Yeni Modeller

Tamamen elektrikli EQA ilkbaharda geliyor

Mercedes-Benz, EQA ile müşterilerine ilk kez kompakt segmentte tamamen elektrikli, günlük kullanıma uygun ve 500 km’ye kadar arttırılabilen menzilli seçenekleri ile bir Mercedes sunuyor.

EQA, Mercedes-EQ’nun tamamen elektrikli araç dünyasına yeni giriş seviyesini oluşturuyor. Elektro-estetik tasarım, Mercedes-EQ markasının ilerici ve lüks yaklaşımını yansıtıyor. Akıllı asistanlar sürücüyü; olası kazaları önleme, öngörülü ve dolayısıyla çok daha verimli bir sürüş stratejisi ve Elektrikli Zeka’ya (Electric Intelligence) sahip navigasyon dahil olmak üzere birçok alanda destekliyor. Buna ENERGIZING Konfor Paketi ve MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi gibi benzersiz Mercedes-Benz fonksiyonları da ekleniyor. EQA, Mercedes-Benz’in başarılı kompakt otomobil ailesinin yeni bir üyesi. GLA’nın yakın bir akrabası olan EQA, bu modelin tüm heyecan verici özelliklerini bünyesinde barındırıyor ve bu özellikleri verimli bir elektrikli güç aktarma sistemiyle birleştiriyor.

EQA ailesinin giriş seviyesini, 140 kW / 190 bg gücündeki motoruyla WLTP normuna göre 426 kilometre elektrikli sürüş menziline ulaşan EQA 250 oluşturuyor. 66,5 kWh kapasiteli çift katmanlı batarya araç zeminine entegre ediliyor. Markaya özgü ses ve titreşim konforu beklentilerini karşılamak için elektrikli güç aktarma sistemi gövdeden ayrıştırılıyor. Buna ek olarak kapsamlı yalıtım çözümleri uygulanıyor.

 LÜKS VE ETKİLEYİCİ TASARIM

EQA, Mercedes-EQ ailesine özgü, merkezi yıldıza sahip siyah zeminli ön ızgarayla donatılıyor. Ön ve arka ışık şeridi, Mercedes-EQ’nun tamamen elektrikli araç dünyasına özgü bir başka çarpıcı tasarım özelliği olarak öne çıkıyor. Yatay ışık şeridi, tam LED farları gündüz farları ile birbirine bağlıyor ve hemr gündüz hem gece her daim model için yüksek bir algılanma seviyesi sunuyor. Farların iç yapısı kaliteli, detaylı ve büyük bir titizlik düzeyi ile şekillendiriliyor. Farlardaki mavi detaylar Mercedes-EQ markasına özgün görünümü destekliyor. LED arka aydınlatma grubu konik LED ışık şeridiyle uyumlu bir şekilde birleşiyor. Söz konusu tasarım yaklaşımı, tampona entegre plakalık ile birlikte EQA’ya arkadan bakıldığında çok daha olgun ve geniş bir görünümü beraberinde getiriyor. EQ’ya özgü “Rosegold” veya mavi dekoratif öğeler de içeren 20 inç’e kadar alaşım jant seçenekleri bulunuyor.

EQA, son derece etkileyici 0,28’lik sürtünme katsayına sahip. En önemli aerodinamik geliştirmeler arasında, tamamen kapalı, temiz hava giriş noktaları, yol rüzgarının akışını optimize eden aerodinamik ön ve arka tampon, çok pürüzsüz ve neredeyse tamamen kapalı alt gövde, özel olarak optimize edilmiş aero jantlar ile ön ve arkaya uyarlanmış tekerlek kanatçıkları gibi unsurlar, aerodinamik verimliliği destekliyor.

Standart olarak sunulan ısı pompası, gelişmiş termal yönetimin bir parçasını oluşturuyor. Elektrikli güç aktarma sisteminin, ısının kullanılması gibi çok sayıda yenilikçi çözüm, yüksek sistem verimliliği ve dolayısıyla mümkün olan en uzun menzili beraberinde getiriyor. EQA’nın iç mekanı, kullanım öncesinde aracı çalıştırmadan önce de uzaktan iklimlendirilebiliyor. Söz konusu özellik, doğrudan MBUX bilgi-eğlence sistemi veya “Mercedes me” uygulaması üzerinden yönetiliyor.

Elektrikli Zeka’ya sahip standart navigasyon, EQA’nın günlük kullanım kolaylığını destekliyor. Sistem, belirlenen hedefe mümkün olan en kısa rotayı belirliyor. Sürüş esnasında uygulanan menzil simülasyonları, gerekli şarj duraklarının yanı sıra topografya veya hava durumu gibi birçok faktörü dikkate alıyor. Sistem, örneğin trafik durumu ve kişisel sürüş davranışındaki değişikliklere de dinamik olarak tepki verebiliyor.

MERCEDES-EQ’YA ÖZGÜ ZENGİN DONANIM

Sezgisel kullanım özelliğiyle bilgi-eğlence sistemi MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi standart olarak sunuluyor. MBUX; güçlü işlemci, parlak ekranlar ve grafikler, özelleştirilebilir içerikler, artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon, öğrenen ve geliştirilen bir yazılım ve “Hey Mercedes” sözcüğü ile etkinleştirilebilen akıllı sesli kontrol sistemi gibi standart özelliklerle öne çıkıyor.

Medya ekranındaki Mercedes-EQ menüsü üzerinden şarj seçenekleri, güç tüketimi ve enerji akışı bilgilerine erişim sağlanabiliyor. Gösterge panelinin sağındaki ekran, devir yerine güç seviyesini gösteriyor. Ekranın yukarısında anlık enerji üretim yüzdesi, aşağısında ise enerji geri kazanım seviyesi gösteriliyor. Soldaki gösterge, hedefe şarj molası verilmeden ulaşılıp ulaşılamayacağını gösteriyor. Renkler sürüş koşullarına göre değişiyor. Örneğin, ani hızlanma anında ekran beyaza dönüyor. Kullanıcı, ruh haline göre veya iç mekana uygun olarak dört farklı renk temasından birini seçebiliyor. Ayrıca Progressive ile, özel bir Mercedes-EQ renk teması da sunuluyor.

EQA, Otomatik Uzun Far Yardımcısı ile yüksek performanslı LED farlar, elektrikli açma ve kapama özelliğine sahip “EASY-PACK” bagaj kapağı, 18 inçlik hafif alaşım jantlar, 64 farklı renk seçeneği ile ambiyans aydınlatması, orta konsolda ikili bardak tutucu, dört yönlü ayarlanabilir bel destekli konfor koltuklar, geri manevraları kolaylaştıran geri görüş kamerası ve çok işlevli deri spor direksiyon ile son derece zengin bir standart donanım sunuyor. AMG ve Electric Art olmak üzere iki farklı tasarım konsepti dışında “Gece Paketi” ile de kişiselleştirme seçenekleri artıyor.

  • Tamamen elektrikli EQA’nın 2021’in ilk çeyreğinde Türkiye pazarında da satışa sunulması planlanıyor.

 

Teknik Özellikler

EQA 250

Motor
Konumu Önde
Ön aks Elektromotor tipi Asenkron motor (ASM)
Güç kW/PS 140/190
Tork Nm 375
Ön aks güç aktarımı Tipi Tek oranlı düz dişli
Maks. enerji geri kazanımı kW Yaklaşık 140
Batarya
Tipi Lityum-iyon
Hücre sayısı 200
Modül sayısı 5
Nominal gerilim Volt 420
Enerji kapasitesi (Kullanılabilir) kWh 66,5
Entegre şarj ünitesi (AC) kW 11
Şarj süresi Wallbox (10-100%) Saat 5:45
DC şarj (maksimum) kW 100
Hızlı şarj süresi (10-80% SoC) Dakika 30
Süspansiyon
Ön aks MacPherson tipi salıncak ve çapraz kol, helezon yay, çift borulu gazlı amortisörler, stabilizatörler
Arka aks Çok kollu aks, helezon yay, gazlı amortisörler, stabilizatörler
Fren sistemi Önde hava kanallı disk, elektrikli el freni, ABS, Fren asistanı, ESP®
Direksiyon Elektrik destekli kremayer direksiyon
Jantlar 7,5 J x 18 H2
Lastikler 235/55 R18
Ebat ve ağılıklar
Aks mesafesi mm 2.729
İz genişliği ön/arka mm 1.585/1.584
Uzunluk/Genişlik/Yükseklik mm 4.463/1.834/1.620
Dönüş çapı m 11,4
Bagaj hacmi VDA Litre 340-1.320
Ağırlık, EG’ye göre sürüşe hazır Kg 2.040
Yükleme kapasitesi Kg 430
İzin verilen maks ağırlık Kg 2.470
Performans, Tüketim, Emisyon
Hızlanma 0-100 km/s Saniye 8,9
Maksimum hız km/s 160
Menzil (WLTP) km 426
Karma tüketim (WLTP) kWh/100 km 17,7

Araçla ilgili ifade edilen WLTP değeri, Alman pazarında geçerli olan tüketim ve CO2 bilgilerine dayanmaktadır ve bağlayıcı değildir.

Araç tipi ve donanım seviyesine bağlı olarak “WLTP minimum CO₂ / tüketim değeri” ve “WLTP maksimum CO₂ / tüketim değeri ”.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu