Yeni Haberler

Mobil Oil Türk ‘ten alt yapı ve dijitalleşmeye yatırım

Geçtiğimiz yıl yüzde 5’in üzerinde büyüyen ve yeni ürün yatırımlarını ertelemeyen Mobil Oil Türk A.Ş., iç pazardaki talep ve ihracatın etkisiyle üretim tesislerine yönelik yatırımlarına devam etti.

Türkiye’de otomotiv yağlarında Mobil 1, Mobil Super, ticari araç yağlarında Mobil Delvac ve endüstriyel yağlarda ise Mobil SHC serisi olarak bilinen sentetik yağları pazara sunan Mobil Oil Türk A.Ş., iç pazar ve ihracattaki talep kapsamında yatırımlarına devam ediyor.

BİLGİÇ: BAZ YAĞ DEPOLAMA KAPASİTEMİZİ ARTIRDIK

Yatırımlarla ilgili güncel bilgiler veren Mobil Oil Türk A.Ş. Genel Müdürü Münci Bilgiç, “Mobil olarak Türkiye’de hem fabrikamızın altyapı yatırımlarını hem de dijitalleşmeye yönelik atılımları sürdürüyoruz. Altyapı tarafında, yakın dönemde hafif ticari araçlar için piyasaya sunduğumuz 10,5 litre ürünümüz için dolum hattı yatırımı gerçekleştirdik. İç pazardaki talep ve ihracat artışı ile beraber baz yağ depolama kapasitemizi artırdık. Dijital dönüşümde ise lojistik süreçlerimize ve müşteri memnuniyetine yönelik çeşitli yatırımlarımız oldu. Müşterilerimiz artık online olarak girdikleri siparişlerinin, stok takibini, ürünün hazırlık ve sevkiyat aşamalarını tam zamanlı olarak izleyebiliyorlar. Bununla birlikte, tesisimizde Tek Noktadan Yönetim sistemleri ve robot uygulamaları için ön yatırımlarımızı tamamladık. Bu doğrultuda 5 yıllık kademeli geçiş planlarımızı oluşturduk” diye konuştu.

Mobil Oil Türk A.Ş. Genel Müdürü Münci Bilgiç

BİLGİÇ: 2023 HEDEFLERİMİZE EMİN ADIMLARLA GİRİYORUZ

Mobil Oil Türk A.Ş. Genel Müdürü Münci Bilgiç sözlerine şu şekilde devam etti; “2020 yılı için yüzde 5’lik büyüme hedefi koymuştuk. Pandeminin en etkin olduğu aylarda stratejilerimize ve değişen koşulların yaratacağı yeni fırsatlara yönelik çalışmalara odaklandık. Hedeflerimizi Türkiye’nin üretiminin düşmeyeceği, sanayisinin daha da gelişeceği üzerine kurguladık. Nitekim öyle de oldu. Aynı zamanda, bu süreçte üretim tarafında herhangi bir kısıtlamaya gitmedik ve aldığımız sıkı tedbirlerle süreci başarılı bir şekilde yönettik. Dolayısıyla, hedeflerimizin çok ötesine geçtiğimiz ve pazar pozisyonumuzu ilerlettiğimiz bir yılı geride bıraktık. Öte yandan, geçtiğimiz yıl bütün Global Mobil dünyasında satış hacmini bir önceki yıla göre en çok artıran ülke olduk. Müşteri portföyümüzün artması, sahadaki ayak izimizin büyümesi,  ürün gamımızın genişlemesi, bize pazar şartlarını iyi okuduğumuzu ve pazarda varlığımızı artırdığımızı gösteriyor. Bu da bizlerin gelecek için beklentilerini daha da arttırıyor. 2021 yılında uzun vadeli planlarımız çerçevesinde büyüyeceğimizi, sahada varlığımızı artıracağımızı  düşünüyoruz. 5 yıllık hedeflerimizde 2023 için koyduğumuz planlara emin adımlarla gidiyoruz.”

“PANDEMİDE  PETROL SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLEDİ”

Pandeminin sektöre etkilerini de değerlendiren Mobil Oil Türk A.Ş. Genel Müdürü Münci Bilgiç, “Pandemi, tüm sektörleri etkilediği gibi petrol sektöründe de bir takım olumsuz gelişmelere neden oldu. Bu dönemde, bazı rafinerilerin durması, bazı rafinerilerin ise yeniden çalışmaya kademeli geçmesi, hammadde tedarikinde arz sorunlarına yol açtı. Talebin artmasıyla beraber hammadde fiyatlarına da ciddi artış olarak yansıdı. Bu artışlar da doğal olarak üretim maliyetleri, satış ve karlılık üzerinde ciddi baskılar oluşturdu. Türkiye’de üretilen veya satılan yağın tüm girdileri dövize endekslidir. Satışlar ise denizcilik ve havacılık satışları haricinde genellikle Türk Lirası üzerinden gerçekleşiyor. Pandeminin de etkisiyle üreticilerin üzerlerindeki bu maliyet baskısını piyasaya yansıtmalarının gerçekten zor olduğu bir yılı yaşadık. Bizler, bu baskının en azından bir kısmını bünyemizde aldığımız tasarruf tedbirleriyle karşılamaya çalıştık. Bu tasarruf tedbirlerine önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz. Türk çalışanları ve yöneticileri olarak bu tip ortamlarda çalışmaya alışkınız. Aldığımız tedbirlerle ve pazardaki hareketlerle her zaman olduğu gibi bu süreci de iyi yönettik, iyi yönetmeye de devam edeceğiz. Biz yılın ilerleyen dönemlerinde, pandeminin seyrine de bağlı olarak hammadde alanında yaşanan bu sıkıntıların azalacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“YAĞLADIĞIMIZ PARÇALAR 5 YIL GARANTİ ALTINDA”

Mobil’in öne çıkan özellikleriyle ilgili bilgiler de veren Münci Bilgiç, “Şirketimiz aynı zamanda dünyanın en büyük baz yağ üreticilerinden birisidir. Bununla birlikte, Mobil’in dünya çapındaki 30 madeni yağ harman fabrikasından birisi de Türkiye’de bulunuyor. Bu da hem Mobil dünyası hem de ülkemiz için oldukça değerli. Mobil olarak tüketicilere sunduğumuz kalite, güven ve garantiyle ön plana çıkıyoruz. Bununla birlikte Türkiye’ye özel hizmetlerimiz de oldukça dikkat çekiyor. Örneğin, Mobil Delvac ürün gamımızda hafif ticari araçlara özel bir madeni yağ kategorimiz var. Endüstriyel alanda ise uzun ömürlü ve yüksek performanslı sentetik yağlarımız ile ayrışıyoruz. Sentetik yağlar alanında dünyanın önde gelen markalarından birisi olmamız Mobil SHC’yi farklı ve güvenilir kılıyor. Üstelik, Mobil SHC memnuniyet garantimizle müşterilerimiz memnun kalmadığı takdirde ödedikleri farklı kendilerine iade ediyoruz. Yine benzerine az rastlanır şekilde tüketicilere “Mobil 1 Motor Garantisi” sunuyoruz. Böylece, üretici garantisi sona erdikten sonra otomobil motorları için ek bir koruma programıyla, motor yağlarımızın kullanıldığı motor parçalarını 5 yıl ya da 160 bin km’ye kadar garanti altına alıyoruz. Teknik anlamda bizi rakiplerimizden ayıran en güçlü yanlarımızdan birisi, müşterilerimize sunduğumuz Mobil Serv Mühendislik Hizmetleri’dir. Bu hizmetimizi; güvenlik, çevre ve enerji verimliliği olmak üzere üç ana başlık altında gerçekleştiriyoruz. Bu hizmeti; ürünlerimizle performans sözünün ötesinde, müşteriyle yan yana çalışarak veriyoruz” dedi.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu