İkinci El

İkinci el araçlarda fiyat artacak!

Havadan nem kapan ikinci el araç fiyatlarının artması için yeni bir sebep doğdu. 3 aydır şimdi ikinci el araç almanın tam zamanı diyen yetkililer; “Tedarik sorunu, kur artışı, yoğun talep, yaz tatili ve bayram tatili sebepleriyle ikinci el satışları artacak derken, şimdi de çip krizi nedeniyle fiyatlar artacak” dedi.

İkinci el otomobil sektörü, pandemi başladığından beri hiç gündemden düşmüyor. Yoğun talebin yaşandığı ikinci el araç pazarına, 1 araç dahi almaya gücü olan her sektörden insan girdi. Son olarak geçtiğimiz günlerde ikinci el eşyaların satıldığı platform olan Letgo da, Letgo oto+ adıyla bu sektöre giriş yapan markalardan.

Adalet Bakanlığının açıkladığı verileri göre; 2020 yılında noterde 9 milyon 103 bin 901 ikinci el araç işlemi yapıldı. Böylesine büyük bir hacme ve talebe sahip bu sektörde araç fiyatları yüzde 90’a kadar zamlandı. Son aylarda araç fiyatları yaklaşık yüzde 15 düşse de havadan nem kapan ikinci el araç fiyatları yeniden yükselişe geçti.

HER FIRSATTA  ‘ZAMLANACAK’ DEDİLER

Özellikle 2021 yılı başladığından beri her fırsatta açıklama yapan sektör yöneticileri; “Araç almanın tam zamanı. Baharın gelişiyle fiyatlar artacak” diye açıklamalarda bulundu.

Şimdi de otomotiv üreticilerinin çip krizi nedeniyle üretime ara vermesinden dolayı yaşanacak bir tedarik sorununun ikinci el araç fiyatlarını artıracağı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Sekreteri Niyazi Berktaş, “Yıl boyunca çip tedarik sorununun devam edebileceğini öngören otomotiv fabrikaları tekrar üretime ara vermek durumunda kalıyor. Sıfır araç üretiminde ve tedarikinde yaşanan bu aksaklıklar ikinci el otomobil fiyatlarına da yansıyacaktır’’ diye konuştu.

Bektaş, “Bunun yanı sıra yaz ayları geliyor, Ramazan ayı sonrasında sokağa çıkma kısıtlamalarının da gevşetilmesi bekleniyor. İnsanlar bayram tatiline, yazlığına, memleketine gitmek isteyecek. Virüsten korunmak için toplu taşıma araçları yerine özel araçların tercih edilmesi de ikinci ele talebi artıracaktır, bunun da fiyatlara yansıması olacaktır’’ dedi.

VATANDAŞLAR TEKPKİLİ

İkinci el araç fiyatlarının artacağına dair bir açıklamada arabam.com’dan geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Covid 19 sürecinde küresel elektronik mikroçip tedarik sıkıntısı yaşanması ile gözler ikinci el otomotiv piyasasına çevrildi. Ramazan Bayramı boyunca kısıtlamalar tekrar devam edecek ancak bayram sonrası kademeli olarak yasaklar kalkar ise yaz aylarının da yaklaşmasıyla beraber ikinci el otomobil satışları artabilir.”

Bu beyanlara tepki gösteren vatandaşlar ise; “İkinci el araç pazarında hareketlilik yok. Bu yüzden her fırsatta araç fiyatları zamlanacak, araç alın diyorlar” beyanında bulundu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu