Yeni Haberler

SAIC, Türkiye’de fabrika kuracak

“MG Türkiye olarak yaklaşık 15 bin adet araç satışıyla, Avrupa ülkeleri arasında 5’inci sıraya yükseldik” diyen Doğan Trend Otomotiv CEO’su Dağtekin: “Bir otomotiv üretim merkezine dönüşmek isteyen Avrupa ülkeleriyle rekabet halindeyiz. SAIC markasının Türkiye’de bir tesisini kuracağımıza inanıyorum” dedi

MG Türkiye yetkilileri değerlendirme ve hedefleriyle ilgili otomotiv gazetecilerine açıklamalarda bulundu. Toplantıda konuşan Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “SAIC bünyesindeki MG markasıyla geçen sene 14 bin 458 adet araç satışıyla Avrupa ülkeleri arasında 5’inci olduk. Önümüzdeki sene 21 bin 230 adet MG’nin satıldığı 4’üncü sıradaki Almanya’yı zorlayacağız. MG elektrik araç satışında da 3 bin 923 adetle dünya sıralamasında 11’inci sırada yer aldık” diye konuştu.

YENİLENEBİLİR ENERJİ BECERİSİYLE ÖNEMLİ BİR PAYDAŞIZ

“Avrupa’da da artan bir MG satışından dolayı SAIC markasının Türkiye’de fabrika kurması için yoğun bir şekilde çabalıyoruz” diyen Dağtekin, “Çünkü Türkiye, Avrupa’nın en önemli üretim kapasitesine sahip ülkelerinden biri. Hem enerji maliyeti ve uzun vadede çok daha öne çıkacak yenilenebilir enerji üretme becerisiyle Türkiye, tüm otomotivcilerin, sadece Çinlilerin değil, önemli bir paydaşı olacak. Zaten paydaşı konumunda, ancak daha da güçlenecek. Çinlilerin Türkiye’ye ilgileri var ama biz sadece tek başımıza değiliz” ifadesini kullandı.

Almanya, Fransa vs. ve Doğu Avrupa’dan da çok agresif şekilde otomotiv üretim merkezine dönüşmek isteyen ülkelerle rekabet halinde olduklarını söyleyen Dağtekin, “Burada çok duygusal olmayacağız. Sonuna kadar uğraşacağız. 2 hafta önce SAIC firmasının üst düzey bir delegasyon heyeti Türkiye’deydi. Heyet ile Sanayi bakanımızı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ni ziyaret ettik. Bu konuda TAYSAD Başkanımız Albert Bey özel ihtimam gösterdi. Bursa bölgesinde farklı fabrika ve yan sanayi tesislerini gezdirdik” beyanında bulundu.

ER YA DA GEÇ TÜRKİYE’DE FABRİKA KURACAK

Dağtekin, “Türkiye’nin kapasitelerini sunumlardan değil, bilfiil kendi ziyaretlerinde gördüklerini, etkilendiklerini biliyoruz ama süreç devam ediyor ve biz vazgeçmeyeceğiz. Yani yarın Avrupa’da bir tesis açıklasalar da neticede birçok markanın birden fazla tesisi var. Türkiye’de de var, Avrupa’da da var. Biz bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz ve ben er ya da geç SAIC markasının Türkiye’de bir tesisini kuracağımıza inanıyorum. Çünkü Türkiye’ye inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ’ hakkında da konuşan Dağtekin, “Devlet araç satışını yasaklamadı ama insanlar, ‘biz elektrikli araba alırsak ne yaparız’ diye endişe ediyorlar.

Endişe etmelerine gerek yok, satış yasaklanmadı. Önümüzdeki 6 ay yetecek kadar aracımız da var, tedbirliyiz. Ayrıca tebliğde yer alan ‘EV ile ilgili personel eğitimi, Çağrı merkezi operasyonları, Yol yardım araçlarımız ve Batarya takip sistemi’ gibi maddelerle ilgili her şeyimiz hazır. 7 bölgede 20 servis kurulumuyla ilgili de sadece teknik detaylar kaldı” dedi.

‘Elektrikli Cyberster modelini getirdik’

Türkİye’de B hatcback sınıfına giriş yapacaklarını söyleyen Doğan Tren Otomotiv Otomotiv Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, “200 beygir gücünde bir kuvvetli hibrit MG3 modelinin satışlarına Temmuz gibi başlayacağız. İlk elektrikli roadster Cyberster modelini de getirdik Türkiye’ye. 554 beygir gücünde yüksek performanslı bir araç. Ayrıca sosyal medyada Türk insanının yoğun talebi sonrasında marka Türkiye’ye özel MG7 için yatırım yaptı. 2025’in Şubat ayında ilk olarak ülkemizde, daha sonra da Avrupa’da satışa çıkacak” açıklamasını yaptı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu