Genel

LPG’li araçlar da bariyeri aştı

Kapalı otoparklara giriş yasağından dolayı ‘tecrit edildiğini, ötekileştirildiğini’ düşünen 4 milyon 770 bin LPG’li araç sahibi, ‘kapalı otopark yönetmeliği’nin değiştirilmesi ile rahatladı. Artık LPG’li araçlar da kapalı otoparklara girebilecek.

Türkiye’de üretilen LPG dönüşüm sistemleri sızdırmazlık, dış darbeler ve yangın testleriyle araçları güvence altına alıyor. Buna rağmen LPG’li araç sahipleri her istediği yere park edemiyordu. Uzun yıllardır da ‘kapalı otopark yönetmeliği’nin değiştirilmesi talebinde bulunan trafiğe kayıtlı 4 milyon 770 bin LPG’li araç sahibi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıkladığı müjdeli haberle rahatladı. Bakan Kurum, “Muayeneleri yapılan, uygun olan LPG’li araçlar AVM otoparklarına girebilecek. LPG’li araçlar için otopark şartlarını sağlayan AVM’leri ilan edeceğiz. Otoparklar ‘LPG’li araçlara uygundur’ şekliyle belgelendirilecek” dedi.

BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, LPG’li araçların Avrupa Birliği (AB) tarafından belirlenen ‘ECR 67.01’ standardına uygun ekipmanlarla donatıldığını belirtti.

HER DURUMDA VALFER GAZ AKIŞINI KESİYOR

LPG dönüşüm sistemlerinde uygulanan ‘ECR 67.01’ standardının güvenlik özelliklerini anlatan Örücü, “LPG’li araçlarda kullanılan ekipmanlar her türlü testten geçirilmiş onaylı ürünlerden oluşmaktadır. Güvenlik ve emniyet katsayıları çok yüksek seviyededir. Tank üzerinde bulunan çoklu valf tanktan gaz çıkışını kontrol eder. Bu çoklu valfin üzerinde, çıkış borularının bir kaza sonucu kopup kırılması sonucunda gaz akışını otomatik olarak durduran aşırı akım valfleri mevcuttur. Ayrıca aracın kontağı kapatıldığında elektrikli bir valf otomatik olarak gaz çıkışını kapatarak güvenliğini sağlamaktadır” dedi.

JET HAVALANDIRMAYLA SORUN ÇÖZÜLÜYOR

LPG’li araçların sızdırmazlık önlemlerinin hem montajı gerçekleştiren firmaların yetkili teknik mühendisleri hem de TÜV-TÜRK tarafından kontrol edildiğini söyleyen Örücü, “LPG yakıt tanklarının çalışma basıncının çok üzerinde olan 67,5 Bar patlama basıncına uygun olacak şekilde 3 milimetrelik ‘DIN EN 10120’ çelik sac malzemeden üretiliyor” diye konuştu.

Örücü, “Jet havalandırma sistemi olarak adlandırılan havalandırma cihazı sayesinde olası bir sızdırma olsa dahi ortam sürekli hava değişimine uğradığından havadaki LPG gazı herhangi bir tehlike teşkil etmiyor. Uygulaması kolay olan bu sistem sayesinde ayrıca kapalı otoparklarda biriken egzoz gazları kolayca tahliye ediliyor. AVM otoparkları gibi araçların sıklıkla hareket ettiği kapalı mekânlarda temiz hava sağlanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu