Yeni Haberler

“İkinci el de ciddi bir fiyat artışı olmaz”

2020 yılında satışlarda ve özellikle fiyatlarda aşırı artış olan ikinci el araç pazarı bu yılın ilk 6 ayında satışlarda yaklaşık yüzde 25 daraldı. Fiyatlarında yüzde 5 ila 8 arasında arttığı söyleyen yöneticiler, “Bundan sonra ciddi bir artış olmayacak” dedi.

Malum olduğu üzere 2020’de ikinci el araç fiyatlarında yüzde 90’a varan aşırı bir artış yaşandı. Bu yılın ilk 6 ayında ise yüzde 24,8 daralan ikinci el araç pazarı 2 milyon 347 bin 440 adet satışa ulaştı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Pilot Garage Otomotiv A.Ş. Genel Koordinatörü Cihan Emre ve Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el araç pazarını ve yılın ilk 6 ayını değerlendirdi.

Pilot Garage Otomotiv A.Ş. Genel Koordinatörü Cihan Emre

FİYATLAR TÜKETİCİYİ  DÜŞÜK MODELLERE YÖNELTTİ

10 yaş ve üzeri otomobillere olan ilginin 2021 yılında da devam ettiğini söyleyen Cihan Emre, “Son 1,5 senede fiyatlarda yaşanan artışlar, tüketiciyi daha düşük modelli otomobillere yöneltiyor. Fakat fiyat artışları, sene başından itibaren yüzde 5-8 seviyesinde. Bundan sonraki dönemde ise çok ciddi bir fiyat artışı beklemiyoruz. Tabi seyri kur, faizler ve sıfır kilometre araç fiyatları belirleyecektir. İkinci el bir otomobil satın almak isteyenler için Ağustos ayı iyi bir zaman” şeklinde konuştu.

SEKTÖR ‘AZ DURAĞAN’ POZİSYONA GEÇECEK

“2020 Temmuz ayına göre ikinci el otomobil pazarı yüzde 25 daraldı” diyen Muhammed Ali Karakaş, “Ağustos ayının ikinci yarısı hareketli geçecektir. Ancak fiyatlarda artış söz konusu değil, stoklar gay

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş

et yeterli. Yılbaşına oranla ciddi bir fiyat değişimi yok. Kur dengesi ve sıfır otomobil tedarikine bağlı olarak fiyatlarda değişim yaşanabilir, fakat müthiş bir artış yaşanmayacaktır. Sektör, durağan bir pozisyondan “az durağan” bir pozisyona geçecektir” ifadesini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu