Sürüş İzlenimi

Sizi anlayan akıllı otomobil Volvo XC40

Elektrikli arabalar her geçen gün daha da standart hale geliyor. 2030 yılına kadar, Volvo da dahil olmak üzere dünyanın en büyük otomobil üreticileri, yalnızca elektrikli otomobillerin üretimine tam bir geçiş yapacaklarını duyuruyor. Volvo XC40 Recharge, İsveç otomotiv efsanesinin tamamen elektrikli ilk otomobili.

Bu hafta Ajansoto.com’un konuğu olan Volvo XC40 Recharge’ın öne çıkan özelliklerini sizin için test ettik. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki otomotiv dünyasına baktığımızda, Volvo’nun güvenlik ve konfor ile eş anlamlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu ilişkilendirme öncelikle Volvo otomobillerinin kalitesinden geliyor.

Marka, en başından beri çok yüksek bir standart sunmaya devam ediyor. Volvo araçları sert İskandinav iklimine ve İsveç yollarına adapte edilecekti, bu nedenle yapının en iyi malzemeleri ve güvenilirliği her zaman en önemli şeydi. Volvo’nun güvenlikle ilişkilendirilmesinin bir başka nedeni de 1959’da kucak-omuz emniyet kemerinin piyasaya sürülmesini hatarlatmak isterim. Her yıl dünya çapında milyonlarca insanı kurtaran güvenlik standardını başlatan İsveç markasına bir sürücü olarak teşekkür etmek isterim.

MODERN, GÜVENİLİR, KONFORLU VE TEKNOLOJİ ÜSSÜ GİBİ BİR SUV

XC40 Recharge, Volvo’nun satışa sunulan ilk elektrikli otomobili. Bu model, tek şarjla etkileyici performansı ve uzun menzili ile şık ve konforlu bir SUV otomobil. Google Asistan ile tam uyumluluk gibi otomobilin içindeki modern teknolojiler de özel ilgiyi hak ediyor. Volvo XC40 Recharge, modern teknolojilerle dolu.

Elektrikli XC40, her şeyin Google hizmetlerine dayalı olarak çalıştığı Android Automotive OS ile donatılmıştır: Google Haritalar veya Google Asistan. Arabanın 360 kamera ve bir park asistanı ile donatıldığını da söylemeden geçmeyelim. Modern güvenlik aygıtları, sözde başka bir aracın varlığı konusunda uyaran BLIS sistemini de içeriyor.

Genel olarak, Volvo XC40 Recharge sizi güç, verimlilik, sürüş konforu ve güvenlikle şaşırtacak tamamen elektrikli bir SUV otomobil. Tamamen elektrikli bir otomobile doğru ilk adımda üretilen XC40. Mükemmel şekilde optimize bir elektrikli SUV örneği. XC40 Recharge’ı diğer tüm elektrikli modellerden ayıran detaylarından birisi ise “Start/Stop” düğmesi yok. Otomobile bindiğiniz an, vitesi “D” ve “R” konumuna getirip doğrudan sürüşe hazır şekil yola koyulabiliyorsunuz. Volvo’nun aradaki bir tuşu eleyerek daha minimal ve kullanışlı bir deneyim oluşturma yaklaşımı doğrusunu söylemek gerekirse hoşumuza gitti. Sürdürülebilir malzemelerin kullanımını artırmak adına araçta, iç halı kaplamalarının tamamen geri dönüşümlü plastikten üretilmiş olması da hemen dikkatimizi çekiyor.

MOTOR & PERFORMANS

Volvo XC40 Recharge, 78 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya ile fabrikadan çıkıyor. Kapasite olarak ortalamanın biraz üzerinde konumlanan bu ünite ile birlikte Volvo, 418 kilometrelik ortalama menzil sunuyor. Fabrika verilerine gören 499 km menzil sunuyor, 0-100 km/s hızlanmasını 4,8 saniyede tamamlıyor. 408 HP güce sahip elektrikli SUV XC40, hızlı şarj ile 34 dakikada yüzde 80 doluyor. Eğer uzun yol yapmayı düşünüyorsanız 350-400 kilometre aralığındaki menzil yeterli olmayabilir, ancak EGE Bölgesi’ne yolculuk yapacaksanız yol üstünde bir çok noktada şarj istasyonlarıbulabilirsiniz. Ayrıca Volvo XC40 Recharge, dengeli ağırlık dağılımı sayesinde yüksek hızlarda bile yolu çok sağlam tutuyor, sürücü ve yolculara güvenliği ile bilinen Volvo bizi şaşırtmıyor.

Tamamen elektrikli bir SUV olan Volvo XC40, verimlilik, sürüş konforu ve güvenlikle bizi her zamanki gibi hiç şaşırtmadı. XC40 Recharge, mükemmel şekilde optimize bir elektrikli SUV örneği. Türkiye’de tek donanım paketiyle satışa sunulan XC40 Recharge, markanın da yaklaşımı sayesinde donanımda güncel standartların tamamını karşılayan bir model olarak asfalta iniyor.

Otonom acil frenleme, çarpışma uyarısı, yol işaretleri algılama, kör nokta uyarısı gibi pasif güvenlik elemanlarının yanında günlük ihtiyaçların tamamını karşılayan aktif elemanlar standart olarak sunuluyor.

ELEKTRİKLİ XC40’DA NEREDEYSE YOK YOK

Adaptif hız sabitleyici, sollama yardımcısı ve direksiyona müdahale eden şerit takip desteği gibi elemanlar özellikle uzun yol sürüşlerinde kusursuz bir yardımcı olarak ihtiyaçları karşılıyor. Bunlarla birlikte; ön-arka park sensörleri, 360 derece kamera, Harman Kardon ses sistemi, elektrikli ve hafızalı, sürücü koltuğu, ısıtmalı koltuklar ve direksiyon, adaptif ve viraj aydınlatmalı LED farlar, otomatik ve ayak ile kontrol edilebilen bagaj kapağı, açılabilir panoramik cam tavan gibi birçok donanımı standart olarak geliyor. Kendisinden sonra gelecekler için yolu aydınlatan Volvo XC40 Recharge, bugün bir elektrikli araçtan beklenen dinamikleri pek çok noktada karşılayarak öncü olduğunu gösteriyor. Standart versiyona göre kullanıcı deneyimini başka noktaya götüren yönleriyle de dikkat çeken otomobil, sunduğu performansı da beklentilerimizin çok üstünde diyebiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu