Yeni HaberlerYeni Modeller

Yeni Elantra sonbaharda geliyor

Otomobilseverlerin karşısına çıkan Hyundai Yeni Elantra, sohbaharda Türkiye'de satışa sunulacak

Hyundai’nin C segmentindeki temsilcisi Elantra yenilenerek otomobilseverlerle buluştu. Güney Koreli üretici,  yeni modelde hibrit versiyona da yer vererek daha fazla yakıt ekonomisi sunuyor. Yeni Elantara’nın üretimi yılın son çeyreğinde Güney Kore’deki Ulsan ve Amerika’daki Alabama Hyundai tesislerinde üretilmeye başlanacak. Araç sonbaharda Türkiye’de de satışa sunulacak.

TAMAMEN FARKLI BİR DİZAYN VE TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERE SAHİP

Hollywood The Lot Studios’da tanıtımı yapılan yeni otomobil, tamamen farklı bir dizayna ve teknolojik özelliklere sahip. Popüler kompakt sedanın sportif tasarım kimliği, hibrit teknolojisi ve segmentinde ilk kez sunulan kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısıyla desteklenirken aynı zamanda dijital anahtar gibi Hyundai’nin en son yeniliklerini de kullanıcılarına sunuyor.

TÜM DÜNYADA 13.8 MİLYON ADET SATIŞ YAPTI

İlk kez 1990 yılında üretilmeye başlanan Hyundai Elantra, bugüne kadar dünya genelinde 13.8 milyon adetlik bir satış başarısı göstererek otomotiv endüstrisine adını altın harflerle yazdırdı. Hyundai’nin en çok beğenilen modellerinden biri olan Elantra, Amerika’da da onlarca ödül alarak 3.4 milyondan fazla satış başarısı gösterdi.

COUPE GÖRÜNTÜSÜ SUNUYOR

Yeni modelle birlikte daha farklı bir tasarım diline kavuşan Elantra, spor otomobillerde görmeye alıştığımız egzotik dört kapılı bir coupe görüntüsü sunuyor. Hyundai mühendisleri ve tasarımcıları yeni modelde daha uzun, daha geniş ve daha alçak bir yapı ortaya çıkarmış. Bir önceki nesilden 5.5 cm daha uzun olan otomobil, iç mekanda da daha geniş bir oturma alanı sunuyor.

“YENİ ELANTRA CESUR BİR KARAKTERE SAHİP”

Hyundai Motor Grubu Başkan Yardımcısı ve Baş Tasarımcısı Luc Donckerwolke, yeni otomobille ilgili olarak; “Birinci nesil gibi, yedinci nesil Elantra da cesur bir karaktere sahip. Ayrıca, Elantra’daki estetik ve alışılmadık çizgiler, otomotiv tasarımında farklı bir çağ başlatıyor. Sahibiyle müthiş bir bağ kurmasını arzuladığımız bu sıradışı tasarım dilinde geometrik hatlara, sert geçişlere ve bölünmüş gövde parçalarına fazlasıyla yer verdik” dedi.

İÇ MEKAN ŞIK VE ETKİLEYİCİ

Elantra C segmentinde ilk kez kablosuz Apple Car Play ve Android Auto bağlantı özelliği sunuluyor.

Hyundai Elantra’nın dış tasarımıyla beraber iç mekanı da son derece şık ve etkileyici görünüyor. Premium bir hava sunan yeni nesil kokpitte koltuk yüksekliği düşürülerek daha alçak bir oturma pozisyonu elde edilmiş. Ayrıca, düşük ağırlık merkezi sayesinde de sürüş dengesi artırılmış. Yatay bir şekilde konumlandırılan kokpitte iki adet 10,25 inç’lik LED ekran kullanılmış. Bu ekranlar multimedya sisteminde ve göstergelerde kullanılarak araca muazzam bir teknolojik özellik katıyor. Ayrıca, Elantra’da sunulan kablosuz Android Auto ve Apple Car Play özellikleri de bu ekranla kombine bağlantı özelliği sunuyor. Estetik açıdan farklı bir duruş sergileyen Elantra’nın süspansiyon sistemi de konfora yönelik. Geliştirilmiş süspansiyon montaj yapısı sayesinde hem dinamizm hem de üst düzey sürüş konforu elde edilmiş.

HYBRID ELANTRA’DA 1.6 LİTRELİK MOTOR GÖREV ALACAK

Hyundai, Elantra modelinde ilk kez hibrit motor teknolojisine yer veriyor. Böylelikle markanın çevreci modeler gamına dahil olan Elantra Hybrid, 1.6-litrelik GDI Atkinson çevrimine sahip dört silindirli benzinli motora kavuşmuş oluyor. Elantra Hybrid’de benzinli motora ek olarak 32 kw’lik bir elektrikli motora da yer veriliyor. Her iki motorun birleşmesiyle toplam 139 beygire ulaşan Elantra, daha dinamik ve daha ekonomik bir sürüş vaad etmiş oluyor.

YAKIT AVANTAJI SUNUYOR

Tasarım Harikası Hyundai Yeni Elantra Tanıtıldı
Hyundai Yeni Elantra’da hibrit versiyona da yer vererek daha fazla yakıt ekonomisi sunuyor

Hyundai’nin geliştirilmiş 6 ileri çift kavramalı şanzımanıyla donatılan bu versiyon, daha hızlı vites geçişleriyle rakiplerinden ayrılıyor. Ayrıca, kullanılan yüksek verimli elektrikli motor sayesinde düşük hızlarda anlık tork elde ediliyor ve böylelikle benzinli motorun devreye girmesi engellenmiş oluyor. Bu yeniliğin en büyük avantajı, otomobile yakıt ekonomisi kazandırıyor olması. Yüksek hızlarda ise devreye giren benzinli motorla beraber daha dinamik ve etkili bir sürüş elde ediliyor.

Teknolojideki en son gelişmeleri desteklemeye devam eden Hyundai, Elantra’da isteğe bağlı olarak dijital anahtar sistemi sunuyor. Akıllı telefon tabanlı Hyundai Dijital Anahtar, fiziksel bir anahtar olmadan kapıların açılmasına ve motorun çalıştırılmasına olanak sağlıyor. Özel bir mobil uygulama indirilerek kullanılabilen bu sistem, Yakın Alan İletişimi (NFC) ve Bluetooth (BLE) teknolojisini kullanıyor. Bu sistem, aynı aileden bir kaç kişinin aracı aynı anda kullanmasına da olanak sağlıyor.

Aracın sahibi dışında kullanım gerektiğinde ise geleneksel anahtar devreye giriyor. Hyundai Dijital Anahtar, şimdilik sadece Android işletim sistemini kullanan telefonlarla uyumlu şekilde çalışıyor.

ELANTRA’DA ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

  • Tamamen yeni bir platforma sahip yedinci nesil kompakt sedan
  • Daha uzun dingil mesafesi, daha geniş gövde ve daha düşük tavan çizgisi
  • Duygusal Sportiflik tasarım kimliğine sahip ikinci Hyundai modeli
  • Yenilikçi tasarım teknolojisiyle ulaşılabilir egzotik dört kapılı coupe görünümü
  • Seri olarak üretilen ilk Elantra Hibrit
  • Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıyı teknolojisi
  • Akıllı telefon veya NFC kart ile eşleştirilebilen Hyundai Dijital Anahtar teknolojisi
  • Derin anlama teknolojisine sahip doğal ses tanıma ve sesli özellik komut sistemi
  • Standart SmartSense güvenlik donanımları
  • Kokpitte kullanılan iki adet 10,25 inç multimedya ekranı
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu