Yeni Modeller

Mercedes’in en hızlısı, yeni AMG SL

Mercedes yeni AMG SL dünya lansmanı yapıldı. Markanın en hızlı otomobili olan AMG SL, ilk aşamada 476 HP ve 585 HP’lik iki güç seviyesine sahip, “Tek Adam, Tek Motor” ilkesine göre üretildi. AMG 4.0 litre V8 biturbo motorlarla sunulurken, ilerleyen dönemlerde, AMG E PERFORMANCE stratejisi kapsamında, SL’in performanslı bir hibrit versiyon da olacak.

  • Yeni Mercedes-AMG SL, bir ikonun yeni versiyonu olarak klasik kumaş tente tavan ve sportif karakterle köklerine geri dönüyor. Günlük kullanıma uygun bir yapı sunan 2+2 kişilik lüks roadster, ilk kez dört tekerlekten çekişle gücünü yola aktarıyor. Aktif salınım önleyiciye sahip AMG ACTIVE RIDE CONTROL süspansiyon, arka aks yönlendirmesi, isteğe bağlı olarak sunulan AMG yüksek performanslı seramik kompozit fren sistemi ve standart olarak sunulan DIGITAL LIGHT far gibi ileri teknolojiler sportif profili güçlendirirken, AMG 4.0 litre V8 biturbo motor üst düzey sürüş deneyimi sunuyor. Mercedes-AMG, SL’i Affalterbach’ta bağımsız olarak geliştirdi. Satış başlangıcıyla birlikte iki farklı güç versiyonuyla AMG V8 motor seçeneği sunulacak.
  • Yaklaşık 70 yıllık tarihinde ilk kez dört tekerlekten çekişle sunulan SL’de ayrıca, ilk kez standart olarak aktif arka aks yönlendirmesi sunulurken, ilk kez seri üretim bir Mercedes-AMG modelinde, jant içinde düzenlenen beş kollu bir ön aks kullanılıyor.
  • Metal tavanlı öncüsüne göre 21 kg ağırlık tasarrufu ve daha düşük ağırlık merkezine imkan veren tente tavanın açılıp-kapanma süresi sadece 15 saniye ve 60 km/s hıza kadar devreye alınabiliyor.
  • Kusursuz aerodinamik unsurlar gövde tasarımına sorunsuz bir şekilde entegre edilirken, sürtünme katsayısı, üstü açık spor otomobiller için müthiş bir değer olan 0.31 cd’ye düşürüldü.
  • Minimalist iç mekan, “Hiperanalog” olarak adlandırılan analog ve dijital dünyanın heyecan verici kombinasyonunda, üç boyutlu bir vizöre entegre edilen tamamen dijital gösterge paneli ile vurgulanıyor.
  • Sırtlığa entegre koltuk başlıklarında AIRSCARF standart olarak sunuluyor.
  • Metalik Hyper Blue ve MANUFAKTUR Monza Gray Magno olmak üzere ikisi SL’e özel, on iki gövde rengi, üç tente rengi ve çok sayıda yeni jant tasarımı ile geniş kişiselleştirme imkanları sağlanıyor.
  • Yeni SL, ilk aşamada 476 HP ve 585 HP’lik iki güç seviyesine sahip, “Tek Adam, Tek Motor” ilkesine göre üretilen AMG 4.0 litre V8 biturbo motorlarla sunulurken, ilerleyen dönemlerde, AMG E PERFORMANCE stratejisi kapsamında, SL’in performanslı bir hibrit versiyon da olacak.

 

Yaklaşık 70 yıl önce Stuttgart’ta ilk defa tanıtılan SL, kısa sürede efsane haline geldi. Mercedes-Benz markasının motorsporları yarışlarında elde ettiği başarılarla potansiyelini geliştirme vizyonu, bir yarış otomobilinin yol versiyonu ile sonuçlandı ve böylece ilk SL ortaya çıktı. 1952’de sahneye çıkan 300 SL (Şirket içinde W 194 olarak anılıyor), çok kısa bir sürede dünyanın önemli yarış pistlerinde başarı üstüne başarı elde etti. Diğer birçok başarının yanı sıra efsanevi 24 Saat Le Mans’ta birinci ve ikinci oldu, ayrıca Nürburgring Grand Jubilee Ödülü’nde ilk dört sırayı aldı. Bu başarılar SL’i hızla bir efsane haline getirdi.

BÜYÜLEYEN LÜKS KOKPİT

Yeni Mercedes-AMG SL’in iç tasarımı, ilk 300 SL Roadster geleneğini modern çağa uyarlıyor. Yeni nesil, sportifliği ve lüksü muhteşem bir şekilde birleştiriyor. Kaliteli malzemeler ve kusursuz işçilik yüksek konfor standardına vurgu yapıyor. Ayarlanabilir merkezi ekranıyla orta konsol sürücü odaklı bir tasarım ortaya koyuyor. 2+2 kişilik yeni iç mekan, eskisinden daha fazla alan ve işlevsellik sunuyor. Arka koltuklar günlük kullanım pratikliğini artırıyor ve 1,50 metreye kadar yolculara rahat bir yaşama alanı sunuyor.

300 SL Roadster’ın kaliteli malzemelerle bezenen minimalist iç mekanı, yeni modelin iç tasarımına ilham veriyor. Ortaya “Hiperanalog” olarak adlandırılan analog ve dijital dünyanın heyecan verici bir kombinasyonu çıkıyor. Üç boyutlu bir vizöre entegre edilen tamamen dijital gösterge paneli buna bir örnek. Standart olarak sunulan MBUX bilgi-eğlence sistemi, özel ekran temaları ve farklı mod seçenekleri sunuyor.

Standart olarak sunulan elektrikli ayarlanabilir AMG spor koltuklar, yeni SL’in iç mekanında öne çıkan birçok özellikten sadece biri. Sırtlığa entegre koltuk başlıkları sportif karakteri güçlendiriyor. Standart olarak sunulan AIRSCARF sayesinde sıcak hava, koltuk başlıklarındaki hava çıkışlarından yolcu bölmesine akıyor ve sürücü ile ön yolcunun baş ve boyun bölgesini bir eşarp gibi sarıyor. Müthiş ergonomi ve çeşitli dikiş ve kapitone desenleri, yüksek teknoloji, performans ve lüksün birlikteliğini tamamlıyor. AMG Performance koltuklar isteğe bağlı olarak sunuluyor.

TENTE TAVAN 15 SANİYEDE AÇILIP-KAPANIYOR

Daha sportif konumlandırılan yeni SL’de açılabilir metal tavan yerine bir tente tavan tercih ediliyor. 21 kg ağırlık tasarrufu ve daha düşük ağırlık merkezi, sürüş dinamiklerine ve yol tutuşa olumlu etki ediyor. Yerden ve ağırlıktan tasarruf sağlayan Z formundaki katlanma, geleneksel tente tavan üst kapağını gereksiz kılıyor. Ön tavan kapağı, açık tentenin son konumunda yüzeyle aynı hizada olmasını sağlıyor. Mühendisler, günlük kullanım rahatlığı ve gelişmiş ses yalıtımı için etkin çözümleri devreye aldı. Üç katmanlı tasarım; gergin dış kabuk, özenle uygulanan tavan döşemesi ve aralarına yerleştirilen kaliteli 450 gr/m² akustik dolgudan oluşuyor.

Açma ve kapama sadece 15 saniye sürüyor ve 60 km/s hıza kadar açılıp-kapanabiliyor. Tente tavan, orta konsoldaki kumanda paneli veya bir animasyonla süreci gösteren dokunmatik ekranı üzerinden çalıştırılıyor.

Teknik özellikler

Mercedes-AMG SL 55 4MATIC+

 
Silindir adedi/Düzeni   8/V
Motor hacmi cc 3982
Maksimum güç, d/d HP/kW 476/350, 5500-6500
Maksimum tork, d/d Nm 700, 2250-4500
Sıkıştırma oranı   8,6
Yakıt-hava karışımı   Mikroişlemci kontrollü benzin enjeksiyonu, çift turbo
Güç aktarımı
Aktarım tipi   Tamamen değişken AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemi
Şanzıman   AMG SPEEDSHIFT MCT 9G (ıslak çok plakalı kavramalı otomatik şanzıman)
Şanzıman oranları
1./2./3./4./5./6./7./8./9. vites   5,35/3,24/2,25/1,64/1,21/1,00/0,87/0,72/0,60
Geri vites   4,80
Süspansiyon
Ön aks Çift alüminyum salıncaklı AMG RIDE CONTROL süspansiyon, Anti-Squat- ve Anti-Dive kontrolü, hafif helezon yaylar, stabilizatörler ve uyarlanabilir ayarlanabilir amortisörler
Arka aks Çift alüminyum salıncaklı AMG RIDE CONTROL süspansiyon, Anti-Squat- ve Anti-Dive kontrolü, hafif helezon yaylar, stabilizatörler ve uyarlanabilir ayarlanabilir amortisörler
Fren sistemi Çift devreli hidrolik fren sistemi; önde 390 mm kompozit hava kanallı ve delikli fren diskleri ile 6 pistonlu alüminyum sabit kaliper; arkada 360 mm kompozit hava kanallı ve delikli fren diskleri ile 1 pistonlu alüminyum yüzer kaliper; elektrikli el freni, ABS, Fren Asistanı, 3 aşamalı ESP®
Direksiyon Elektromekanik hıza duyarlı hidrolik destekli kremayer direksiyon, değişken oran (son noktada 12,8:1) ve değişken elektrik desteği
Jantlar Ön: 9,5 J x 19; Arka: 11 J x 19
Lastikler Ön: 255/45 ZR 19; Arka: 285/40 ZR 19
Ebatlar ve Ağırlıklar
Dingil mesafesi mm 2700
Ön/Arka iz genişliği mm 1665/1629
Uzunluk/Genişlik/Yükseklik mm 4705/1359/1915
Dönüş çapı m 12.84
Bagaj hacmi lt 213-240
Boş ağırlık, EC’ye göre kg 1950
Yükleme kapasitesi kg 330
Depo kapasitesi/Yedek lt 70/10
Performans, Tüketim, Emisyon
Hızlanma 0-100 km/s sn 3,9
Maksimum hız km/s 295
Karma yakıt tüketimi, WLTP lt/100 km 12,7-11,8
Karma CO2 emisyonu, WLTP gr/km 288-268

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu