Genel

“Peugeot, Türkiye’de yüzde 225 büyüdü”

Perakende satışlarda, B SUV sınıfında, hafif ticari araç ile B SUV pazarında ve müşteri memnuniyetinde büyüyen Peugeot, sınıfının lideri 2008’in elektrikli modelini getiriyor. Toplam SUV pazarında da ikinci sırada yer alan Peugeot, müşteri memnuniyeti konusunda da başarılı bir 2021 yılı geçirdi ve Toplam SUV pazarında da ikinci sırada yer alan Peugeot, müşteri memnuniyeti konusunda da başarılı bir 2021 yılı geçirdi. Türkiye’de yüzde 225 büyüdü.

2021 yılını değerlendiren Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, 2022 yılındaki hedeflerini de açıkladı. 2021 yılında binek araç bazında yaklaşık 29 bin adet satış gerçekleştiren Peugeot Türkiye, pazarı 6’ncı sırada tamamladı. Hafif ticari araç pazarında da yüzde 41 büyüyen marka, satış sıralamasında 4’üncü oldu. Son zamanlarda SUV modelleriyle de ön plana çıkan Peugeot’nun, B SUV sınıfına hitap eden modeli 2008, 8 bin 937 adet satışla lider oldu.

Toplam SUV pazarında da ikinci sırada yer alan Peugeot, müşteri memnuniyeti konusunda da başarılı bir 2021 yılı geçirdi. ‘Türkiye’de yüzde 225 büyüdü’ Model bazında oldukça iyi bir yıl geçirdiklerini söyleyen Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, “Yüzde 5 daralıp 737 bin adet araç satılan toplam pazarda, yüzde 11 gerilesekte, perakende satışlarda yüzde 10 büyüdük. 208 Avrupa’da en çok satan B hatchback otomobili olurken, Türkiye’de de yüzde 225 büyüdü. Böylece hatchback pazarında yüzde 51 büyüdük. 2008’de B SUV sınıfının lideri oldu. Hafif ticari araç pazarında yüzde 41 büyüdük ve 4’üncü sırada yer aldık” dedi.

Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç

ANAÇ: YENİ MODELLER GELECEK

Anaç, “Bu yıl yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz. Yapacağımız bayi yatırımlarının ve yılın son çeyreğinde Türkiye’de satışa çıkaracağımız yeni 308 ve elektrikli 2008’in başarımıza mutlaka katkısı olacaktır. Önceliğimiz ise yine SUV olacak. Satışlarımızın yüzde 50’den fazlası SUV’dan geliyor, gelmeye de devam edecek. Tabi hafif ticari araç pazarında da gücümüzü devam ettirmek istiyoruz. Bu kapsamda Expert modelinde Combi Van getirme planımız var” açıklamasında bulundu.

“ÖZEL BİR SATIŞ EKİBİMİZ VAR”

“Aynı platformda üretilen bir çok hafif ticari araç olmasına rağmen, Peugeot, nasıl oldu da yüzde 41 büyüdü?” sorusuna cevap veren Anaç, “Çok benzerlikler olmasına rağmen ihtiyaca göre farklı modeller sunuyoruz. Özellikle hafif ticari araçlar için özel bir satış ekibimiz var bayilerde. Bunlar aktif olarak ticari araç müşterileriyle haşır neşir olan arkadaşlarımız. Bunun da etkisi var. Toplam satışımızın yüzde 70’ini PEUGEOT Profesyonel satış ekibimiz gerçekleştiriyor” dedi.

“SHOWROOM SAYIMIZI 61’E ÇIKARACAĞIZ”

Anaç” Yetkili satıcı yapılanmasından bahsetmiştim. Şu anda Türkiye’de kapsadığımız pazar bu yıl sonunda yüzde 94’e çıkacak. 2018’de yüzde 91’di. Showroom sayımız 61’e çıkacak. Bu arada daha az yatırımcı ile daha geniş bir pazarı kapsar hale geliyoruz. Yeni marka kimliğimiz yıl sonunda inşallah tüm bayilerimizde uygulanmış olacak. Az önce söyledim 308 ile elektrikli 2008’in lansmanını son çeyrekte yapacağız. İnşallah son çeyrekte de bu iki ürünümüzün lansmanını da gerçekleştirmiş olacağız.

ANAÇ: ELEKTRİKLİ 2008’İN TÜM TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ KULLANILACAK

BTK mevzuatına uygun olacak Peugeot, yıl sonuna kadar bayilerin alt yapısı hazırlamak için çalışmalara başladı. Elektrikli 2008’de en çok merak edilen konuysa, tüm teknolojik özelliklerinin kullanılıp kullanılmayacağıydı. Konuyla ilgili “Elektrikli 2008 BTK mevzuatına uygun mu olacak?” sorusunu cevaplayan Anaç şunları söyledi: “2008’in tüm teknolojik özellikleri kullanılacak. BTK yönetmeliğine uyacağız.”  BTK mevzuatına uymak için Türkiye’de bir telekomünikasyon şirketiyle anlaşma yapılması gerekiyor. Sektördeki tedarik sıkıntısınada değinen Anaç sözlerini şöyle sürdürdü : Tedarik sıkıntısı aslında tam olarak bitmiş değil. Bunun sadece kendi markamız için olduğunu söyleyemeyeceğim.

Muhtemelen bütün sektör aynı durumda. Kasım Aralık aylarına baktığımız zaman aslında özellikle Aralık pazarı olması gerekenin yarısı kadar gerçekleşti, Kasım ve Aralık’taki dalgalanma nedeniyle. 130 bin beklenen Aralık pazarı 62 bin civarında gerçekleşti. Yani 65 bin civarında araç Ocak ve Şubat’a sarktı. Bu tabi Ocak ve Şubat’taki bulunurluk durumunu iyileştirdi ve yanlış bir kanaat oluştu bu problem aşıldı diye. Halbuki Aralık’tan sarkan araçların satılması söz konusuydu. Tedarik sıkıntısının bittiğini söylemek için erken, çünkü henüz öyle bir şey göremiyoruz. Keşke bitmiş olsa” diye konuştu.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu