Sürüş İzlenimi

Yeni Kia Sportage sınıfında oldukça iddialı

Mayıs 2022 yılında Muğla’da düzenlenen etkinlikte test etme imkanı bulduğumuz Kia Sportage ile bu hafta da İstanbul’da bir araya geldik. Avrupa yolları için ideal dingil mesafesi, boyutlar ve gövde orantıları ile Avrupa odaklı mühendislik yaklaşımıyla Kia’nın Slovakya’daki fabrikasında üretiliyor.

Tasarımıyla da iddiasını ileri taşıyan model, ön yüzünde bumerang şeklinde gündüz aydınlatmalarıyla dikkat çekiyor. Bolca yuvarlak hat kullanılan modelde akıcı bir tasarım hakim. Arka bölümde de LED destekli stoplar oldukça güzel görünüyor. Kia’nın yeni tasarım dili ile şekillendirilen 5. nesil Kia Sportage, keskin çizgilerle organik görünümlü formları bir araya getirmiş, sıra dışı tasarımlı bir kompakt SUV.

Avrupalı sürücülerin beklentilerine yönelik olarak tasarlanan otomobil, global Sportage versiyonuna göre 14 cm daha kısa bir dingil mesafesine sahip. Ancak buna rağmen iç mekânda yaşam alanı geniş. Arka koltuklarda diz ve baş mesafesi sorunu yok. Bagaj hacmi ise benzinli MHEV versiyonlarda 562 lt.

KOKPİT TAMAMEN DEĞİŞMİŞ

İç mekanda ilk dikkatimizi çeken şey tamamen değişen kokpit oldu. Yüksek teknolojiye sahip 12,3 inç dokunmatik navigasyonlu ekran, tüm multimedya bağlantıları, işlevsellik ve kullanılabilirlik ihtiyaçları için merkez görevi görüyor. Malzeme kalitesi oldukça güzel ve eşya gözü konusunda kapı içi ve orta konsolda bolca alan sunulmuş. Modern çizgilere sahip sürücü odaklı kokpitte biri gösterge paneli, diğeri de multimedya ekranı olmak üzere 2 adet 12.3 inçlik ekran var (Cool donanım seviyesinde multimedya ekranı 8 inç). Kia yetkililerinin açıklamasına göre bu segmentte bu boy 2 ekran sunan başka bir model yok.

Otomobilin orta konsolunda, havalandırma ızgaralarının alt kısmında Multimod adlı dokunmatik yüzeyli bir kontrol paneli daha var. Bu panel ile aynı yüzey üzerinde müzik sistemi ve klima kumandaları menüsüne geçiş yapılıyor. Bu menü kullanımı ilk başta şaşırtıcı olsa da bir süre sonra alışılıyor.

7 İLERİ DTC ŞANZIMAN

Konuğumuz olan modelde motor seçeneği olarak 1.6 T-GDI ve 1.6 litre dizel yer alıyor. 1.6 litre dizel seçeneği ile konuk olan model SCR aktif emisyon kontrol teknolojileriyle NOx ve partikülleri filtreliyor. Bu dizel motor, emisyonları daha da azaltan ve verimliliği artıran MHEV teknolojisiyle de sunuluyor. Bu motor 7 ileri DCT şanzıman ile kombine ediliyor. Modelde sürüş koşullarını değiştiren modlar da yer alıyor. Spor modda dinamizm sunan model, Eco modunda maksimum ekonomik sürüşler sağlıyor.

GELİŞMİŞ ADAS SİSTEMLER

DriveWise olarak da anılan bu teknoloji, Yeni Sportage’ın olası tehlikelerden kaçınmasına yardımcı oluyor ve yolcular dışında trafikteki diğer araçları ve yayaları koruyor. DriveWise ADAS kapsamında, Kavşak Dönüş Asistanına sahip Ön Çarpışma Önleyici, kavşaklarda sola dönerken karşı şeritten gelen araçlarla çarpışma olasılığını önlemeye yardımcı oluyor. Otoyol Sürüş Asistanı (HDA), otoyol sürüşlerinde öndeki araçla belirli bir mesafeyi ve hızı koruyor ve aracın kendi şeridini takip etmesine yardımcı oluyor. HDA ayrıca araç hızını, hız sınırlarına göre de ayarlayabiliyor. Akıllı Hız Sabitleme (SCC), sürücünün belirlediği hızda aracın otomatik olarak gitmesini sağlarken, radar sensörlerini kullanarak öndeki araç ile güvenli bir sürüş mesafesini korumaya yardımcı oluyor.

KIA SPORTAGE İLE İLGİLİ BAZI ÖZELLİKLER

– Her biri 12,3 inç entegre kavisli ekran – Kablosuz telefon şarj alanı, yüksek hızlı 15W şarj olanağı – Arka koltuklarında 996 mm diz ve 998 mm baş mesafesi bulunuyor – 562 litre (VDA) olan bagaj hacmi – 7 adet hava yastığı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu