Sürüş İzlenimi

Ford’un hırçın çocuğu Puma ST-Line 1.0 EcoBoost Hibrit

Ajansoto.com’un bu haftaki konuğu Ford Puma ST-Line 1.o EcoBoost oldu. Agrasif görünümü ile dikkatleri üzerine çeken Ford Puma, görenlerin dönüp bir daha baktıkları bir kompakt SUV modeli.

Başarılı performansı ve yol tutuşu ile hem sürücüye hem de yolculara güven veriyor. Kullandığımız araçta ilk dikkatimizi çeken ön tarafta geniş ızgarası ve keskin göz bebekleri şeklindeki çizgileriyle farların sportif duruşu oluyor.

155 beygir gücündeki aracımız 0’dan 100 km’ye sadece 9 saniyede çıkma kabiliyetine sahip. Tabii bu gücün kaynağı ise 155 PS 1.0L EcoBoost Hibrit Motoru ve 7 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman Powershift teknolojisi. Yeni Ford Puma’da alçak ve eğimli tavan çizgisi, önden arkaya doğru yükselen ve arkaya doğru iyice genişleyen omuz çizgisi dinamik ve güçlü bir görünümü beraberinde getiriyor.

Yatay formlu iki parça stop lambası tasarımı, sadece daha geniş bir arka görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda bagaj erişimi ve kullanımını kolaylaştırıyor. Yan gövde boyunca uzanan pürüzsüz ve akıcı hatlar alt gövdede ön ve arka lastikler arasındaki iç bükey oluşumla daha dinamik ve canlı bir görünüm kazanıyor. Dinamik ve sportif duruş, ön ızgara tasarımı, ST-Line body kiti, 18’’ inç alaşım jantlar ve LED sis farları gibi şık detaylar ile tamamlanırken, yukarıda konumlandırılan sıra dışı LED farlarla birlikte özgün bir görünüm ortaya çıkıyor.

GENİŞ, KONFORLU VE TEKNOLOJİ İLE DONATILAN İÇ MEKAN

Ford Puma’nın görüntüsü yenilikçi ve sportif. Bunun yanısıra teknolojik özelliyle de sportif ve ergonomik tasarımını biz kullanıcılarına sonuna kadar sunuyor. Ford modellerinde ilk kez sunulan akıllı 12.3″ renkli dijital ekran, iç mekan ile kusursuz bir devamlılık yaratmak için araç ön konsoluyla bütünleşik tasarım diline sahip. Bilgiler, kolayca okunabilen sezgisel simgeler kullanılarak yüksek çözünürlükte görüntüleniyor ve seçilen sürüş moduna göre bilgilerin rengi ve düzeni değişiyor.

Görüntülenecek bilgilerin önceliğini belirlenebiliyor. Orta konsolda bir diğer yenilik ise giriş donanımı itibari ile standart olarak sunulan olan 8’’ renkli dokunmatik ekran ve SYNC sistemi olurken, bu özellik ‘St-Line’da standart sunulan kablosuz şarj ünitesi ile birlikte kullanıcıların telefonları ile bağlı olma ve güvenli sürüş ihtiyaçlarını karşılıyor.

5 FARKLI SÜRÜŞ MODU

5 farklı sürüş modu sunan Yeni Puma, gaz tepkisini, direksiyon hassasiyetini ve vites değiştirme alışkanlıklarını sürüş tarzınıza göre ayarlamanıza yardımcı oluyor. 12.3”’lik dijital gösterge ekranı ise seçtiğiniz mod’a uygun renk tasarımını ve bilgilerin yerlerini değiştirerek sürüş ruhunu yansıtııyor.

Sınıfının en iyi bagaj hacmine sahip olan Yeni Puma’da 456 litrelik yüksek kullanışlılığa sahip bir bagaj hacmi bulunuyor. Müşteri gereksinimlerini karşılamak için geliştirilen Ford MegaBox ile derin ve çok yönlü bir depolama alanı ortaya çıkıyor. Bu ek depolama alanı, 763 mm genişliğinde, 752 mm uzunluğunda ve 305 mm yüksekliğinde olmak üzere 80 litrelik bir ek bagaj alanını da kullanıma sunuyor. Bu alanla birlikte bagaja örneğin 115 cm uzunluğunda bir yükü koymak mümkün oluyor.

Ayrıca arka koltukları yatırarak sahip olunan düz zemin ile yükleme alanının arttırılması kolaylıkla sağlanabiliyor. Bagaj fonksiyonelliği üç farklı konumda ayarlanabilen bagaj zemini ve bu sınıfta bir ilk olan Ford Akıllı Bagaj Kapağı teknolojisi ile destekleniyor.

Ford Puma’nın dört bir yanı 12 ultrasonik sensör, üç radar ve iki kamera ile denetleniyor. Tüm bu sistemlerden elde edilen veriler gerek sürüş, gerekse de park ve manevra esnasında sürücünün hayatını kolaylaştırmak ve daha güvenli bir sürüş tesis etmek üzere kullanılmış. Aracın fiyatı ise1.723.000 TL

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu