Yeni Modeller

Skoda’nın elektrikli SUV’u ENYAQ iV, TOGG’a rakip olacak

Skoda, tamamen yeni ENYAQ iV modelini Prag’daki online dünya prömiyeriyle tanıttı.

Skoda, tamamen yeni ENYAQ iV modelini Prag’daki online dünya prömiyeriyle tanıtarak E-Mobility stratejisinin yeni adımını attı ve marka adına yeni bir dönem başlattı.

SKODA ENYAQ iV, TOGG’A RAKİP GELİYOR

Tamamen elektrikli SUV, MEB elektrikli araç platformu üzerine yapılan ilk model oldu.  ŠKODA ENYAQ iV arkadan itiş veya dört çeker sürüş seçeneğiyle birlikte günlük kullanıma uygun oranda menziller sunacak ve tek bir şarjla 510 kilometreye kadar yol kat edebilecek. Elektrikli mimarinin getirdiği avantajlar sayesinde her ŠKODA modelinin bir özelliği olan geniş iç hacim ve pratikliği daha ileri seviyeye taşıyacak. Bu sayede OCTAVIA’ya yakın boyutlarla KODIAQ kadar geniş bir yaşam alanı sağlayacak. ENYAQ iV, Türkiye’nin 2023 yılında pazara sunacağı Otomobili Girişim Grubu (TOGG)  tarafından üretilecek elektrikli SUV’a rakip olacak.

ÖZEL KABİN TERCİH EDİLEBİLİYOR

ŠKODA, yeni SUV modeliyle birlikte markanın duygusal tasarım dilini Design Selections adı altında tamamen yeni bir kabin konsepti sunarak farklı opsiyonların tercih edilmesinin önünü açıyor. Klasik bir kabinden ziyade yeni standartlara sahip Design Selections konseptini sunan ENYAQ iV, her bir Design Selection versiyonu kullanıcıları daha iyi hissettiren, doğal, sürdürülebilir materyallerin olduğu bir konsepti getiriyor. Yeni, akıllı mimari sayesinde kişiselleştirme özelliklerinin yanı sıra 10 farklı tema paketi sunuluyor. Böylece kullanıcılar kendi zevklerine özel bir kabin tercih edebiliyorlar. Bununla birlikte ENYAQ iV’nin kabininde diğer ŠKODA modellerinden daha büyük olacak şekilde 13 inç dokunmatik ekran yer alıyor. Gelişmiş bağlantı özellikleriyle yeni SUV modeli her zaman ağa bağlı kalabiliyor. Batarya şarj durumu, kabin sıcaklığı gibi temel özellikler, ŠKODA Connect uygulaması işe uzaktan yönetilebiliyor.

1895 ADETLE LİMİTLİ BİR SERİ…

ŠKODA, yeni bir dönem başlatan ENYAQ iV modeline özel olarak marka kurucuları Václav Laurin ve Václav Klement’i onurlandıran Founders Edition’ı satışa sundu. ŠKODA’nın kurulduğu 1895 yılına gönderme yapacak şekilde 1895 adetle sınırlandırılan bu özel seri, 125 yıllık başarılı geçmişin yıldönümünü kutlayan bir model olarak öne çıkacak. Bu modelde çok fonksiyonlu deri direksiyonun yanı sıra Çek Kristal üreticisi Preciosa tarafından yapılan Founders Edition logosu yer alacak. Bu özel serinin teslimatları 2021 yılında başlayacak.

4X4 SÜRÜŞE SAHİP

Tamamen elektrikli ENYAQ iV, 109 kW’den 225 kW’ye kadar farklı güce sahip beş elektrikli motor seçeneğiyle sunulacak. Giriş seviyesi modeli ENYAQ 50 iV olurken, ürün gamının en üzerinde yer alacak ENYAQ vRS iV 225 kW güce ve 460 Nm maksimum torka sahip olacak. 4×4 sürüşe sahip ENYAQ vRS iV’nin 0-100 km/s hızlanması ise sadece 6.2 saniye olacak. ENYAQ modelleri 160 km/s,  ENYAQ vRS 180 km/s maksimum hıza sahip olurken, en uzun menzile sahip versiyona tek şarjla 510 km yol kat edebilecek.

SÜRÜCÜSÜNÜ TANIYAN PARK ASİSTANI

ŠKODA ENYAQ iV’de Seyahat Asistanı dahil birçok yenilikçi asistan, dokuz hava yastığıyla birlikte kapsamlı aktif ve pasif güvenlik sistemleri yer alıyor. Sürücü yardımcıları arasında akıllı telefondan aracı park etmeye yarayan uzaktan kumandalı park yardımcıları yer alıyor. Park yardımcısının öğrenme özelliğiyle birlikte sürücünün sık park ettiği yerleri kayıt ediyor ve bir düğmeye basılmasıyla bunu tekrarlayabiliyor. Elektrikli SUV modeli, artırılmış gerçekliğe sahip ön cama yansıtmalı gösterge (HUD) ile ŠKODA içerisinde bir ilke imza atıyor.

YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ OLACAK

ŠKODA, yüzde 100 elektrikli ENYAQ iV modelinde de birçok Simply Clever, yani Akılcı Çözümler sunuyor. Bunlar arasında şarj kablosunun temiz kalması adına bagaj zemini altında şarj kablosu için yer ve şarj soketi için koruyucu kapak olması gibi özellikler var. Aynı zamanda yeni orta konsolda bolca saklama alanı sağlayan iki katlı göz, bagaj kapağında bir ŠKODA klasiği olan buz kazıyıcı ve ön kapılarda şemsiye gibi detaylar da bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu