Yeni Modeller

Yeni C4 ve elektrikli e-C4 geliyor

2020 yılında “Herkes için Elektrikli” yaklaşımıyla hareket eden Citroën altı adet elektrikli otomobil tanıttı.

2020 yılında “Herkes için Elektrikli” yaklaşımıyla hareket eden Citroën altı adet elektrikli otomobil tanıttı. Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 modelleriyle elektrikli araç hamlesine devam ederken, aynı zamanda kompakt hatchback segmentindeki başarılı geçmişine yep yeni bir sayfa açıyor.  Segmentinin kurallarını yeniden yazan tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4, Citroën DNA’sına özgü niteliklerle sınıfının tüm gereksinimlerini fazlasıyla karşılıyor. Citroën; SUV standartlarına uygun büyük çaplı tekerlekler, güçlü bir duruş, enerjik bir görünüm, aerodinamik siluet, zengin kişiselleştirme seçenekleri ve iddialı detaylarla tasarımda ileriye doğru güçlü bir adım atıyor.

YENİ C4’ÜN AYNI ZAMANDA BENZİNLİ VE DİZEL MOTOR SEÇENEĞİ DE BULUNUYOR

Tamamen elektrikli yeni ë-C4, C5 Aircross SUV Hybrid, Ami, ë-Jumpy and ë-SpaceTourer modellerinin ardından markanın elektrikliye geçiş hamlesini devam ettiriyor. Ayrıca yeni C4 benzinli veya dizel motor seçeneğiyle de sunuluyor. Progressive Hydraulic Cushions® süspansiyon, Advanced Comfort koltuklar veya dünya tanıtımı yapılan Citroën Smart Pad Support™ gibi çözümlerle Citroën Advanced Comfort® özelliklerini bünyesinde barındıran tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; 20 adet sürüş destek sistemi ve gelişmiş bağlanabilirlik özellikleriyle sınıfının standartlarını yeniden belirliyor. Tüm bu özellikler tamamen elektrikli yeni ë-C4’teki ë-Comfort deneyimi ile daha da ileriye taşınıyor.

12.500.000 ADET ÜRETİME İMZA ATTI

Citroën’in 10. nesil kompakt hatchback modeli olarak yollara çıkan yeni ë-C4 ve yeni C4, sahip olduğu konfor ve karakteristik özellikleriyle marka tarihinde tamamen yeni bir dönem açıyor. Markanın ilk kompakt modeli 1928 yılında yollara çıkmıştı. İlk nesil C4 ile başlayarak bugüne kadar Ami 6/Ami 8, GS/GSA, BX, ZX, Xsara, C4 (2004 ve 2010) ve C4 Cactus olmak üzere farklı modellerle marka kompakt sınıfta yaklaşık 12,500.000 adet üretime imza attı.

ELEKTRİKİLİ C4 136 HP GÜCÜNDEKİ  ELEKTROMOTORUYLA 350 KM…

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4; üstün teknolojileri, zengin donanımı, iddialı tasarımı, geniş iç mekanı, 31 dış tasarım ve altı iç tasarım olmak üzere zengin kişiselleştirme seçenekleri ve tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere farklı motor seçenekleriyle sonbahardan itibaren siparişe açılacak. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 136 HP gücündeki elektromotoruyla 350 km menzile imkan tanırken, Euro 6d emisyon normunu karşılayan benzinli cephesinde 110 HP ile 155 HP arasında;  dizel cephesinde ise 110 HP ile 130 HP olmak üzere farklı güç versiyonları bulunuyor. “C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.”

GÖSTERİŞLİ VE ŞIK TASARIM

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 tasarımlarıyla karakteristik bir Citroën imajı orta koyarken uygulanan detaylarla daha modern ve yenilikçi bir görünüm sergiliyor. Akıcı hatlar, düzgün yüzeyler markaya özgü karakteristik detaylar özgün ve benzersiz bir kompakt hatchback otomobil görünümünü beraberinde getiriyor. Büyük tekerlekler, heybetli ve kaslı detaylar kadar gövde etrafını 360° dönenen koruyucu kaplamalar sayesinde güçlü ve sağlam bir SUV hissi uyanıyor.

Önden bakıldığında Citroën’nin CXPerience Concept, Ami One Concept ve 19_19 Concept gibi çalışmalarla başlayan ve 2020 başlarında yeni C3 ile devam ettirilen tasarımın modern bir yorumu dikkat çekiyor. Söz konusu mimaride V-şeklindeki ışık imzasına sahip çift katmanlı ön tasarım ve ön taraf boyunca uzanan krom marka logosu özgün ve benzersiz bir görünümü beraberinde getiriyor. Mimarinin en güncel uygulamasında marka logosunun uçları yanlara doğru uzayarak gündüz farlarını ve farları içine açıyor. Böylece tamamen LED “Citroën LED Vision” far teknolojisi ile LED gündüz farları ve üç adet LED modülden oluşan ön farlar görsel olarak ön plana çıkartılıyor.

GENİŞ VE HUZURLU İÇ MEKAN

İç mekan, yüksek kalite algısı ve modern yapısıyla ilk andan itibaren güven veriyor. Citroën Advanced Comfort® programının yansıması olarak; modern bir konsol tasarımı, kenarları yumuşatılmış zarif kapı panelleri, birçok saklama bölmesi, yumuşak ve esnek malzemeler ve yolcuları oturmaya davet eden koltuklar devreye giriyor. Yatay konumlandırılan geniş ön konsol yolculara genişlik ve ferahlık hissi verirken; konsol sehpası, Citroën Smart Pad Support™ ve akıllı telefon saklama alanı gibi zekice uygulanan tasarım çözümleri kullanışlılığı destekliyor. Ön konsol tasarım olarak kapı panelleriyle bütünleşerek sürücü ve ön yolcuyu saran ve böylece güven duygusunu arttıran bir yapı sergiliyor. Yüksek geniş vites konsolu ise bu etkiyi daha da güçlendiriyor.

TAMAMEN ELEKTRİKLİ, BENZİNLİ VEYA DİZEL SEÇENEKLERİ

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 sıfır emisyonlu elektromotoruyla WLTP normuna göre 350 km tamamen elektrikli sıfır emisyonlu sürüş menzili sunuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 bu özelliğiyle emisyon kısıtlamalarının yaşandığı şehir merkezilerine rahatlık girebiliyor. Özel fren teknolojisi frene basmadan aracı yavaşlatırken aynı zamanda elektrikli sürüş menzilini uzatıyor. Sistem fren anında ve yavaşlama anında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek bataryayı şarj ediyor ve elektrikli sürüş menzilinin uzamasına katkı sağlıyor. Sürücü Eko, Normal ve Spor olmak üzere üç farklı sürüş modundan birini vites konsolundaki kumanda üzerinden seçebiliyor. Batarya şarj kapasitesinin yüzde 70’i için sekiz yıl veya 160.000 km garanti kapsamında sunuluyor.

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 farklı şarj çözümleri sunuyor. Halka açık şarj noktalarında 100 kW hızlı şarj özelliği ile batarya 10 km/dk performansıyla şarj olurken sadece 30 dakika gibi bir sürede batarya yüzde 80 şarj doluluğuna ulaşıyor. 32 A Wall Box şarj çözümü ile şarj hızlanıyor. Bu alternatifte şarj tek faz ile 7,5 saat ve opsiyonel olarak sunulan 11 kW şarj cihazı ile üç fazda beş saat sürüyor. Evdeki standart prizde tam şarj için 24 saatten daha uzun bir süre gerekirken 16 A Legrand Green’up™ şarj soketi ile şarj süresi 15 saate iniyor.

MODERN MOTORLARDAN OLUŞAN ZENGİN BİR ÇEŞİTLİLİK

Tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılayan her biri yüksek verimlilik seviyesine sahip farklı motor seçenekleri sunuyor. Tamamen elektrikli yeni ë-C4 50 kWh kapasiteli bataryaya sahip 136 HP (100 kW) gücünde bir elektromotorla yollara çıkıyor. Yeni C4 ise farklı güç versiyonlarına sahip hem benzinli hem de dizel motor seçenekleriyle üretiliyor. Benzinli C4’te Euro 6d normunu karşılayan PureTech 100 S&S 6 vitesli manuel şanzıman, PureTech 130 S&S 6 vitesli manuel şanzıman, PureTech 130 S&S EAT8 otomatik şanzıman, PureTech 155 S&S EAT8 otomatik şanzıman ve PureTech 155 EAT8 – otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Dizel C4’te ise Euro 6d normunu karşılayan BlueHDi 110 S&S 6 vitesli manuel şanzıman ve BlueHDi 130 S&S EAT8 otomatik şanzıman seçenekleri devreye giriyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Uzunluk: 4.360 mm
 • Genişlik: 1.800 mm / 2.056 mm aynalar açık / 1.834 mm aynalar kapalı
 • Yükseklik: 1.525 mm
 • Aks mesafesi: 2.670 mm
 • Tekerlek çapı: 690 mm
 • Dönüş çağı: 10,9 m
 • Yerden yükseklik: 156 mm
 • Bagaj hacmi: 380 litre
 • Yükleme eşiği yüksekliği: 715 mm
 • Yeni tamamen elektrikli ë-C4:
 • Güç: 136 HP (100 kW)
 • Batarya: Yüksek voltajlı 400 V Li-iyon 50 kWh
 • Tork: 260 Nm
 • Menzil: 350 km, WLTP döngüsü
 • Maksimum hız: 150 km/s
 • Hızlanma 0-100 km/s: 9,7 saniye (spor modu)
 • Şarj süresi:

> 100 kW halka açık şarj noktası: 30 dakikada yüzde 80 şarj, veya 10 km/dk

> 32 A Wall Box: 5 saat (üç faz ve opsiyonel 11 kW şarj) ile 7 saat 30 dakika (tek faz)

> Yerel priz: 15 saat (yüksek voltajlı soket) ile 24 saat (standart soket) ve üzeri

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu