Yeni Haberler

Şimdi de ikinci elde araç stoku yapılıyor

ÖTV zammından sonra ikinci el oto bulmak da zorlaştı. Bazı galericiler fiyatlar daha da artacak diye araç satmayıp stok yapıyor

Koronavirüs salgınının ardından sıfır araç üretiminde yaşanan aksaklıklar ve ÖTV zammından dolayı ikinci ele gösterilen rağbet fiyatları da artırdı. Piyasanın daha da yukarı çıkacağını tahmin ettiklerini belirten bazı galericiler, fiyatlara rağmen otomobil bulamamaktan dert yanıyor.

İKİNCİ EL PİYASASI BORSA GİBİ OLDU ANLIK GÜNLÜK FİYAT DEĞİŞİYOR

Piyasada sıfır araç bulunamadığından dolayı ikinci el araca yoğun talebin olduğu, bu yüzden de ikinci el piyasasında fiyatlar artık döviz gibi haftalık, hatta günlük olarak bile değişkenlik gösteriyor galerici esnafı, fiyat değişikliklerini takip etmekte zorlandıklarını dile getirdi. Hatta bazı galericiler ise fiyatlar daha da artacak diye araç satmayıp stok yapıyor. Anadolu’nun bir çok ilinden İstanbul’a ikinci el araç almak gelen bir çok kişinin olduğunu belirten, galericiler, vatandaşlarımızı memnun edebilmek için her şeyi yapıyoruz. Ama sattığımız bir aracın fiyatı mesela, bugün 110 bin lira ise bir sonraki hafta 120 bin lira olabiliyor. İkinici el piyasası borsa gibi oldu takip edemiyoruz diyorlar.

BAZI GALERİCİLER STOK YAPIYOR 1 AY SONDA DAHA KARLI SATILSIN DİYE

Özellikle Ağustos ayından bugüne, araç fiyatlarındaki artış yüzde 100’ün de üzerine çıktı. ÖTV’ye gelen zamdan önce arabalarını düşük fiyattan sattıkları için pişman olanlar bile var. Sıfır araçlara gelen zamlarla ve ÖTV artışıyla hem galericiler hem de vatandaşlar ikinci el otomobiline zam yaptı. Galerici esnafı 1 hafta önce sattığı otomobilin yerine yenisini koyamadığından yakınıyor.. Hatta bazı galericiler Eylül- Ekim gibi fiyatların yüzde 20-30 gibi daha da artacağını söyleyerek araç stoku yapıyor. Bunun nedinini ise şöyle açıklıyorlar, “Sonbaharda gelecek olana sıfır araçlar ÖTV zammından dolayı daha da pahalı olacak ve vatandaşın tercihi ikinci el otomobil olacak. Bu durumda şimdi satacağıma bir ay beklerim yüzde 20-30 gibi daha karlı bir fiyata satarım” beklentisinde.

İKİNCİ ELDE FİYATLAR DÜŞMEZ DAHA DA YÜKSELİR

Önümüzdeki pandemi sürecini daha da ağır atlatacağız gibi görünüyor. Bu durum böyle devam ederse Araba fiyatlarının düşme şansı hiç yok. Çünkü yurt dışından araç çok kısıtlı geliyor. Bugün Avrupa’da üretici fiyatlar tam kapasitede çalışmıyor, Eğer üretim normale dönse bile araçların Türkiye’ye gelmesi en 6 ay sürer. Ayrıca Avrupa’da pandemi sürecinde arabalar yüzde 30 değer kaybederken, bizde ise yüzde 100 arttı ve bu durumda artmaya da devam edecek gibi gözüküyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu