Genel

Saydam: Doğru adımlar atarsak atağa kalkarız

Türkiye otomotiv sanayi her krizden büyüyerek çıkmıştır ve dünyada 13’üncü sıraya kadar yükselmiştir. 2022’de dünya otomotiv sektörünü zor bir yıl beklediğini söyleyen TAYSAD Başkanı Saydam, “Geçmişe baktığımızda Türkiye her krizden sonra atağa kalkmıştır. Doğru adımları atarsak tedarik sanayimiz yine atağa kalkacaktır” dedi.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), düzenlediği online basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. ‘Küresel olarak 2022 çok daha zor bir yıl olacak’ görüşünün belirtildiği toplantıda konuşan TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, “Dünya otomotiv sanayinde bu sene 210 milyar dolarlık bir kayıptan bahsediliyordu. Şu anda bu rakam 250 milyar dolara doğru gidiyor. Fakat pandemi olduğu dönemde, işte 2021’de toparlanacağız, 2022’de ise dünya otomotiv sektörü olarak 2019’un üstüne çıkacağız. Hatta 2023’lerde 100 milyon araçlık rakama ulaşılacak diye bir varsayım vardı. Şu anda bu mümkün olmayacak, hatta 2022’nin ne olacağı bile bilinmiyor” şeklinde konuştu.

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam

SAYDAM: İHRACATTA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR

‘Peki Türkiye’deki durum nedir ve ne yapmalıyız?’ diyen Saydam, “Ana ve tedarik sanayimizin geçtiğimiz 20-25 senesine baktığımızda iki dönemde atağa kalktığını görüyoruz. 1997’de yaşanan Uzakdoğu Arslanları Krizi, önemli bir pazarımız olan Rusya’yı vurmuştu. O dönemden sonra Türk Otomotiv Sanayii’nde ihracatta ciddi bir artış oldu. Bir diğer kriz ise 2008’in Eylül ayında başlayan ve 2009’da otomotiv sektörünü vuran meşhur Lehman Brothers Krizi. Bu krizden sonra dünya ticaretinden aldığımız pay arttı. Demek ki yine doğru adımları atarsak tedarik sanayimiz yine atağa kalkacaktır” ifadesini kullandı.

SAYDAM: 10’UNCU SIRAYA ÇIKABİLİRİZ

Saydam, “Yaşanan krizlerden sonra kalktığımız atağı rakamlarla ifade edeyim. 1990’larda dünya otomotiv pazarında üretim olarak 19’uncu sıradaydık, sonra 16’ncı olduk ve şimdi 13’üncü sıradayız. 10’uncu sıraya çıkabiliriz. Peki, bu ihracat olarak ne demektir? Şu anda yaklaşık olarak 11-11,5 milyar dolar gibi bir tutar. İki sene içinde bu tutar 15 milyar dolara çıkabilir. Bu durum pazar büyümesini öngörmememize rağmen gerçekleşebilir” şeklinde konuştu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu