Yeni Haberler

Volvo dizele 2024’te veda ediyor

Volvo Cars’ın 2024 yılı itibariyle dizel otomobil üretimini durdurma kararı aldı. 2030 yılı itibariyle tamamen elektrikli otomobillere geçmeyi planlayan Volvo Cars, 2040 yılına kadar iklim nötr bir şirket olmayı hedefliyor.

Volvo Cars’ın tamamen elektrikliye geçişe yönelik bu önemli kararı, markanın sürdürülebilirlik ve çevresel duyarlılık konusundaki önemli taahhüdünü temsil ediyor. Markanın uzun vadeli sürdürülebilirlik ve çevre stratejisinin bir parçası olarak planladığı bu dönüm noktası, geçen yıl yeni içten yanmalı motorlar geliştirmeme kararının ardından geldi. Volvo Cars, Kasım 2022’de tüm içten yanmalı motor varlıklarını kapsayan ortak girişim şirketi Aurobay’daki hisselerini bu planı doğrultusunda satmıştı.

Volvo Cars’ın 2024 yılı itibariyle dizel otomobil üretimini durdurma kararı, iklim krizi karşısında hem otomobil sektörünün hem de müşteri talebinin ne kadar hızlı değiştiğini ortaya koyuyor. Bu eğilim, değişen pazar talebi, daha sıkı emisyon düzenlemeleri ve elektrikliye geçiş konusuna odaklanma sayesinde otomotiv endüstrisindeki büyük değişimi yansıtıyor. Bu değişimle beraber, markanın son yıllardaki Avrupa satışlarının büyük bölümü artık tamamen elektrikli veya şarj edilebilir hibrit güç-aktarma sistemlerine sahip elektrikli otomobillerden oluşuyor.

Volvo Car Group, 2022’de 22.3 Milyar SEK faaliyet karı kaydetti. 2022 yılı gelirleri 330.1 Milyar SEK olurken, küresel satışlar 615.121 otomobil olarak kaydedildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu