Yeni Haberler

2. el otomobil fiyatları düşecek mi?

Şu an tüm markalarda sıra var. Paranızla bile araç bulamıyorsunuz. Sıfır araç olmayınca 2. El almak en kolay çözüm.

Pandemi nedeniyle tüm dünyada sanayi üretimine ara verildi. Herkes kendi ülkesine kapandı. Parası olan harcayacak yer veya gidecek bir ülke bulamadı. Bütün dünyada yavaş yavaş normalleşmelere gidiliyor. İnsanlar toplu taşımalardan kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak kalmaya çalışıyor. Bu yüzden bir yerden bir yere gitmek için özel araçlar tercih ediliyor.

Araç sahibi olmayanlar da imkânları zorlayarak bir otomobil almak için şartları oluşturmaya çalışıyor. Bu bütün dünyada böyle. Dolayısıyla araç alımında talep patlaması oldu. Otomotiv sanayi ve bunun yan sanayi üreticileri de zorunlu tatil sonrası talepleri karşılayamaz oldu. Şu an tüm markalarda sıra var. Paranızla bile araç bulamıyorsunuz.

Sıfır araç olmayınca 2. El almak en kolay çözüm. Hem araç yokluğu hem döviz kurlarının yüksekliği sıfır araç fiyatlarını uçurdu. Bu fiyatları takip eden 2. El piyasası da hemen hemen % 50 zamlandı. Döviz kurları yükseldiği sürece fiyatlar da artacaktır. Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları acilen iç piyasadaki talebi karşılamak için gerekli koşulları oluşturmak zorundadır. Yoksa ithal araçlar bu taleple Türkiye’ye giriş yaparsa cari açık yine alıp başını gidecek. Yeni araç olmadığı sürece 2. El piyasasındaki artış devam edecektir. Şu anki koşullarda 2. El fiyatlarının düşmesi zor gibi görünüyor. Üretim olduğu taktirde fiyatlar yatay seyredecektir.

 

Adnan Vardarlı

otomobilhaber.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu