Haberler

Şahsuvaroğlu: Çin yerine üretim üssü olabiliriz

Avrupa’daki yatırımcılar Çin’deki yatırımlarını gözden geçirip Türkiye’yi bir fırsat kapısı olarak görebilirler

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından online olarak düzenlenen OYDER–TECH Webinar seminerinde “COVID-19 salgınında Otomotiv Yetkili Satıcısı Olmak” konusu masaya yatırıldı. Seminerde yetkili satıcılara seslenen OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, 2020 yılının başlangıcında sektörün toparlanma sinyallerini güçlü bir şekilde vermeye başladığını ancak öngörülemeyen pandemi nedeniyle sektör eko sisteminin bozulduğunu belirtti.

SEKTÖR LAYIK OLDUĞU YERE TEKRAR GELECEK”

“Otomotivde 2018 yılında başlayan türbülans ile 2019 yılı kayıplarını 2020 yılında toparlarız ve bu yıl 700 binli rakamları görürüz diye ümitlenmiştik. Ocak ve şubat aylarında yüzde 90 artışla da senenin çok güzel geçeceği mesajını almıştık. COVID-19 hiç birimizin beklemediğimi bir şeydi. Fakat biz kapının önünü yine süpüreceğiz ve otomotiv sektörü layık olduğu yere tekrar gelecektir” dedi.

“BU KRİZİ AŞIP YOLA DEVAM EDECEĞİZ”

Şahsuvaroğlu “Otomotiv yetkili satıcılık sistemi ciddi bir kriz hafızasına sahip. Dolayısıyla biz bu sürecin geçeceğini ve sektörün istihdamında da kayıp vermeden yoluna devam edeceğini öngörüyoruz”. Şahsuvaroğlu, otomotiv sanayisinin tüm paydaşlarıyla birlikte sürekli artı veren bir sektör olduğunu da hatırlatarak “Know-how, üstün mühendislik, yan sanayiinin kalitesi ve işçilik ülke olarak otomobil üretimindeki, en büyük artılarımız. Şu anda Türkiye’de üretilen hiçbir araç Avrupa’da geri çağırılmadı şeklinde duyumlar alıyoruz. COVID-19’dan sonra nasıl tekstilde Türkiye’nin önü açılıyorsa, otomotivde de bu olabilir. Avrupa’daki yatırımcılar Çin’deki yatırımlarını gözden geçirip Türkiye’yi bir fırsat kapısı olarak görebilirler” diye konuştu.

2.  ELE ÖNEM VERİLMELİ

Şahsuvaroğlu, Türkiye’deki sıfır otomobildeki kar marjlarıyla ABD’dekinin hemen hemen aynı olduğuna dikkat çekerek “Oradaki yetkili satıcıların avantajı 2. el araç satışlarına çok büyük önem vermeleri. 3000 adet 0 km. otomobil satışı gerçekleştiren bir bayi 15 bin adet 2. el araç satışı yapıyor. Avrupa’da da bayilerin sattığı 2. el araçlar toplam satışların yüzde 48’ini teşkil ederken bu oran ülkemizde sadece yüzde 2. Bu örneklere bakarak 2. eli de kendi içerisinde ayırıp özel olarak yetişmiş istihdamıyla işimizin ana motoru gibi görmeliyiz. Bayilik sisteminde başarılı olmanın en büyük anahtarı bu. Yetkili satıcılık sistemini ayakta tutmak için tıpkı ABD ve Avrupa’da olduğu gibi 2.el satışlarını kendi bünyemizde yapmak en önemli unsur” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu