı bu gerçeği gösterirken, operasyonel kiralama sektörünün araç filosu 186 bin 966 adetle yüzde 76.5 ile dizel araçlardan oluşuyor. Fakat her yıl giderek azalıyor.

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), hazırladığı “Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”nu online düzenlediği basın toplantısında açıkladı.
Rapora göre, operasyonel araç kiralama sektörü yılın ilk yarısında 8,7 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yaparak Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 10,8’i olan 33 bin 400 adet aracı filosuna kattı. Yılın ilk yarısı itibariyle sektörün aktif büyüklüğü 46 milyar TL olarak gerçekleşti.
Operasyonel kiralama sektörünün araç parkının 2021 yılının ilk altı ayında 244 bin 400 adet araçtan oluştuğu da yer alan rapora göre; sektörün araç parkının büyük bölümünü 186 bin 966 adetle yüzde 76,5 paya sahip dizel yakıtlı araçlar oluşturmayı sürdürdü. Benzinli araçların payı yüzde 18,1’e, hibrit ve elektrikli araçların payı ise yüzde 3,6’dan yüzde 5,4’e çıktı.
Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden (ODD) aldığımız raporlara göre de; Türkiye otomotiv pazarında yılın ilk 7 ayında 346 bin 636 adet otomobil satıldı. Satışı gerçekleştirilen bu araçların 226 bin 692 adeti benzinle çalışırken, 75 bin 2 adeti de dizel yakıtlıydı.
Toplantıda konuyla ilgili açıklamada bulunan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Operasyonel kiralama sektöründeki yakıt türlerine baktığımızda dünyadaki trendle birlikte ülkemizde az da olsa elektrikli ve hibrit araçların payının arttığını görebiliyoruz. Geçen senenin aynı dönemine göre elektriklide 5 kat, hibritte ise 3,5 kat büyüme var. Dizelin payı azalıyor, benzinli payı artıyor. Bunun nedeni müşteri tercihi midir? Bana göre; ÖTV matrahlarından dolayı düşük baremlerde ağırlıklı olarak benzinli araçların kalması ve çip krizi etkilidir. Dünyadaki trendin dizel dışına kaymasını da unutmayalım” dedi.

KİRALAMANIN LİDERİ YİNE RENAULT

Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok tercih edilen markası yüzde 23,3 pay ile yine Renault oldu. Renault’yu yüzde 14,5’le Fiat, yüzde 11,0’le Volkswagen ve yüzde 10,9’la Ford takip etti. Bu dönemde, sektörün araç parkının yüzde 50,9’u kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar yüzde 26 ve üst-orta sınıf araçlar yüzde 18,5 pay aldı.

AĞIRLIKLI OLARAK SEDAN MODELLER
2021 yılının ilk altı ayı sonunda operasyonel kiralama sektöründeki gövde tipine göre araç oranlarında sedan birinciliği devam etti. Diğer yandan, SUV gövde tipindeki istikrarlı artış da dikkatleri çekti. Bu kapsamda, sedan gövde tipine sahip araçlar yüzde 64,3’le birinci sırada yer alırken, hatchback gövde tipine sahip araçlar yüzde 19,1 ile ikinci sırada geldi. SUV araçlar ise yüzde 6,7 ile üçüncü sırada yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu