Yeni Haberler

Otomotivde ihracat yüzde 6 azaldı

2021 yılının ilk çeyreğinde, toplam taşıt araçları ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 6 azalarak, 261 bin 109 adet olarak gerçekleşti.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Ocak-Mart 2021 dönemine ilişkin üretim, ihracat adetleri ve pazar verilerini açıkladı. Buna göre, ilk çeyrekte toplam taşıt araçları üretimi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 artarak 345 bin 619 adet, otomobil üretimi ise yüzde 10 azalarak 211 bin 877 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 360 bin 766 adet olarak gerçekleşti.

Üretimi, ihracatı ve iç pazarı değerlendiren sektörün çatı derneği olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, online toplantıda basın mensuplarıyla buluştu.

YENİGÜN: HERKES GURUR DUYMALI

Otomotiv sanayimiz iyi bir konumda ve herkesin bundan gurur duyması gerekiyor diyen OSD Başkanı Yenigün, “Özellikle ticari araçlarda Avrupa’nın 2’ncisiyiz. Hatta üyelerimizden biri Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi ve tereddütsüz tek lokasyonda en çok üretim yapan tesisi de Türkiye’de” dedi.

Yenigün, “Bir 30 yıl geri gittiğimiz zaman ‘Türk Malı’ dendiği zaman tereddüt olan bir ortamdan, bugün itibarıyla Avrupa’da satılan her iki ticari aracın bir tanesini Türkiye’den gelmiş olduğunu söylemek ve bunu Avrupalılara, müşterilerimize kabul ettirmek de, çok çok önemli bir şey” dedi. “Burada bir şeyden daha bahsedecektim” diyen Yenigün, “O da, teknolojinin gelişmesine katkı göstermek ve dolayısıyla da yerli marka otomobil projesi için de bir altyapı hazırlamış olmak. Biliyorsunuz OSD olarak biz TOGG’u destekliyoruz. Bu konuda kendileriyle gerek şirketler olarak, gerek OSD olarak bağlantılarımız da var. 2022 yılının sonunda üretime başlayacak olan bu projeyi de gerek doğrudan, gerekse az önce söylediğim gibi insan yetiştirerek, teknoloji geliştirerek katkı sağlıyoruz” ifadesini kullandı.

“SEKTÖR BÜYÜK SIKINTI YAŞADI”

Dünyada lojistik sektörü her ne kadar gelişmiş olsa da yaşanan olaylar, depremler, yangınlar, soğuk hava dalgası, çok güvendiğimiz kanalların tıkanması vs. gibi nedenlerle doğrudan ve dolaylı olarak sektör olarak büyük sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Yenigün şunları söyledi: “Tedarik sanayi ve tedarik zincirinin esasında mümkün olduğunca kendi bölgemizde, kendi ülkemizde, kendi fabrikalarımızın yanında konumlandırılmasını istiyoruz.”

ARUPA’DAKİ BAYİLERİN YÜZDE 50’Sİ KAPALI AMA TÜRKİYE’DE AÇIK

Türkiye’deki otomotiv pazarıyla ilgili de konuşan Yenigün, “Şu anda Avrupa’da yüzde 50 civarında bayilikler kapalı ama Türkiye’de açık. Avrupa’da enflasyon artacak diye bir korku yok. Yani Avrupalının ‘Ben bu arabayı almazsam 3 ay sonra, enflasyondan dolayı fiyatı artacak’ diye bir gündemi yok. Bizde ise bu tam terse çalışıyor. Çünkü insanlar belki de daha kötüye hazırlanmak için, ne olur ne olmaz diyerek,  paralarını sağlama almak veya geciktirilmiş taleplerini bir an önce almak için araç satın alıyor. Türkiye’deki dinamiğin Avrupa’dan farklı olduğunu görmek bence sürpriz değil” açıklamasında bulundu.

İLK ÜÇ AY NASIL GEÇTİ?

Yenigün sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi gelelim ilk 3 ay nasıl geçti? Zaten hepiniz rakamlara gayet güzel bir şekilde sahipsiniz o yüzden çok fazla şey yapmayacağım. Evet, şimdi, üretime baktığımız zaman, kapasite kullanımına, ihracata, tabii ki ihracatın tutarına da baktığımız zaman önümüzdeki resim arkadaşlar ilk 3 ay için böyle. Burayı olumlu olarak okuyoruz. Gördüğünüz gibi üretimde belki 1,3 küçük bir rakam gibi gelebilir size ama yaşadığımız ortam, karşılaştığımız sıkıntılar, sadece sektör olarak değil, bütün insanlık olarak… Yine de bu rakamın çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla işler buradan gördüğümüz gibi çok iyi gidiyor. Kapasite kullanım oranlarımız artıyor. Daha da iyi olabilir tabii. Geçtiğimiz yıllarda, birazdan göreceksiniz yansılarda, geçtiğimiz yıllarda daha iyiydi, 2015-2017 dönemlerinde. Oraya doğru artık tekrar yükselmeye başladığımızı söylemem lazım” dedi.

“İHRACAT AZALMASI SIKINTI YARATACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

Yenigün “İhracat adedindeki azalma herhangi bir şekilde bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum çünkü Avrupa’da geçtiğimiz iki yıl, sadece geçen yıl değil, 2019-2020’deki, önce ekonomik olarak daralma, ardından da pandemiyle gelen olaylar nedeniyle ihracat adedimizde bir düşme görülse de, ürettiğimiz ürünlerin daha değerli olması nedeniyle yüzde 10’luk bir ihracat tutar artışı gerçekleştirmiş durumdayız, ki ben çok değerli buluyorum bunu. Ve birazdan detayını göreceksiniz, yaptığımız işin katma değerini belki de en iyi şekilde ölçen metriğimizde kilogram başına dolar ihracat, orda da ciddi bir artış var.

Pazara baktığımız zaman, pazarda geçtiğimiz mart ayını düşündüğümüz zaman orada da tahmin edeceğiniz gibi ciddi bir artış gözlemliyoruz. 206 bin 597’ye dayanmış bir ilk 3 ay grafiği var” dedi..

Yenigün sözlerini şöyle sürdürdü “Üretim açısında baktığımızda asasında bunu belki şöyle de söylemek lazım. Bunun iki bacağı var, Mart ayındaki bu 19,4’lük artışın. Bir tanesi mart ayının ortasından itibaren fabrikaların kapanmaya başlamış olması arkadaşlar, hepiniz hatırlıyorsunuz. Diğer taraftan da bu yılın pazarının esasında daha da iyi olmuş olması. İkisinin toplamından oluşan bir yüzde 20’lik iyi olma durumu var.

Bir sonraki yansıda, az önce bahsettiğim kapasite kullanım oranlarını görüyorsunuz. Bizler yüzde 85’lik, 87’lik kapasite kullanım oranlarını seviyoruz. Otomotivde bu kadar yoğun yatırım olan yerde takdir edersiniz ki mevcudun çıktısını artırmak en değerlisi. Ama buna da şükür diyoruz. Çünkü 2020 yılında 65’i görmüştük ortalamada, bugün ise 70 konuşuyoruz. Önemli bir gelişme. Devam edeceğini de tahmin ediyorum. Hafif araçlarda 5’lik bir artış varken ağır ticarideki ve traktördeki artışları görüyorsunuz. Çok çok daha yüksek.

İhracata baktığımız zaman yine olumlu resmi görüyorsunuz. Burada, az önce söylemiştim, iki tane ana neden vardı Avrupa’da. Bir tanesi 2019’ta düşmeye başlayan otomotiv ekonomisi hatırlarsınız, pandemi öncesi, ihracatımızı olumsuz etkilemişti. Diğeri de pandeminin ilk vurduğu günlerde, hatırlarsanız sizlerle yine bu ekranlarda paylaşmıştım, çok iyi hatırlıyorum, yüzde 96’lık pazar kapalıydı. Onu da unutmamak lazım. Dolayısıyla ihracatın o 2020 yılındaki Nisan düşüklüğü ondan kaynaklı. Tabii ki önümüzdeki ay sonuçlarına baktığımız zaman orada da çok ciddi bir artış göreceğiz.

Yenigün” Pazara baktığımızda bu ayın 100 binlik rakamı herkesi memnun ediyor ve şaşırtıyor. Ankara’ya gittiğimde bana sürekli “Niye bu kadar yüksek satışlar var?” sorusunu soruyorlar. Onların nedenlerini siz de çok iyi biliyorsunuz. Burada Ocak-Mart 2021, 2017 mukayesesini ve sadece Mart’ın mukayesesini görüyorsunuz. Aynı zamanda 2020 ve 2021’e baktığınızda 2021’in 2020’nin açık ara önünde gittiğini görüyoruz. Muhtemelen Nisan-Mayıs’ta da aynı trendi göreceğiz. İkinci çeyrek sonuçlarını paylaşacağımız toplantımızda güzel bir resmi göreceğimize inanıyorum” diye konuştu.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu