Genel

Toyota bZ4X Konsepti’ni tanıttı

Toyota, Şangay Otomobil Fuarı’nda yakında piyasaya sunulacak olan elektrikli Toyota bZ4X modelinin konsept versiyonunu gösterdi.

Toyota, Şangay Otomobil Fuarı’nda yakında piyasaya sunulacak olan elektrikli Toyota bZ4X modelinin konsept versiyonunu gösterdi. Ön gösterimi gerçekleştirilen bu yeni konsept, sıfır emisyonlu bataryalı elektrikli araçlar serisinin ilki olarak öne çıkıyor. Toyota bZ (beyond Zero/Sıfırın ötesinde) yeni ürün gamıyla birlikte global olarak yeni elektrikli araçlar da tanıtacak.

2020’DE SATIŞA SUNULMASI BEKLENİYOR

Bu yeni ürün gamının ilki ve dört tekerlekten çekiş sistemine (AWD) sahip olan orta ölçekli SUV model Toyota bZ4X Concept, Toyota’nın sadece bir otomobil şirketi olmaktan herkes için mobilite üreten bir şirket olmaya giden yolun önemli bir parçası olarak dikkat çekiyor. Konseptteki ‘bZ’ kısaltması ‘beyond Zero/Sıfırın ötesinde’ isminin baş harflerini temsil ediyor ve Toyota’nın sadece sıfır emisyonlu ve karbon nötr araçlar yapmanın ötesine gitme başarısı olarak değerlendiriliyor. Toyota bu araçla birlikte aynı zamanda topluma, bireylere ve çevreye yeni faydalar sağlamayı da amaçlıyor.

Yeni Toyota bZ4X Concept aracı, Toyota ile Subaru işbirliğiyle her şirketin kendine özgü becerilerini ve deneyimlerini temel alarak geliştirildi. Bu aracın üretim versiyonunun ise, 2022’nin ortasında satışa sunulması planlanıyor.

ETKİLEYİCİ TASARIM

Sadece bir araçtan daha fazlası olan Toyota bZ4X Konsepti, aynı zamanda tüm yolculukları daha konforlu hale getiriyor ve insanların keyif alacakları bir araç yaratmanın önünü açıyor. Hiçbir noktadan ödün vermeden insanların elektrikli araçtaki yüksek beklentilerini karşılayacak şekilde dikkat çekici tasarıma sahip Toyota bZ4X Konsepti, dinamizmi ve çok yönlülüğü birleştiriyor.

Bir SUV’un yüksek sürüş pozisyonuna sahipken, aynı zamanda yola sağlam basan bir görünüm sunuyor. Aracın gövdesindeki duygulara hitap eden yüzeyler dikkat çekici bir tarzda bir araya getirilmiş. Aracın ön bölümünde bilindik ön panjur tasarımından vazgeçilerek bunun yerine “çekiç başlı” form içerisinde sensörler, ışıklandırmalar ve aerodinami parçaları yer alıyor.

D SEGMENTİ SEVİYESİNDE

Toyota bZ4X Konsepti, elektrikli araçlar için özel olarak geliştirilen yeni e-TNGA modüler platformu üzerine yapıldı. Uzun aks aralığı ve kısa ön-arka çıkıntılarıyla birlikte geniş bir kabine sahip aracın arka diz mesafesi ise, büyük bir D segmenti modeli ile benzer seviyede.

Aracın ön yaşam alanı ise, bir “sürüş modülü” etrafında tasarlandı. Böylece sürücüye, yol ve önemli bilgilerle direkt olarak bağlantıda olma hissi veriliyor. Alçağa konumlandırılan ön konsol panoramik bir görüş açısı sağlarken daha ferah bir atmosfer getiriyor. Kontroller kolay kullanım için orta konsolda toplandı. Dijital sürücü göstergeleri direksiyonun üzerinde konumlandırıldı. Böylece sürücü, bilgileri gözünü yoldan minimum oranda ayırarak görebiliyor.

MENZİL ARTIRAN SOLAR ŞARJ SİSTEMİ

Geliştirme programı, Toyota’nın 20 yılın üzerindeki araç elektrifikasyon liderliğinin getirdiği faydalar ve markanın belirleyici kalite, dayanıklılık ve güvenilirliğiyle birlikte gerçekleştirildi. Bu sayede motor, kontrol ünitesi ve batarya yönetim sisteminden oluşan elektrikli güç ünitesi, sınıfının lideri verimliliğe ve oldukça rekabetçi bir sürüş menziline sahip oldu. Aracın çevreci profili, aynı zamanda aracın üzerinde bulunan ve menzili artıran solar şarj sistemiyle güçlendiriliyor.

Toyota’nın hibrit ve dışarıdan kabloyla da şarj edilebilen hibrit araçları için geliştirdiği batarya teknolojisinin getirdiği kapsamlı deneyim sayesinde, Toyota bZ4X Konsepti için kullanılan daha büyük, daha güçlü batarya, yüksek güvenilirlik, kalıcı performansı ve soğuk iklimlerde dahi sürüş menzilini koruyacak şekilde geliştirildi.

DÖRT ÇEKER  KAPASİTESİ

Toyota bZ4X Konsepti’nde yer alan AWD sistemi, ön ve arka akslarda yer alan elektrik motorlarıyla gerçekleştiriliyor. Toyota’nın bu alandaki zengin geçmişi ve derin deneyimiyle birlikte Toyota bZ4X, dört tekerlekten çekiş sistemiyle dikkat çekiyor. Sistem Toyota bZ4X Konsepti’ne gerçek off-road kapasitesi sağlarken, aynı zamanda her yol koşulunda ekstra güvenlik sağlıyor.

Yeni teknolojik özelliklerle geliştirilen Toyota bZ4X Konsepti ile dünyada ilk kez seri üretim bir araçta farklı tasarıma sahip elektronik direksiyon bağlantı sistemi kombine edilecek. Bu teknoloji sürücüye daha iyi bir kontrol sağlarken, bozuk yol yüzeylerinde yaşanacak rahatsızlıkları ortadan kaldırıyor. Elektronik sistemle birlikte geleneksel, dairesel direksiyonun yerini yeni direksiyon şekli aldı. Bu yeni teknoloji, sürücünün dönüş yaparken ellerini direksiyonla birlikte çevirme ihtiyacını ortadan kaldırarak araca daha fazla eğlenceli sürüş katıyor.

15 BATARYALI ELEKTRİKLİ MODEL SUNMAYI HEDEFLİYOR

Toyota bZ4X Konsepti, Toyota’nın yeni bZ, yani beyond Zero adlandırma kuralını taşıyan ilk modeli oldu. Toyota, 2025’e kadar 7 Toyota bZ modeli dahil olmak üzere 15 bataryalı elektrikli model sunmayı hedefliyor.

Bu yeni bataryalı elektrikli araç serisi, insanların mevcut araçlarından herhangi bir rahatsızlık yaşamadan elektrikli araca geçiş yapmalarına olanak sağlıyor ve elektrikli otomobilin sunabileceği tüm faydalarını ortaya koyuyor.

Toyota’nın yeni bZ modelleri aynı zamanda karbon nötr hedeflere ulaşılmasına da katkı sağlayacak. Üretim, dağıtım, kullanım, geri dönüşüm ve son imha dahil olmak üzere aracın tüm yaşam çevrimi boyunca CO2 emisyonunun nötr olması hedefleniyor.

Toyota ‘beyond Zero’ bakış açısını dört noktada değerlendiriyor. Bunların ilki ve en önemlisi “Sen ve Çevre” olarak konumlandırılıyor. Sadece aracın hareket ettiği enerji dikkate alınmıyor. Aynı zamanda solar güç gibi rejeneratif veya yenilenebilir enerjinin de nasıl kullanılabileceğini değerlendiriyor.

İkinci nokta ise, “Sen ve Otomobilin” olarak tanımlanıyor. Tamamen özel bir platform üzerine tasarlanan bataryalı elektrikli araç, son teknolojik özelliklerin kullanımını sağlarken aynı zamanda üstün bağlantı özellikleriyle güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi getiriyor.

Üçüncü olarak “Sen ve diğerleri” bakış açısı, insanlarla etkileşime girebilecek ve birlikte deneyimlerin paylaşılacağı geniş ve sessiz bir yaşam alanı olan elektrikli aracı temsil ediyor.

Son olarak “Sen ve Toplum” ise, topluma daha geniş açıdan bakarak, herkes için dünyayı daha iyi bir yer yapmayı hedefliyor.

 

Elektrik motorlu ürün gamı genişliyor

Toyota 2025 yılına kadar, global olarak ürün gamında 70’ten fazla elektrik motorlu araç sunacak. Bunların en az 15 adedi ise, bataryalı elektrikli araç olacak. 2025’te Avrupa’da güç ünitesi satış oranları yüzde 70 hibrit, yüzde 10’dan daha fazlası dışarıdan kabloyla şarj edilebilen hibrit, ve yine yüzde 10’dan daha fazlası bataryalı elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli olmak üzere sıfır emisyonlu modeller şeklinde dönüşecek.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu