Yeni Modeller

Fiat 500X artık daha iddialı

FIAT’ın B SUV sınıfında mücadele eden 500X modeli satışa sunuldu.

 

Geçtiğimiz yıla 50 bin adetlik satış hedefiyle başlayan Fiat, yılı rekor kırarak 76 bin adet satışla tamamladı. Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, 2020 için sektörün hedef büyüttüğünü vurgulayıp, “ Ocak-Şubat aylarında hurda teşviki bitmiş olmasına rağmen, düşük faizlerin de tetiklediği biraz da ertelenmiş talebin ortaya çıkmasıyla kuvvetli bir pazar yaşıyoruz. Ocak ayı beklentilerin üzerinde bir pazar gerçekleşti” dedi.

Hedef yılsonuna kadar 3 bin adet satış yapmak

FIAT’ın B SUV sınıfında mücadele eden 500X modeli de geçirdiği yenilenme operasyonunun ardından satışa sunuldu. Önde ve arka LED farlarıyla ilk bakışta eski versiyondan ayırt edilen araç çok daha iddialı hale geldi. Fiat 500X SUV’da 1.0 litre 120 beygir ve 1.3 litre 150 beygir turbo benzinli ve 1.6 litre 120 beygir Multijet II turbo dizel motor seçenekleri sunuluyor. Otomobilin fiyatıysa 145 bin 900 TL’den başlayıp, 189 bin 900 TL’ye kadar yükseliyor. Yılsonuna kadar 3 bin adet 500 Ailesi satışı planlanıyor.

“Stoklar eridi yeni yıla stoksuz girdik”

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Aralık ve Ocak ayına ilişkin satış değerlendirmesinde bulundu. Aralık ayında Pazar payının yüzde 20 arttığını belirten Aytaç “Pazarın yıl sonunda 90 bin adet seviyesine geleceğini öngörmüştük. Tahminlerimiz tuttu. Stoklar eridi ve yeni yıla stoksuz girdik. Satış hedefleri aşılıp stoklar azalınca üretim planlarını yılın ilk çeyreğindeki üretim planlarını arttırmaya çalıştık. Tabi üretim artışını sağlamak hemen mümkün olmuyor. Araç bulunurluğunda 1 ayı bulan bekleme süreleri olabiliyor. Örneğin, şu anda 1.6 dizel otomatik talebi çok yüksek, Mart ayını da doldurduk. Tabi üretimi artırmaya çalışıyoruz, esnekliğimiz var. Ama şu anda bir Fiat bayisinde gitseniz ve 1.6 dizel otomatik isteseniz, Mart ayında veremeyeceğini Nisan’ı beklemeniz gerektiğini söyleyecektir.” dedi.

Egea’ya büyük talep var

Türkiye’de en çok satan araçlar arasında yer alan Fiat Egea için Bursa’daki fabrikanın Cumartesi günü de mesai yaptığını belirten Aytaç şunları söyledi “Tam kapasite çalışıyoruz. Egea hattı cumartesi de mesai yapıyor. Şubat’ta başladı. Mart ayında da Cumartesi planlama yaptık. Yapabileceğimiz maksimum kapasitede o talebe cevap vermeye çalışıyoruz. Bunun dışında fabrikamız normal vardiya içerisinde de ayarlamalar yaparak çıktıları sürekli olarak artırmaya çalışıyor” diye konuştu.

Fiat 500X SUV satışa sunuldu
Fiat 500 Ailesi’nin SUV üyesi 500X yenilendi.

Fiat 500 Ailesi’nin SUV üyesi 500X yenilendi.

Yepyeni donanım seviyeleriyle daha da kişiselleştirilebilir hale gelen yeni Fiat 500X SUV, daha fazla teknoloji ve sportiflik unsurları barındıran özelliklerinin yanı sıra mevcut 1.6 dizel motorailave olarak ürün gamına eklenen iki yeni benzinli motor seçeneğiyle dikkatleri üstüne toplamaya hazırlanıyor.

Fiat 500 Ailesi’nin SUV üyesi 500X yenilendi

Fiat 500X SUV’un ayrıştırıcı özellikleri arasında metalik, pastel ve çift renk seçenekleri, sürücüye daha iyi bir görüş alanı sunan Full LED ön ve LED arka aydınlatma grubu, yeni ön tampon, yeni nesil tasarımlı çok fonksiyonlu direksiyon simidi, okunurluğu artırılmış yeni gösterge paneli ve güvenliği maksimize eden dinamik güvenlik paketi yer alıyor.

Yenilenen tasarımı ile fark yaratacak

Üretimine ilk olarak başlandığı 2014 yılından günümüze kadar 100’den fazla ülkede 500 bin adedin üzerinde satış başarısı yakalayan 500X SUV; yenilenen tasarımı, iç mekânı, teknolojisi ve motor seçenekleriyle fark yaratmayı sürdürüyor. 3 farklı gövde seçeneği, 5 farklı donanım seviyesi ile farklı kullanıcı beklentilerini karşılayan 500X SUV; “Cross” gövde seçeneği ile doğa tutkunlarına, “Urban” ile kent sürüşlerinin keyfini çıkarmak isteyenlere ve “Sport” seçeneği ile de performans tutkunlarına hitap ediyor.

Teknolojik donanımlar

Metalik, pastel ve çift renk seçeneklerine sahip 500X SUV’de; yenilenen tamponlar, arka farlar, Full LED ön farlar ve ona eşlik eden gündüz sürüş farları ve sis farları gibi unsurlarla, gösterişli parlak / mat krom detaylara ek olarak 3 farklı gövdeye göre değişken tipte özgün dış tasarım farklılıkları ön plana çıkıyor. LED aydınlatma grubu; halojen farlara kıyasla görüş mesafesini 2 kat artırıyor ve 90km/s hızda sürücünün önündeki objeleri 4 saniyeye kadar erken görmesine olanak tanıyor. Yine halojen farlara göre yüzde 66 oranında daha düşük enerji tüketen Full LED ön farlar, gündüz kullanımlarında da görünürlüğü yüzde 20 oranında artırıyor. Yeni Fiat 500X SUV’un iç tasarımında ise yeniden tasarlanan direksiyon simidi ve okunurluğu artırılmış gösterge paneli, donanımlara özgü farklı koltuk seçenekleri gibi birçok detay sunuluyor.

3 farklı motor seçeneği

3 farklı gövde seçeneği, 5 farklı donanım seviyesi ile farklı kullanıcı beklentilerini karşılacak 500X SUV; “Cross” ile doğa tutkunlarına, “Urban” ile kent sürüşlerinin keyfini çıkarmak isteyenlere ve “Sport” seçeneği ile de performans tutkunlarına hitap ediyor. Mart ayından itibaren satışa sunulan Fiat 500X SUV’a 1.0 litre 120 HP ve 1.3 litre 150 HP güçlerindeki yeni Firefly serisi turbo benzinli ve 1.6 litre 120 HP gücündeki Multijet II turbo dizel motor seçenekleri bulunuyor. Urban donanım seviyesi, 145 bin 900 TL’den, City Cross donanım seviyesi, DCT 6 ileri otomatik şanzımanlı ve 1.6 litre 120 HP’lik Multijet II turbo dizel motor kombinasyonuyla 179 bin 900 TL’’den Cross donanım seviyeli Fiat 500X SUV, 1.6 dizel motor otomatik şanzıman kombinasyonuyla 189 bin 900 TL’den  en üstünde yer alan Cross Plus donanım seviyesi de 120 HP’lik dizel motor ve 6 ileri DCT şanzıman kombinasyonuyla tercih edilebilyor. 199 bin 900 TL’den satışa sunuldu.

Yeni 500X Sport ile maksimum sürüş keyfi

Yeni 500X SUV’nin en performanslı donanım seviyesini ise Sport oluşturuyor. Yeni 1.3 litre 150 HP’lik turbo benzinli Firefly motor ve 6 ileri DCT otomatik şanzıman kombinasyonuyla satışa sunulan yeni 500X Sport, 4 silindirli güç ünitesinin ürettiği 150 HP’lik güç ve 270 Nm’lik torkla sportif beklentilerine rahatlıkla cevap verebiliyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu