Yeni Haberler

Servisten canı yanan sanayiye kaçıyor

Bakım ya da tamir için yetkili servislerin yolunu tutan tüketiciler, aracını teslim almaya gittiğinde fatura şokuyla karşılaşıyor.

Bakım ya da tamir için yetkili servislerin yolunu tutan tüketiciler, aracını teslim almaya gittiğinde fatura şokuyla karşılaşıyor. Araç sahipleri, yüksek fiyatlara isyan ederken, uzmanlar işin faturasıyla hakem heyetlerine başvurulması önerisinde bulunuyor.

Türkiye’de iş yoğunluğunun yaşandığı alanların başında otomobil yetkili servisleri geliyor. Araç sahibiyseniz, garanti kapsamı dışına çıkmamak için bakım veya tamir için öncelikle yetkili servislerin yolunu tutarsınız. Ancak yetkili servislere giden tüketici kat kat ücret şoku yaşıyor.

KARŞINIZA ŞOK BİR LİSTE ÇIKARILIYOR

Nedenine gelince…Diyelim ki aracınızı yetkili servise götürdünüz.  Aracınızın şikayetlerini söylüyorsunuz. Size bir fiyat çıkarıyorlar “Tamam yapılsın” diyorsunuz. Sonra otomobilinizi servisten almaya gittiğinzde karşınıza uzun bir liste ve fahiş bir ücret çıkıyor. Size baştan söylenen fiyat ile teslim aşamasındaki fiyat arasında büyük bir uçurum var. Neden böyle bir fiyatın çıktığını sorduğunuzda size baştan söylenmeyen uzun bir liste sunuyorlar. “İşe bunlar bunlar değişti” diye. Bu listenin içinde ‘kaput açıldı parası 70 TL, vida söküldü-takıldı parası 80 TL, Direksiyon kutusunu sökme-takma parası 155 TL, far ayarı parası 45 TL, 4 lastik sökme-takma parası 75 TL, motor yağına bakma parası 55 TL gibi birçok masrafı görünce şoktasınız. Mecburen otomobili teslim almak için ödemeyi yapıyorsunuz. Bir çok vatandaştan da aynı şikayetler geliyor. “Kim dur diyecek servislerdeki bu yüksek ücretlere…”

BAZI ART NİYETLİ SERVİSLER VAR

Bu konuda bir çok şikayetler geldiğini belirten otomotiv uzmanları, “Yetkili servislerde çok ciddi oranlarda para akışı dönüyor. İnsanlar bir seferlik tamiratta binlerce lira ödüyor. Ancak bazı art niyetli olduğunu düşündüğümüz uygulamalar yapılıyor. Bunlardan en rahatsız edeni de yetkili servislerin vatandaşların mağduriyetlerini ve çekincelerini fırsat bilip, fahiş oranlarda para talebinde bulunulması. Bu konuda çok fazla şikayet alıyoruz.”

“500 TL’LİK İŞİ YETKİLİ SERVİSTE 5 KATINA YAPIYORLAR”
Bu konuda vatandaşların dikkatli olması uyarısında bulunan otomoti uzmanları, şu önerilerde bulunuyorlar: “Bir tarafta mal ve hizmet satan satıcı, diğer tarafta tüketiciler var. Alışverişlerde karşılıklı yapılması gereken bir sözleşme vardır. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da tüketici için geçersiz olan haksız sözleşmeler tarif edilmiştir. Amiyane tabirle bir icap olacak bir de kabul. Sözleşme serbestisi dediğimiz durumdur bu. Oysa araç servislerinde icap-kabul gerçekleşmiyor. Tüketici araç servislerinde iş bittikten sonra ne istenirse ödemek zorunda bırakılıyor. Garanti kapsamının dışına çıkmamak için yetkili servise giden tüketici kat kat ücret ödemekle yüz yüze kalıyor. Vatandaş, aynı işi sanayide mesela 500 liraya yaptırabilecekken, yetkili serviste 2 ila 5 kat fazla ödemek durumunda kalıyor. Üstelik aynı firmanın farklı yetkili servisleri bile aynı konuda farklı ücret talep edebiliyor.”

“HAKEM HEYETİNE BAŞVURUN”
Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için mutlaka işin faturasını alarak ücretini ödemesi önerisinde bulunan otomotiv sektör temsilcileri, şu uyarılarda bulundu: “Ödeme sonrası işin faturası alındıktan sonra, fazla alınan ücretle alakalı hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvurup, fahiş ücret iadesi talebinde bulunabilirler. Bunun hesaplaması için en kolay yöntem oto tamirciler odasından bilgi istemek. Bu bilgiyle fiyat farkına göre tüketici hakem heyetine ya da tüketici başvuracaklar. Bu durum, yedek parça için de işçilik için de geçerli. Vatandaşlarımız bu konuda dikkatli olsun. Haklarını bilip, kendilerinden fazla ücret alınmasına müsaade etmesin.”

“ARADA BÜYÜK FİYAT FARKI VAR”
Aracını geçen hafta servise götüren bir vatandaş başından geçenleri söyle anlatıyor: “Aracımı yetkili servise götürdüm. 1.4 benzinli aracımın 10 bin km. bakımı için fiyat aldım. Kalem kalem de ne yapılacağını ne tutacağını istedim. 1400 lira fiyat çıkardılar. Daha sonra bu yetkili servisin hemen 5 km uzağında bir özel servise gittim. Burada da 10 bin km bakımı için benden istediği rakam 700 lira. Her iki servisin verdiği listeyi kalem kalem inceledim aynıydı. Hata bu özel serviste bunu  pazarlıkla 550 liraya indirdim. Her iki servisten bana verilen fiyatlar arasında neredeyse iki kat fark var. İyi de acaba araca yapılan muamelede kullanılan parçalar da bu fiyat farkına değecek bir ayrıntı var mı? Yani benden aşağı yukarı her işlem için neredeyse iki kat fark isteyen yetkili servis acaba buna değecek bir servis hizmeti mi veriyor. Özel servisler yağ filtresi, hava filtresi gibi parçaların eş değer ve aynı özellikte olduğunu söylüyor.

Ercan Karaca
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu