Yeni Modeller

Berkel: Sattığımız her 3 araçtan ikisi SUV

Berkel, Biz de Hyundai olarak yıl boyunca SUV modellerimize ağırlık verdik. Tucson ve Kona modellerimizin satışı, toplam satış rakamlarımız içinde yüzde 65’e tekabül ediyor. Yani sattığımız her 3 araçtan ikisi SUV modelimiz oldu.

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, otomotiv sektörünün  2020-2021 yılını değerlendirdi.  Berkel”Dünya genelini etkisi altına alan pandemi sebebiyle ülke ekonomilerinin fazlasıyla etkilendiği bir yılı geride bırakıyoruz. Global ekonominin zirvesinde yer alan otomotiv endüstrisi, pandemi süreciyle birlikte Asya, Avrupa ve Amerika pazarlarında duruşlar yaşadı. Bu da üretim ve satışta ciddi kayıplar verilmesine neden oldu. Özellikle Avrupa’da birçok ülkede markalar ve bayiler operasyonlarını yıl içerisinde belirli dönemlerde geçici süreliğine durdurmak zorunda kaldı” dedi.

YILIN İLK YARISI OLUMSUZ GEÇTİ

Berkel sözlerini şöyle sürdürdü “Türkiye’de ise alınan önlemler sayesinde üretimde kısa süreli kesintiler yaşansa da otomotiv sektöründe eşi benzeri olmayan inişli-çıkışlı bir yıla tanıklık ettik. Bildiğiniz üzere 2018 yılında yaşadığımız krizin etkileri 2019 yılında devam etti. 2020’nin bizim için daha olumlu geçmesini beklerken COVID-19 salgınıyla karşı karşıya kaldık. Yılın ilk yarısında bu olumsuz etki fazlasıyla yaşandı.

Ancak Haziran ayından itibaren normalleşmeye geçilmesi ve sağlanan destekler sayesinde Türkiye pazarında hızla artan bir satış grafiği yakalandı. Pandemi nedeniyle bireysel araç sahiplenme isteği bunda önemli bir rol oynadı. Kredi faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin altına inmesiyle 2018’den bu yana ötelenen satışlar hızlı bir şekilde alıma dönmeye başladı. Ayrıca yılın son döneminde ve 2021’de planlanan talepler de öne çekildi” diye konuştu.

“2020 YILI PAZARI 770 BİN ADET SATIŞLA KAPATACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ”

Sektördeki bu ivmelenme ve yüksek satış adetleri açıkçası pek de beklediğimiz sonuçlar değildi diyen Berkel sözlerini şöyle sürdürdü, “Eylül ve Ekim ayları tarihi zirveleri görmemizi sağladı. Kasım’da bir yavaşlama olsa da Aralık ayının da en az 100 bin adetlik toplam satışla tamamlanacağını düşünüyoruz. Böylece 2020 yılının, bir önceki yıla göre yüzde 60’tan fazla artışla 770 bin adet ve üstünde kapanacağını öngörüyoruz.

KONA EN ÇOK TERCİH EDİLEN  SUV OLDU

Biz de Hyundai olarak yıl boyunca SUV modellerimize ağırlık verdik. Tucson ve Kona modellerimizin satışı, toplam satış rakamlarımız içinde yüzde 65’e tekabül ediyor. Yani sattığımız her 3 araçtan ikisi SUV modelimiz oldu. Tucson modelimiz kendi segmentinde ikinci, Kona da B-SUV segmentinde en çok tercih edilen SUV oldu. Yeni i20 modelimizin de getirdiği ivmeyle yılı planlarımız dahilinde tamamlamayı öngörüyoruz.

BERKEL: FAİZLERDE BİR DÜŞÜŞ BEKLENEBİLİR

Bu yılın son çeyreğinde artan piyasa faiz oranlarına paralel olarak otomobil kredi faiz oranlarında da artış gözlemlendi. Önceden yüzde 1’in altında yer alan oranlar şu an 1,50 seviyelerinde bulunuyor. Bu şekilde 2021 yılında da satışlarda ilk yarıda yavaşlama olması muhtemel görünüyor. Mevcut ekonomik ve siyasi koşulların da etkisiyle yılın ilk yarısının zorlu geçeceğini ve satışlarda düşüş yaşanacağını öngörüyoruz. Fakat devamında, pandemiye karşı aşılamanın da yaratacağı olumlu etkiyle yaz aylarından itibaren tekrar canlanma yaşanmasını ve ikinci yarısının daha iyi olmasını bekliyoruz. Bu süreçte faizlerde de bir düşüş beklenebilir. Bu doğrultuda 2021 yılı satışlarının da 2020 yılı civarında gerçekleşeceğini düşünüyoruz” dedi.

BAYON CUV MODELİMİZ DE GELECEK

Berkel “Biz Hyundai Assan olarak 2020’de Yeni i10 ve Yeni i20’nin üretimine başlayarak yılı üretim ve ihracat rakamlarımızda hedeflerimiz doğrultusunda tamamladık. 2021’in ilk çeyreğinde Yeni i20 N ve N Line ile birlikte uzun süredir beklediğimiz Bayon isimli CUV modelimizin de üretimine ve satışına başlayacağız. Bu modellerimiz de bize artı bir ivme kazandıracak.

Yerli araçlarımızın yanı sıra B-SUV segmentindeki lider modelimiz Kona yenilendi ve Aralık ayı itibariyle satışına başladık. Yılın ilk yarısında baştan aşağı yenilenen Tucson ve Elantra modellerimizi satışa sunacağız. Belli bir süredir üstünde çalıştığımız Kona’nın elektrikli versiyonunu da makyajlı haliyle Türk tüketicisiyle buluşturacağız. Ayrıca Santa Fe modelimizi de yenilenen tasarımı ve 1.6 lt motoruyla sunup güçlü SUV ailemizi daha da güçlendirmeyi arzuluyoruz. Böylece tüm model yelpazemizi yenilemiş olacağız. Herşeyden önce yine sağlık diyeceğimiz 2021’in hem Hyundai Ailesi’ne hem de otomotiv endüstrisiyle Türkiye pazarına olumlu bir katkı getirmesini diliyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu