Yeni Haberler

ÖTV güncellensin

OYDER Başkanı Altuğ Erçiş: Ülkemizde otomotiv sektörü ve araç sahipleri adına oldukça dezavantajlı bir durum söz konusu. AB ülkelerindeki vergi sisteminde ÖTV'ye benzer bir vergi yok. Sadece bizdeki KDV'ye denk gelen bir vergilendirme sistemi uygulanmakta. Aynı zamanda bugün ÖTV matrahlarının güncellenmesi, gerek yetkili satıcıların gerekse de halkımızın en büyük beklentisi bu”.

OTOMOTİV Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Dr. Altuğ Erciş, başkanlığa seçilmesinin ardından ilk kez otomotiv gazetecileriyle buluştu. Toplantıda sektör ve derneğin gelecek vizyonuyla ilgili açıklamalarda bulunan OYDER Başkanı Erciş, “Pandemiyle birlikte yaşanan gelişmeler bayilerin 2. el araç satışlarına yönelmesi gerekliliğini ortaya çıkardı. Avrupa’da bayilerin toplam satışlarının yüzde 48’ini ikinci el araçlar temsil ederken, ülkemizde bu oran yalnızca yüzde 2 seviyesinde. Burada yüksek bir potansiyel olduğunu görüyoruz ve bayilik sisteminde başarılı olmanın en büyük anahtarı bu” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE 7 MİLYONA YAKIN 2. EL PAZARI BULUNUYOR”

“Türkiye’deki yetkili bayiler şu anda 1.5 milyon sıfır araç satma kapasitesine sahip. Fakat mevcut koşullar yetkili satıcıların bu kadar adette araç satmasına imkan vermiyor” diyen Erciş, “ Ülkemizde 7 milyona yakın bir ikinci el pazarı bulunuyor. Yetkili satıcıların uzmanlıklarını ikinci el pazarında da ortaya koyması, hem pazar hem de tüketici açısından olumlu karşılanacaktır. İkinci el pazarını bir fırsat olarak gören otomotiv perakendecileri olarak, gelecekte yetkili satıcıların cirolarının yüzde 40-45 oranında ikinci elden gelmesini bekliyoruz. İşte bu yüzden ikinci ele önem vermemiz gerekiyor” ifadesini kullandı.

OTOMOTİV Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Dr. Altuğ Erciş

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM BİR TEHDİT DEĞİL”

Bayilik teşkilatı mutlaka dijitalleşecek Otomotiv perakendecileri olarak da şu anda yaklaşık 120 bin kişiye direkt istih dam verdiklerini söyleyen Erciş, “Dijital dönüşümü, yetkili satıcıların karşılaşacağı bir tehdit olarak değerlendirmiyoruz. Pandemiyle birlikte tüketicilerin alışverişteki davranışları ve alışkanlıkları değişti. Daha çok online alışveriş, bilgiye daha kolay ulaşma gündeme geldi. O yüzden bayilik teşkilatı da mutlaka dijitalleşecek. Bu kapsamda bayi konsepti çok büyük oranda değişmeyecektir. İş yapış şekilleri açısından markadan markaya bazı değişiklikler olabilir ama bayilik sistemi konumunu korumaya devam edecek” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’DA ÖTV’YE BENZERİ BİR VERGİ SİSTEMİ YOK”

Erciş, “Ülkemizde otomotiv sektörü ve araç sahipleri adına oldukça dezavantajlı bir durum söz konusu. Bizim kanunlarımız açısından yakın olduğumuz AB ülkelerindeki vergi sisteminde ÖTV’ye benzer bir vergi yok. Sadece bizdeki KDV’ye denk gelen bir vergilendirme sistemi uygulanmakta. Aynı zamanda bugün ÖTV matrahlarının güncellenmesi, gerek yetkili satıcıların gerekse de halkımızın en büyük beklentisidir. Özellikle kurlar sebebiyle fiyatların gelmiş olduğu noktada, neredeyse tüm modellerin yüzde 80’lik dilime girmesi nedeniyle; matrah tutarlarının güncellenmesi ile ilgili beklentimiz oluşmuştur” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu