Yeni Modeller

Yeni Skoda Fabia, Türkiye’de satışa sunuldu

 

BAŞAR: FABIA BİR ÇOK MÜŞTERİYİ MARKAMIZLA
İLK KEZ TANIŞTIRACAĞINA İNANIYORUZ

Yeni modelin basın toplantısında konuşma yapan Yüce Auto-ŠKODA Genel Müdürü Zafer Başar, FABIA’nın gelişinden heyecan duyduklarını belirterek, “Ülkemizde de sınıfının en beğenilen modellerinden biri olan FABIA showroomlarımızda satışa sunuldu. FABIA’nın da gelmesiyle pazardaki temsil oranımız yüzde 92.8’e çıktı. Bir tek elektrikli modellerimiz kaldı. Onlarda 2024 yılında aramızda katılacak ve o zamana kadar tüm bayi teşkilatımız altyapısını oluşturmuş olacak. Kısaca bugün için her segmentte aracımız var diyebiliriz. ŠKODA olarak pazara sunduğumuz her yeni modelde markanın tasarım, donanım ve teknolojide geldiği noktayı bir adım daha ileri götürüyor. Türkiye’de oldukça önemli bir sınıf olan B segmentinde FABIA’nın da birçok müşteriyi markamızla ilk kez tanıştıracağına inanıyoruz. 2014 yılında satışa çıkan FABIA’nın 3.ncü neslinin müşteri portföyü 39,5 yaş ortalamasındaydı. 4. nesil FABIA’nın öne çıkan üstün özellikleri ve sürüş dinamikleri ile yaş ortalamasını 35-36’lara çekmesini bekliyoruz” dedi.

Yüce Auto-ŠKODA Genel Müdürü Zafer Başar

“MÜŞTERİLERİMİZİN YÜZDE 30’U KADIN”

Başar” 2018 yılında yeni ürün gamının oluşmasıyla beraber müşteri kimliğimizde de büyük değişiklikler olduğunu gördük. Ortalama müşteri yaşımız 5 yaş birden düşerek 42’ye indi. Yeni ŠKODA konsepti daha genç bir nüfusa hitap ediyor. 2018 yılına kadar müşterilerimizin yüzde 25’i kadındı. Bugün yüzde 30 seviyesine ulaştı. Kadınların sevdiği, beyaz yakalıların tercih ettiği bir marka haline geldik. Büyümemizde bireysel müşterilerimiz önemli bir rol oynuyor. O yüzden filo satışlarımızı toplam satışlarımız içerisinde yüzde 25 civarında tutmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞAR: KABLO KRİZİ PLANLARI DEĞİŞTİRDİ

Pandemi ile birlikte ortaya çıkan çip krizinin ardından yaşanan Ukrayna-Rusya savaşının da otomotiv üretiminde birçok komponentin bulunamamasına yol açtığını belirten Zafer Başar “Kablo demeti temin ettiğimiz bir fabrikanın üretime ara vermesiyle araç üretimi planlarında da büyük değişiklikler oldu. Bugüne kadar Pazar tahmini yapılırken müşteri, ekonomi veya siyasi konjöktör takip edilirdi. Ama hiçbir zaman Pazar tahmini yaparken fabrikadan kaynaklanan teknik sorunlar bizim için bir kriter olmazdı. Yeterli araç gelecek ve satacağız diye planlardık. Ancak fabrikadan bir bilgi geliyor ve o bilgi doğrultusunda hareket ediyoruz “dedi.

BAŞAR: HEDEFİMİZ 2022 YILINDA 25 BİN ARAÇ SATMAK

ŠKODA’nın 2022 hedeflerini de açıklayan Başar “2022 yılında 25 bin aracın üzerinde satış hedefimiz bulunuyor. FABIA’da ise normal şartlarda bir üretim olsaydı minimum 6 bin adet satabileceğimizi planlıyorduk. Ama şu dönem toplam satışımızın yüzde 10’unu oluşturacak FABIA satışı hedefliyoruz. 2021 yılında hedefimiz 40 bin araç satmaktı ve ilk 6 ayda bu tempoyu yakalamıştık. Bu yılki hedefimiz de 50 bin araç satmaktı. Ürün gamımızda buna el veriyordu. Bu rakama sonunda ulaşacağız ancak arz sorununun ortadan kalkması gerekiyor“ şeklinde değerlendirdi.

YENİ FABIA LANSMAN RENGİ VE TASARIMIYLA BÜYÜLEDİ

ŠKODA FABIA dikkat çekici tasarımını yeni nesilde daha ileriye taşımayı başardı. Mevcut ŠKODA tasarım dilini atletik oranlarla daha dinamik hale getiren FABIA, bunu sofistike detaylarla da birleştirdi. Aerodinamik olarak optimize edilen jantlar, aerodinamik aynalar ve aktif ayarlanabilir soğutma panjurları, 0.28 cd rüzgar direnci katsayısıyla sınıfında yeni bir rekora imza atılmasını sağlıyor.

Yeni dinamik tasarıma sahip FABIA’nın ön kısmını göz alıcı altıgen ön panjurla birlikte keskin ve daralan ön farlar domine ediyor. Bununla birlikte bagaj kapısına uzanan iki parçalı arka far grubu tasarımı, Yeni ŠKODA FABIA’nın arka tarafının da görsel olarak daha geniş ve etkileyici görünmesini sağlıyor.

Modüler MQB-A0 platformuna geçiş yapan yeni FABIA, her açıdan önceki nesle göre iyileştirildi. Ağırlığı hemen hemen aynı kalmasına rağmen FABIA 4,108 mm ile önceki nesle göre 111 mm daha uzun oldu ve dört metre uzunluğu aşan ilk FABIA olarak öne çıkıyor. Önceki nesle göre 94 mm artışla 2,552 mm aks aralığına sahip FABIA’nın genişliği 48 mm artarak 1,780 mm oldu. Aynı zamanda yeni FABIA, 8 mm daha alçak olarak tasarlandı.

Büyüyen dış ölçüler, yaşam alanında da büyük bir genişleme sağladı. ŠKODA aynı zamanda zaten iddialı olan FABIA bagaj hacmini 50 litre artırarak 380 litreye çıkardı ve sınıfının en büyük bagaj hacmini sunma iddiasını devam ettirdi. Arka koltuklar katlandığındaysa, bagaj hacmi 1,190 litreye çıkıyor.

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ İÇ MEKAN

Yeni ŠKODA FABIA’nın kabini de, büyüyen dış ölçüleriyle birlikte daha da genişledi. Daha fazla konfor özelliği sunan FABIA’da duygusal tasarım ve ergonomi arasında kusursuz bir denge yakalandı. ŠKODA’nın mevcut iç mekan tasarım konsepti korunurken, yeni renk temaları ve serbest duran bilgi-eğlence ekranı adapte edildi. Daha büyük hava kanalları ve göstergelerin yanlarına konumlandırılan FABIA yazıları, görsel dokunuşlar olarak dikkat çekiyor. Bununla birlikte yeni FABIA, ŠKODA’nın en yeni modellerinde sunduğu iki kollu şık direksiyonla çekiciliğini artırıyor.

FABIA’da önceki nesle göre artan 82 mm aks aralığı, özellikle arka yolcular için yaşam alanını çok daha fazla artırdı. 2,552 mm’lik aks aralığı 1996 tanıtılan ilk nesil ŠKODA OCTAVIA’yı dahi geride bıraktı. Yeni ŠKODA FABIA’nın şık kabin tasarımı, aynı zamanda 16 saklama gözü seçeneğiyle yüksek fonksiyonelliği de ardında barındırıyor. Toplam saklama gözü kapasitesi, arkadaki yolcular için iki bardaklık ve orta kol dayama gözünün altındaki alanlar da dahil olmak üzere 108 litrelik saklama alanı sunuluyor. Bu da FABIA’nın günlük sürüşlerde ve uzun yolculuklarda vazgeçilmez bir yol arkadaşı olmasını sağlıyor.

DAHA FAZLA AKILCI ÇÖZÜM

Yeni FABIA, geniş iç hacmini, markanın olmazsa olmazı “Simply Clever” çözümleriyle birleştirmeye devam ediyor. Günlük hayatı kolaylaştıran ve sürüş keyfini artıran sayısız pratik çözüm, otomobilin fonksiyonelliğini de üst seviyeye çıkarıyor.

Bir ŠKODA klasiği olan yakıt depo kapağındaki lastik derinlik ölçerli buz kazıyıcı, A sütununda otopark bileti tutucu, sürücü kapısının içerisinde şemsiye gibi detayların yanı sıra tamamen yeni Simply Clever özellikler de yer alıyor.

Katlanan ön yolcu koltuğu, ön yolcu koltuklarının arkasında iki akıllı telefon saklama gözü, çok fonksiyonlu saklama cebi, iç dikiz aynasında USB-C girişi, Bagajda esnek ve katlanan bölmeler, arkada okuma lambası, ön koltukların arasında yer alan çıkarılabilir bardaklık, akıllı telefon saklama gözleri gibi kullanışlılığı artıran özellikler olarak öne çıkıyor.

TÜRKİYE’DE İKİ FARKLI DONANIM SEVİYESİYLE SATIŞA SUNULDU

Dördüncü nesil FABIA, Türkiye’de iki farklı donanım seviyesiyle satışa sunuldu. Buna göre FABIA, Elite ve Premium olmak üzere beklentileri aşan iki donanım seviyesine sahip. Giriş seviyesi Elite donanımı, 6 adet hava yastığı, Ön Bölge Frenleme Asistanı, Uzun Far Asistanı, anahtarsız çalıştırma, 6.5 inç dokunmatik multimedya ekranı, Smartlink, 15 inç jantlar ve Bi-LED ön farlar gibi donanımlarla öne çıkıyor.

Bununla birlikte FABIA Premium donanım seviyesinde 8 inç dokunmatik ekran, 6 hoparlör, ŠKODA Surround sistemi, çift bölgeli otomatik klima, 15 inç alaşım jantlar, ambiyans aydınlatması, krom cam dekoru, yükseklik ve bel destek ayarlı ön koltuklar, ön sis farları ve görsel destekli arka park mesafe sensörleri gibi donanımlar yer alıyor. Yeni FABIA, isteğe bağlı olarak Anahtarsız Giriş Sistemi, 10,25’’ dijital gösterge paneli, 18’’ boyuta erişen jant seçenekleri, Adaptif Hız Sabitleyici, Şerit Değiştirme Asistanı gibi tasarım, güvenlik ve konfor odaklı ekipmanlarla da tercih edilebiliyor.

Yeni FABIA tüm bu özelliklerle birlikte ŠKODA markasının giriş seviyesi modeli olarak yüksek kaliteyi, yüksek fonksiyonelliği, birçok Simply Clever özelliği ve konforu bir arada sunuyor.

COLOUR CONCEPT İLE ÖZEL BİR SERİ

Yeni FABIA, Colour Concept seçeneği ile daha özel hale getirilebilecek. İki farklı renkle kombine edilebilen gövde renkleri, otomobili daha şık ve kişiselleştirebilmeye olanak sağlıyor. Colour Concept Siyah veya Colour Concept Gri’den birisi tercih edildiğinde gövde rengi, tavan, A sütunu, ayna kapakları ve jantlar tercih edilen Colour Concept renginde geliyor. Bu özel versiyonda aynı zamanda renkli jantlar 17 inç olarak tercih edilebilerek otomobilin dinamik duruşu desteklenebiliyor.

Yeni FABIA’da iki motor üç güç seçeneği alternatifi

FABIA, düşük tüketim yakıt tüketimine sahip 1,0 TSI motor seçeneğini iki farklı güç çıkışı ile sunuyor.  95 PS gücündeki versiyon, 5 ileri manuel şanzımana sahip ve 175 NM tork üretiyor.  Bu versiyon, atmosferik motorlara kıyasla dinamik bir sürüş karakteri ortaya koyarak yüksek sürüş keyfi sunmak konusunda iddiasıyla öne çıkıyor. Yalnızca 7 ileri DSG şanzımanla tercih edilebilen 1,0 TSI motorun üst versiyonu ise 110 PS güç ve 200 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 9,9 saniyede tamamlayan bu ünite, 100 km’de ortalama 4,6 litre yakıt tüketerek verimlilik konusunda da iddialı değerler ortaya koyuyor.

FABIA yeni teknolojilerle güvenlikten ödün vermiyor

Yeni FABIA, modüler MQB-A0 platformu üzerine inşa edilmesiyle birlikte aktif ve pasif güvenlik özellikleriyle standartları daha ileriye taşıyor. Tüm donanımlarda standart sunulan 6 adet hava yastığının yanı sıra Ön Bölge Frenleme Asistanı ve Uzun Far Asistanı gibi otomobili tehlikeli durumlara karşı proaktif olarak koruyan sistemler standart donanımda yer alıyor.

İsteğe bağlı olarak sunulan Adaptif Hız Sabitleyici, Şerit Takip Asistanı, Şerit Değiştirme Asistanı gibi özellikler de FABIA’nın teknolojik altyapısına uygun sistemler olarak öne çıkıyor.

Bağımsız test kuruluşu Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen çarpışma testlerinde 5 yıldız alarak sınıfının en güvenli araçlarından biri olduğunu da kanıtlayan FABIA, başarısını daha da ileriye taşıdı. Bileşenlerin yüzde 80 oranında yüksek dayanımlı çelikten oluştuğu MQB-A0 platformu da, FABIA’nın olası darbelere karşı yüksek dirence sahip olmasını sağlayarak güvenliği artırıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu