Yeni Haberler

10 kişiden 8’i elektrikli otomobil istiyor

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı pandemide sıfır emisyonlu elektrikli araçların önemi daha da ortaya çıktı. Lease Plan’ın araştırması da bu durumu kanıtladı. Türkiye’deki 10 kişiden 8’i elektrikli araç sahibi olmak istiyor.

 

LeasePlan, Mobilite İçgörü Raporu’nun “Yeni Normal” bölümünü yayınladı. Covid-19’un dünya genelinde mobilite alışkanlıkları üzerindeki etkisiyle ilgili değerlendirmelerin yer aldığı araştırmaya göre, Covid-19 dünyadaki sürücülerin iklim değişikliğiyle mücadeleye olan farkındalıklarını artırdı. Sürücülerin yüzde 53’ü salgının başlangıcından bu yana iklim değişikliğinin ciddi bir küresel tehdit olduğunun farkına vardı. Bu kapsamda, sürücülerin yüzde 47’si temiz havaya erişim ve iklim değişikliğiyle mücadelede aktif rol oynamak için ilk fırsatta sıfır emisyonlu araçlara geçiş yapmak istiyor. Ayrıca, katılımcıların yüzde 65’i salgınının başlangıcından bu yana toplu taşıma yerine farklı alternatiflere yöneldiklerini belirtirken, yüzde 76’sı şahsi araçlarını kullanmayı tercih ediyor. Sürücülerin yüzde 79’u ise pandemi sürecinde kendi araçlarına sahip olmanın güvenliği ve rahatlığı konusunda daha bilinçli hale geldiklerini belirti.

 TÜRKLER İLK SIRADA

Söz konusu rapora göre, Türkiye Covid-19 sonrası en yüksek mobilite tercihi ve en yüksek iklim farkındalığı değişiklik yüzdesi olan ülkeler arasında yer aldı. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 81’i, “Hava kalitesini sürdürmeye yardım etmek için artık sıfır emisyonlu bir araç tercih etme ihtimalim daha yüksek” diyerek bu konuda en yüksek tercihi yaparken, “Elektrikli bir araca geçiş yaparak kendi karbon ayak izimi azaltma ihtimalim daha yüksek” diyen ülkeler arasında yüzde 77 ile ilk sırada geldi. LeasePlan’in Mobilite İçgörü Raporu’nun “Yeni Normal” çalışmasında 5 yıl içerisinde yeni araç alma ihtimali en yüksek kişilerin başında yine açık ara Türkler geldi. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 84’ü önümüzdeki 5 yıl içerisinde yeni bir araç satın almak veya kiralamak istediklerini belirtti.

COVİD-19 TERCİHLERİ DEĞİTRİDİ

Türkiye, Covid-19 sonrası en yüksek mobilite tercihi değişiklik yüzdesi olan ülkeler sıralamasında da önde gelen ülkeler arasında yer aldı. Covid-19 sonrasında en çok “Kendi aracıma sahip olmanın konforunu daha iyi fark ettim” diyen ülke yüzde 92 ile Lüksemburg olurken, en çok “Artık diğer ulaşım yöntemlerine kıyasla kendi aracımı kullanmayı daha rahat buluyorum” diyen ülke yüzde 87 ile İtalya oldu. “Artık toplu taşımayı kullanma ihtimalim daha düşük” sözlerine en çok katılan ülke de yüzde 78’le Yunanistanlı sürücüler olarak dikkat çekti. LeasePlan’in araştırmasına katılan ülkeler arasında “Araç kullanımımla ilişkili maliyetlerden tasarruf etme yöntemleri bulmakla daha çok ilgileniyorum” sözlerine en çok katılan ülke ise yüzde 78’le Türkiye oldu.

ELEKTRİKLİ HAFİF ARAÇLARA DA TALEP ARTIYOR

Raporda, katılımcıların yüzde 47’si pandeminin başlangıcından bu yana online alışveriş yapmayı ve günlük ihtiyaçları için eve teslimatı tercih ettiklerini belirtti. Bu sonucun, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de artış gösteren Hafif Ticari Araç (LCV) talebini destekler nitelikte olduğu gözlerden kaçmadı. Katılımcıların yüzde 47’si söz konusu teslimat araçlarının neden olduğu trafik ve kirliliğin Covid-19 sonrasında da devam edeceği endişelerini dile getirirken, ticari araç sürücülerinin yüzde 61’i kirliliği azaltmak için sıfır emisyonlu araçlara geçiş yapılabileceğini bildirdi. Taşımacıların yüzde 75’i bu geçişin Elektrikli Hafif Ticari Araçlar (eLCV) ile yapılabileceğini belirtti. Ayrıca, ticari araç sürücüleri trafik sıkışıklığını azaltmak için gerektiğinde hafif ticari araçlarını diğer işletmelerle paylaşmaya sıcak baktıklarını da belirtti.

LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay

OKTAY: VERGİ VE ALTYAPI DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Araştırma sonuçlarını değerlendiren LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Türkiye’nin de dahil olduğu 22 ülkede gerçekleşen Mobilite İçgörü Raporu’nun sonuçları gösteriyor ki, hava kalitesini koruma farkındalığı ve bu farkındalık ile doğa dostu enerjilerle çalışan bir araç edinme isteği ülkemizde çok yüksek. LeasePlan olarak sıfır emisyona geçişi hızlandırmak adına çalışmalarımıza birkaç sene önce global olarak başladık ve birçok ülkede aldığımız inisiyatiflerin olumlu sonuçlarını görüyoruz. Türkiye pazarında özellikle sıfır emisyonlu araçlarda seçenekler Avrupa’daki kadar çok olmasa da buradaki hızlanma ve artan bilinç düzeyi umut verici. Tabii bu seçeneklerin daha ulaşılabilir olması adına vergi ve altyapı desteği çok önemli” ifadelerini kullandı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu