Yeni Haberler

Bilinçsiz ‘modifiye’ ölüme davetiye!

Belirli testlerden ve standartlardan geçerek üretilen otomobillerin görünümünü ve performansını değiştirmek için, ‘Modifiye’ adı altında yapılan bilinçsiz müdahaleler ölüme davetiye çıkarıyor.

Olağanın dışında görünümü ve performansı değiştirilen tabir-i diğerle ‘modifiyeli’ araçlar hepimizin malumu. Modifiye edilmiş araçlarla ilgili açıklamalarda bulunan Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Her otomobil mühendisler tarafından sadece belirli fiziki koşullar altında çalışmak üzere tasarlanıyor. Modifiye adı altında otomobillerin; motor, şanzıman, yürüyen aksam, fren sistemi, karoser gibi noktalarında yapılacak hesapsız tadilatlar hiç ummadığınız anda yoldan çıkıp kaza yapmanıza neden oluyor” diye konuştu.

ERDEM: BİLİNÇSİZ MODİFİYE  KAZALARA NEDEN OLABİLİR

Lüks araçlara servis hizmeti veren Aşin Otomobil, otomotiv dünyasının bir parçası haline gelen ve perde arkasında kalan araç geliştirme ve modifiye konusuyla ilgili dikkat çekici bilgiler paylaştı. Üreticilerin onlarca yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle geliştirdikleri otomobillerin; motor, şanzıman, yürüyen aksam, fren sistemi, karoser gibi noktalarında yapılacak dikkatsiz her müdahalenin sonucunda büyük arızalar ortaya çıkabileceği ve yol güvenliğini tehlikeye atacağı belirtildi. Araç sahiplerinin bu konuda bilinçsiz olduğunu söyleyen Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem “Her otomobil mühendisler tarafından sadece belirli fiziki koşullar altında çalışmak üzere tasarlanıyor. Modifiye adı altında yapılacak hesapsız tadilatlar hiç ummadığınız anda yoldan çıkıp kaza yapmanıza neden oluyor.” dedi.

ERDEM: ARAÇ ÇEVRE KATİLİNE DÖNÜŞÜYOR

Son dönemde turbo beslemeli lüks otomobillerde performansı artırmak ve daha sportif bir motor sesine ulaşmak için birçok sürücünün katalitik konvertörü iptal ettirip düz boru çektirdiğini söyleyen Erdem “Bu uygulamayla otomobilin tüm motor çalışma karakterini bozmuş oluyorsunuz. Ayrıca emisyon değerlerini korumak için kullanılan katalitik konvertör iptaliyle zararlı tüm gazlar çevreye yayılıyor, araç adeta bir çevre katiline dönüşüyor. Bu araçların muayeneden geçmesi zaten mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem

ERDEM: MALİYETİ DÜŞÜK TUTMAK ÖLÜME GÖTÜRÜR

 Yine daha agresif bir görünüm ve sportif sürüş için bazı kullanıcıların yürüyen aksamda yanlış uygulamalara gittiğini söyleyen Erdem, profesyonel ellerde araştırma yapılmadan yapılan tadilatlar hakkında tüketicileri uyardı. “Maliyeti düşük tutmak için fabrika çıkışlı helezonları kestirerek ya da soğuk presle çalışma aralığını düşürerek karoseri yere yaklaştırmak çok tehlikeli. Böyle uygulamalar sonrasında çukur ve kasislerde sekme yapan otomobil yoldan çıkarak kazaya neden oluyor, helezon kesilmişse kaynak noktalarından kırılması da yüksek bir olasılık. Ağırlık merkezi değişen otomobilin yol tutuş karakteri de bozuluyor. Bunun yerine sadece üreticinin tavsiye ettiği amortisör-helezon yay setlerini kullanmak gerekiyor.” dedi.

“SERTİFAKILI MARKALARI ÖNERİYORUZ

 Otomotiv teknolojisindeki en büyük yeniliklerden birisi olan ECU yani elektronik kontrol sistemleri üzerinden, motorun beygir gücünü ve tork verilerini yükseltmenin popüler bir uygulama haline geldiğini belirten Erdem, “Tabiri caizse bilgisayarı, programları ve OBD cihazı olan birçok insan bu işe girmeye başladı. Çok karmaşık araç yazılımlarında en ufak veri girişini dahi değiştirmek turbonun, piston ve supapların çok hızlı aşınmasına neden oluyor; bu da lüks segmentte motor revizyonuna kadar gidiyor; minimum 100-150 bin TL masraf kapısı açılıyor. Bu yüzden sadece üreticilerin onayladığı, sertifikalı markaların yazılımını öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu