Yeni Modeller

“Yeni Fabia bizi hedeflerimize ulaştıracak”

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, kasım ayında Türkiye'de satışa sunulacak olan Yeni Fabia’nın satış ve pazar payı hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynayacağını belirtti

ŠKODA, B segmentindeki popüler modeli FABIA’nın dördüncü neslini, online olarak gerçekleştirilen dünya prömiyeriyle tanıttı. Segmenti içerisinde en geniş otomobil olan FABIA, artırılmış konfor özellikleri, birçok gelişmiş güvenlik ve asistan sistemleriyle birlikte iddiasını daha da artırdı.

Modüler MQB-A0 platformu üzerine yapılan Yeni FABIA, ŠKODA markasının yüksek fonksiyonellik, geniş iç hacim, Simply Clever özelliklerini daha ileriye taşıyarak yenilendi. ŠKODA ürün gamında 20 yılın üzerinde bir model olan FABIA, son jenerasyonuyla birlikte evrimleşerek her alanda geliştirildi. 22 yılda 4.5 milyondan daha fazla satış adediyle birlikte FABIA, ŠKODA markasının temel modellerinden biri haline geldi. FABIA, OCTAVIA’nın ardından en çok üretilen ŠKODA modeli olma unvanıyla da öne çıkıyor.

Yüce Auto ŠKODA Genel Müdürü Zafer Başar

BAŞAR: YILIN İLK 4 AYINDA 12 BİN 42 ADET OTOMOBİL SATTIK

Yeni FABIA’nın satış ve pazar payı hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynayacağını belirten Yüce Auto ŠKODA Genel Müdürü Zafer Başar “ŠKODA pazara sunduğu her yeni modelde markanın tasarım, donanım ve teknolojindeki geldiği noktayı gözler önüne sermekte ve her yeni modelinde bu ayrıcalığını hissettirmektedir. Dünya lansmanı yapılan Yeni FABIA’nın da sunduğu mükemmeliyetçilik felsefesinin ülkemizde de beğenileceğine eminiz. 2021 yılının ilk 4 ayında 12 bin 42 adetle binek otomobil pazarında yüzde 5.9 pazar payı ile en çok satan ilk 5 marka arasında yer almamız da markamızda yaşanan bu değişim ve gelişimi göstermektedir. Yeni FABIA da gerek tasarımı gerekse özellikleri ile hedeflerimize ulaşmamıza büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

“BU YIL 7 MODELİMİZLE 40 BİN ADETLİK SATIŞ HEDEFİMİZ VAR”

Başar “2021 yılında 7 modelimizle 40 bin adetlik bir satış hedefimiz bulunuyor. Kasım ayında Türkiye pazarına sunmayı planladığımız Yeni FABIA’nın asıl katkısını 2022 yılında hissedeceğiz. Markamızın uzun vadeli hedefi olan yüzde 7 pazar payı ve ilk 5 marka arasında olma hedefinin dönüm noktası 2021 yılı olacak. Türkiye’de oldukça önemli bir sınıf olan B segmentinde bizi önemli adetlere ulaştıracak ve birçok müşteriyi ŠKODA markasıyla tanıştıracaktır. Yılın ikinci yarısında satışa sunacağımız yenilenen KODIAQ ve Yeni FABIA modellerimiz ile 2022 yılını şimdiden ŠKODA yılı olarak ilan edebiliriz” şeklinde konuştu.

“YENİ FABIA ATLETİK BİR TASARIMA SAHİP

Her detayıyla geliştirilen dördüncü nesil ŠKODA FABIA, büyüdü ve mevcut tasarım dilini yeni nesle uyarladı. Yeni FABIA atletik duruşu, sportif çizgileri ve keskin ön-arka farlarıyla birlikte, daha dinamik ve duygulara hitap eden bir model haline getirildi. Modüler MQB-A0 platformuna geçiş yapmasıyla birlikte aracın içi ve dışı daha da büyüdü.

ŠKODA’nın kristal tasarım detayları çarpıcı duruşu daha ileriye taşınırken ön kapılarda gövde çizgileriyle karakteristik görünüm kazandı. LED teknolojisine sahip keskin hatlara sahip farlar ise, ŠKODA’nın kendine özgü büyüyen ön ızgarasıyla birleştirildi.

YENİ FABIA 111 MM DAHA UZUN OLDU

Dördüncü nesil ŠKODA FABIA, ilk üç nesil ile karşılaştırıldığında ağırlığını korurken içeride ve dışarıda daha büyük hale getirildi. 4,108 mm uzunluğu ile ilk kez dört metre sınırını aştı. Yeni FABIA mevcut nesle göre 111 mm daha uzun. Aks aralığı 94 mm artarak 2,564 mm olurken, 48 mm artışla genişliği 1,780 mm’ye ulaştı. Artan ölçüleriyle birlikte zaten geniş olan FABIA kabini, daha da iddialı oldu.

ŠKODA aynı zamanda FABIA’nın bagajında da 50 litre ile önemli ölçüde bir artış elde etti. Böylece segmentinin en büyük bagajı hacmini daha da ileriye taşıdı. 380 litre bagaj hacmine sahip Yeni FABIA, koltuklar katlandığında 1.190 litre hacim sunuyor.

ŠKODA, FABIA modelini geliştirirken aracı daha sessiz ve akıcı hale getirmek için kapsamlı aerodinami çalışmaları da gerçekleştirdi. Aerodinamik olarak optimize edilen jantlar ve ön tamponun altında aktif olarak ayarlanan soğutma panjurlarıyla yeni FABIA, B segmentinde bir rekor olacak şekilde 0.28 rüzgar direnci kat sayısına ulaşmayı başardı. Akıllı soğutma panjurları, 120 km/s hızda giderken yakıt tüketimini 100 kilometre başına 0.2 litre düşürdü.

GENİŞ VE KONFORLU İÇ MEKAN

Yeni FABIA’nın kabini, duygusal tasarım ve ergonomi arasında kusursuz bir dengeye sahip. Görsel olarak serbest duran karakteristiğiyle bilgi-eğlence sistemi, 9.2 inçe kadar çıkabiliyor. Son teknoloji sistemlerle birlikte FABIA’nın dijital göstergeleri ilk kez 10.25 inç olarak tercih edilebilecek. “Dijital Gösterfe Paneli” sayesinde sürücüler beş farklı temadan kendi tarzlarına uyanı seçebilecekler.

SPORTİF ÜÇ KOLLU DİREKSİYON

Öncekine nesle göre 94 mm daha uzun aks aralığıyla yeni FABIA, özellikle arkadaki yolcular için daha fazla yaşam alanına sahip. FABIA’da artan ferahlık hissi, yenilenen kabin detaylarıyla birlikte daha da ileriye taşındı. Yeni renkler, ambiyans aydınlatmaları ve konfor özellikleriyle birlikte FABIA çok yönlülüğü ve şık tasarımı bir araya getiriyor. Çok fonksiyonlu yeni nesil direksiyon simidi ise, tercihe bağlı olarak sportif üç kollu ve DSG şanzıman için vites kulakçıklarıyla birlikte sürüş keyfini artırıyor.

Daha üst segment araçlarda bulunan ısıtmalı ön cam ve ısıtmalı direksiyon gibi birçok özellik FABIA’da da tercih edilebilecek. Ayrıca yeni nesil FABIA’da, çift bölgeli Climatronic klima da yer alacak. Orta konsolun arkasına yerleştirilen hava kanallarıyla birlikte arkadaki yolcular için de konfor artırıldı.

SİMPLY CLEVER ÖZELLİK

Yeni FABIA, geniş iç hacminin yanı sıra her zaman olduğu Simply Clever akılcı çözümleriyle de pratikliği artırıyor. Yeni FABIA’da beşi tamamen yeni ve sekizi ilk kez FABIA’da olmak üzere 43 akılcı çözüm sunuyor. Bu sayede FABIA, günlük kullanımı kolaylaştıran dokunuşlarla öne çıkıyor.

Bir ŠKODA klasiği olan yakıt depo kapağındaki lastik derinlik ölçerli buz kazıyıcı, A sütununda otopark bileti tutucu, sürücü kapısının içerisinde şemsiye gibi detayların yanı sıra tamamen yeni Simply Clever özellikler de yer alıyor.

Orta konsolda kredi kartı veya otopark bileti için bir klips, kalem tutması için bir elastik bant yer alıyor. Ön koltukların arasında yer alan çıkarılabilir bardaklık ise daha fazla esneklik sağlarken şanzıman tünelinin üzerindeki alan arkadaki yolcularve küçük eşyalar için saklama gözü olarak kullanılabiliyor. Bagajda esnek ve katlanan bölmeler, opsiyonel panoramik tavan için katlanabilir güneş vizörü, akıllı telefon saklama gözleri, iç dikiz aynasında USB-C girişleri kullanışlılığı artıran özelliklerden sadece birkaçı.

AZ YAKIT DAHA FAZLA MENZİL

Yeni nesil ŠKODA FABIA daha fazla motor seçeneğiyle birlikte düşük yakıt tüketimi sunacak. FABIA’da EVO nesil beş motor seçeneği yer alacak. Her biri Euro 6d emisyon standartlarına uygun olan motorlar, 1.0 litre ve 1.5 litre hacminde. 3 silindirli 1.0 litre motorlar, 65 PS, 80 PS, 95 PS ve 110 PS güçlerinde tercih edilebilecek. 1.5 litrelik dört silindirli motor ise 150 PS güç ve 250 Nm torka sahip olacak. Yeni FABIA motor seçeneklerine göre 5 ileri manuel, 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG çift kavramalı otomatik şanzımanla eşleştirilecek. Aynı zamanda FABIA opsiyonel 50 litrelik yakıt deposuyla alınabilecek ve bu sayede WLTP çevrimine göre 900 kilometreden daha fazla menzil kat edebilecek.

YENİ ASİSTAN SİSTEMLERİ

Yeni ŠKODA FABIA segmentindeki en güvenli otomobillerden biri olarak geliştirilmiş aktif ve pasif güvenlik önlemleri sunuyor.

Modüler MQB-A0 platformunun da sağladığı avantajlarla FABIA’nın torsiyonel sertliği de artırıldı. FABIA’da üstün özelliklerin yanı sıra ilk kez Seyahat Asistanı, Park Asistanı ve Manevra Asistanı yer alıyor. Seyahat Asistanı otomatik yönlendirme desteği sağlarken sadece tek tuşla aktif hale getirilebiliyor. 210 km/s hıza kadar çalışabilen Adaptif Hız Sabitleyici, öndeki araca göre hızını otomatik olarak ayarlıyor. Şerit Asistanı, FABIA’nın gerektiğinde otomatik yönlendirmeyle şeritte kalmasına yardımcı oluyor. Geliştirilmiş Kör Nokta Algılama Sistemi, 70 metre uzakta olan araçlara karşı sürücüyü uyarıyor. Park Asistanı ise 40 km/s hıza kadar çalışıyor ve direksiyonu otomatik olarak yönlendiriyor. Manevra Asistanı, park sırasında aracın önündeki ve arkasındaki engelleri tespit ederek otomatik fren uygulayabiliyor. Trafik İşaretleri Tanıma, Yaya ve Bisikletli Algılamalı Ön Asistan da FABIA’nın yeni özellikleri oldu.

Aynı zamanda yeni FABIA, sürücü ve ön yolcu, perde hava yastıkları ve ön yan hava yastıklarını standart olarak sunuyor. Opsiyonel sürücü diz ve arka yan hava yastıkları ile güvenlik seviyesi daha ileriye taşınarak dokuz hava yastığıyla donatılabiliyor

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu