Yeni Haberler

Karsan 210 milyon TL yatırım yapacak, 800 kişiyi işe alacak

Yüksek teknolojisiyle ürettiği elektrikli ve otonom toplu taşıma araçlarıyla dünyaya nam salmış yerli firma Karsan, 5 yıl boyunca Renault Megane üretecek. 210 milyon TL’lik yatırımla ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu anlaşma, aynı zamanda 800 kişiye de istihdam sağlayacak.

Bursa’daki fabrikasında yüksek teknolojiye sahip toplu taşıma araçlarının üretimini gerçekleştiren yerli üretici Karsan’ın hedefi otomotivin tüm segmentlerinde yer almak. Bu doğrultuda hareket eden Karsan, son olarak Oyak Renault ile 2022’nin sonundan itibaren geçerli olmak üzere mevcut Megane Sedan üretimi için 5 yıllık anlaşma imzaladı. İki şirket arasında yapılan işbirliğiyle yıllık 55.000 adetlik üretim gerçekleştirilecek. Megane Sedan üretimi için Oyak Renault adına 210 milyon TL yatırım yapacak olan yerli üretici Karsan, 800 civarında da çalışan istihdam edecek.

BAŞ: MEGANE ÜLKEMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR MODEL

İç pazarda bu yılın Ocak ve Temmuz ayında 16 bin 899 adet satışa ulaşan Renault Megane üretimiyle ilgili açıklamada bulunan Karsan CEO’su Okan Baş, “Kendi markasıyla ürettiği yüksek teknolojili araçları dünyanın birçok ülkesine ihraç etmiş bağımsız bir üreticiyiz. Bugün Oyak Renault ile yaptığımız iş birliği sayesinde, üretim yelpazemize binek otomobil de ekleniyor. Ülkemiz açısından önemli bir model olan Renault Megane Sedan’ın üretimini üstlenecek olmaktan dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

“GENİŞLİYORUZ, ÜRETİYORUZ VE İHRAÇ EDİYORUZ”

Karsan’ın son 4 yılda yüksek teknoloji atılımı yaptığını hatırlatan Karsan CEO’su Okan Baş, “İki ayaklı bir strateji izlemeye devam ediyoruz. Bir yandan, kendi güçlü markamıza ait toplu taşıma araçlarını yüzde 100 elektrikli ve otonom olarak geliştiriyoruz. Türk mühendisleri ve çalışanlarının yoğun emeğiyle hayata geçirilen Karsan markalı Jest Electric, Atak Electric ve Otonom Atak Electric şu anda teknolojileriyle Avrupa’nın önde gelen çevreci ulaşım çözümleri arasında yer alıyor. Bu araçları başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok farklı noktasına ihraç ediyoruz. Karsan, bugün elektrikli ve otonom toplu ulaşım çözümleri konusunda ülkemizin yurt dışında bilinen ve aranan bir  markası haline geldi. Yurt dışından uluslararası düzeyde çok iyi bilinen firmalarla bu yönde temas halindeyiz. Diğer yandan da üretim deneyim ve kabiliyetimiz sayesinde farklı markalara ait üst düzey modellerin üretim süreçlerini fabrikamızda üstlenebiliyoruz. Hyundai Motor Company (HMC), Menarinibus ve son olarak Oyak Renault işbirliği bu stratejimizin ne kadar sağlıklı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Bu kapsamda, Renault Megane Sedan modeli üretim kapasitemizin sürdürülebilirliği açısından da büyük önem taşıyor” dedi.

“12 METRELİK YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ YENİ OTOBÜSÜMÜZÜN ÜRETİMİNE BAŞLADIK”

Karsan CEO’su Okan Baş sözlerine şu şekilde devam etti; “Üretim kapasitemizi sağlıklı ve verimli bir şekilde yönetmenin yanında, yüksek teknolojili toplu taşıma araçlarıyla dünya markası olma yolundaki hedeflerimize de başarılı bir şekilde yürüyoruz. Amacımız

doğrultusunda kısa sürede çok sayıda başarı elde ettik. Jest Electric ve Atak Electric modellerinin ardından asıl odak noktamız olan Otonom Atak Electric’i dünyanın beğenisine sunduk. Bugün geldiğimiz noktada Otonom Jest Electric de planlarımız arasında yer alıyor. Öte yandan, Karsan olarak elektrikli araç tarafında yaptığımız yatırımlar 2021 yılında da hız kesmeden sürüyor. Kısa süre içerisinde 12 ve 18 metre boyutlarında tamamen elektrikli yeni araçlarımızı yollarla buluşturacağız. Bu kapsamda, 12 metrelik yüzde 100 elektrikli modelimizin üretimine ise başladık. Çok yakında resmen tanıtımını yapmak için gün sayıyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu