Sürüş İzlenimi

Seat Cupra Leon’u gören dönüp bir daha bakıyor

Seat’ın efsane modellerinden Cupra Leon, bu hafta konuğumuz oldu. Araç o kadar dikkat çekiyor ki yollarda veya park halinde bile görenler dönüp bir daha bakıyor. Cupra Leon sportif ve performans özellikleriyle öne çıkıyor.

Seat’ın kendi bünyesinde bağımsız bir marka olarak yarattığı Cupra, sportif sürüşü teknoloji ile birleştirerek otomobilseverlere benzersiz bir deneyimi sunuyor. Aracın tasarımına baktığınızda standart Leon’dan farkını anlamak için ön ızgarada bulunan Cupra logosu, yanda yer alan farklı jant gurubu, farklılığını ortaya koyuyor. Otomobilin diğer farkı ise iki tane depo kapağı girişinin olması. Arka bölümde ise feyk egzoz çıkışları yer alırken, Cupra logosu bagaj kapağının ortasına konumlandırılmış. Bagaj açma butonunun üstünde ise yine marka logosu dikkatleri üzerine çekiyor.

LOGONUN İLHAM KAYNAĞI

Cupra logosunun ilham kaynağı, kabile toplumlarının cesareti, korkusuzluğu ve kararlılığından geliyor. Bu tasarım, iç içe geçmiş, simetrik iki “C” harfinden oluşuyor ve marka için bir logo olmanın çok ötesinde, aslında daha çok bir sembol olarak görülüyor. Logoda yer verilen bakır rengi modelin rafine karakterini kusursuz bir biçimde yansıtıyor. Full led mercekli ön farlarla modelin çarpıcı görünüşü tamamlanıyor. Yuvarlak şekilli sis farları ile faklı bir duruş sergiliyor. Hem şık, hem güçlü tasarım, dinamik led arka sinyal lambalarıyla sürdürülüyor. Araca görsel bir genişlik kazandıran ve modern bir görünüm oluşturmakla kalmayıp, aracın dikkat çekmesine yardımcı olan uçtan uca uzanan “Infinite Led” arka farlar ile güçlü tasarım tamamlanıyor.

KONFORLU İÇ MEKAN

Belki de Cupra Leon’un standart versiyondan ayırmayan tek yer kokpit alanı olabilir. Burası neredeyse birebir standart Leon’a benziyor. Koltukların tasarımı bu ayrımı biraz daha iyi yaptırsa da, geri kalan alanlarda neredeyse birebir benzer bir kokpit tasarımı hakim. Orta konsolda büyük bir ekran kullanılmış ve gösterge paneli de oldukça başarılı. Arka bölümde sunulan baş ve diz mesafesi de standart versiyonla birebir aynı. Eşya gözü konusunda cömert olan model, kapı içlerinde, vites önünde, arkasında ve kolçakta yeteri kadar alan sunmuş. Aracın kilitleri açıldığı anda zemine Cupra logosu yansıtılırken, direksiyon ve spor koltuklar ise hafif bir ışıkla aydınlatılıyor. Formentor, sürücü ve yolcularını yüksek kaliteli iç tasarımın konforuyla çevreliyor.

SPOR KOLTUKLAR SPOR SÜRÜŞ HİSSİ VERİYOR

Petrol Mavisi ve Siyah renklerde sunulan “Bucket” tip spor koltuklar, spor bir sürüş hissi için alçak şekilde konumlandırılmış. Ayrıca daha ergonomik bir oturma pozisyonu sağlayan koltuk tasarımı yola çıkmadan da aracın dinamik yapısını hissettiriyor. 10,25” Dijital gösterge panelinden ihtiyaç olunan tüm bilgilere kolaylıkla erişilebiliyor. Cupra modelleri için özel olarak geliştirilen spor görünüm, sürücünün hız ve devirleri daha net bir şekilde görmesine olanak tanıyor.

1.4 LİTRELİK E-HIBRIT MOTOR

Hibrit versiyon 1.4 litrelik e-Hibrit motor ile geliyor. 245 Bg güç ve 250 nM tork değerine sahip olan motor, sadece piller dolu iken bu gücü size sağlıyor. Piller boş olduğu durumda 150 Bg güç ve 250 Nm tork değerini model size sağlayabiliyor. 6 ileri DSG şanzıman ile kombine edilen model, 0-100 km/s hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlıyor. Tam dolu piller ile 55-60 km menzil dunabilen modelin tüketim verisi ise 1.3 litre. Sakin kullanımda bu tüketim verilerine rahatça ulaşabiliyorsunuz.

BAŞARILI YOL TUŞUTU İŞE GÜVEN VERİYOR

Sert süspansiyon üzerine inşa edilen Cupra Leon standart kullanımda, bozuk yollarda sürücüyü ve yolcuları hiç sarsmıyor. Biraz yol ve rüzgar sesi alan araç, yüksek devir çevirme anında ise rüzgar sesini unutturuyor. Limitleri zorlanan model önden çok az kayma yaşatabiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu